ՔՊ–ն հրապարակեց քվեարկության արդյունքները. հայտնի են հաջողակ 50 անձանց անունները Սուրճը եփելուց անմիջապես հետո խմելը կապվա՞ծ է քաղցկեղի առաջացման ավելի բարձր ռիսկի հետ Ով կհարստանա և ով կաղքատանա փետրվարի 15-ից 28-ը Ամենօրյա սովորություն, որը բարելավում է սրտի և անոթների առողջությունը Մեսին հնարավոր է չմասնակցի այս տարվա ֆուտբոլի Աշխարհի առաջնությանը Իրաքում Թուրքիայի դեսպանը կանչվել է երկրի ԱԳՆ Հաքան Ֆիդանի հարցազրույցից հետո Ինչպես ապրել փետրվարի 16-ից 22-ը՝ ներդաշնակ լինելով ինքներդ ձեզ հետ՝ ըստ չինական աստղագուշակի Օդի ջերմաստիճանը փետրվարի 16-23-ը կանխատեսվում է նորմայից բարձր 6-8 աստիճանով. Լևոն Ազիզյանը մանրամասնում է Ովքեր են առավելագույն ձայն հավաքած 10 թեկնածուները Արսեն Բաբայանը ստացել է Արշակ սրբազանի տեսագրության վերաբերյալ փորձաքննության արդյունքները Գյումրեցի մարզուհիների առավելությամբ․ տեղի է ունեցել ՀՀ ծանրամարտի կանանց առաջնությունը ՔՊ կուսակցության ընտրացուցակի հաստատման 1-ին փուլի քվեարկության նախնական արդյունքները՝ ժ. 22:00-ի դրությամբ
Ավանդների փոխհատուցում ստացող տարեցների շրջանակն ընդլայնվել է. ովքե՞ր են 2015-ին ստանալու փոխհատուցում
ԽՍՀՄ խնայբանում ունեցած ավանդների փոխհատուցման ծրագրում ներառված տարեցների շրջանակն ընդլայնվել է: 2015թ. հունվարի 15-ի անդրանիկ նիստում ՀՀ կառավարությունը ընդունեց որոշում, որով' ավանդների փոխհատուցում կարող են ստանալ նաև ընտանիքների անապահովության գնահատման համակարգում հաշվառված 0-ից բարձր միավոր ունեցող ընտանիքների՝ մինչև 1931թ. դեկտեմբերի 31-ը ծնված անձինք: Կատարված փոփոխության և ավանդների փոխհատուցման ծրագրի ընթացքի վերաբերյալ «Արմենպրես»-ը զրուցել է ՀՀ աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարարության սոցիալական աջակցության վարչության նպաստների բաժնի պետ՝ Արմեն Մարգարյանի հետ:
- Պարո՛ն Մարգարյան, Կառավարության որոշմամբ ընդլայնվեց ավանդների փոխհատուցման ծրագրում ներառված անձանց շրջանակը: Ներկայումս ո՞ր սոցիալական խմբերն են շարունակում օգտվել այս ծրագրի շրջանակում իրենց ավանդների փոխհատուցումը ստանալու հնարավորությունից և ովքե՞ր են համալրելու նրանց շարքը:
- Նախկին ԽՍՀՄ Խնայբանկի ՀԽՍՀ հանրապետական բանկում մինչև 1993 թվականի հունիսի 10-ը ներդրված դրամական ավանդների դիմաց փոխհատուցումը տրամադրվում է ՀՀ պաշտպանության մարտական գործողություններին մասնակցած անձանց և մարտական գործողությունների հետևանքով չօգտագործվող և հակառակորդի կողմից գնդակոծման դեպքեր ունեցող' սահմանամերձ համայնքներում հաշվառված անձանց: Նման համայնքներիթիվը 32 է: Այս երկու խմբում ներառված անձանց համար ընտանիքների անապահովության գնահատման համակարգում հաշվառված լինելը և 0-ից բարձր միավոր ունենալը պարտադիր նախապայման չէ:
Իսկ 2015 թվականի հունվարի 1-ից ծրագիրը շարունակվում է տարեցների մասով, սակայն այստեղ կա նորություն: Մինչև 2014 թվականի ավարտը վճարվում էր մինչև 1929 թվականի դեկտեմբերի 31-ը ծնված անձանց ավանդները, իսկ այժմ ընդլայնվել է ավանդների փոխհատուցում ստացող տարեցների շրջանակը: Հունվար ամսից ավանդների փոխհատուցում կարող են ստանալ նաև ընտանիքների անապահովության գնահատման համակարգում հաշվառված 0-ից բարձր միավոր ունեցող ընտանիքների՝ մինչև 1931թ. դեկտեմբերի 31-ը ծնված անձինք:
- Այս որոշումը որքանո՞վ ավելացրեց պետական բյուջեի ծախսերը, որքա՞ն գումար է տրամադրվել ծրագրի իրականացման համար:
- Այս տարի ավանդների փոխհատուցման ծրագրի համար տրամադրվել է շուրջ 1.5 մլրդ դրամ: Քանի որ արդեն կա կառավարության համապատասխան որոշումը, ապա շուտով կտպագրվի 2015 թվականի առաջին ցուցակը և այնտեղ ներառված անձինք կստանան իրենց ավանդների փոխհատուցումը:
- Որոշման արդյունքում որքանո՞վ կավելանա ծրագրի մասնակիցների թիվը:
- Այդ թիվը պարզ կդառնա ծրագրով նախատեսված անձանց հիմնական մասին վճարելուց և տվյալներն ամփոփելուց հետո:
- Այս պահի դրությամբ քանի՞ մարդ է հաշվառված ավանդների փոխհատուցման ծրագրում:
- 2014 թվականի դեկտեմբերի 31-ի դրությամբ շուրջ 11 հազար անձ, որոնցից՝ 7500-ը մինչև 1929թ. դեկտեմբերի 31-ը ծնված անձինք են, իսկ 3500-ը՝ սահմանամերձ համայնքներում հաշվառված անձինք: 7500-ից շուրջ 5700-ը արդեն իսկ ստացել են ավանդի փոխհատուցում, իսկ մյուս 3500-ից ստացել են շուրջ 530-ը:
- Իսկ քանի՞սն են օգտվել ծրագրից' 2006 թվականից ի վեր, երբ մեկնարկեց ավանդների փոխհատուցումը:
- 2006 թվականին մեկնարկած և 2013 թվականի դեկտեմբերին ավարտված ավանդների դիմաց տրամադրվող փոխհատուցումից օգտվել են շուրջ 59 հազար անձ:
- Մարդկանց շրջանում հաճախ հնչում է այն հարցը, թե կարո՞ղ են արդյոք ծնողների փոխարեն իրենց ժառանգները ստանալ ավանդների փոխհատուցումը:
- Ժառանգության իրավունքով այս պահին որևէ մեկին չի տրամադրվում փոխհատուցում: Փոխհատուցում կարող է ստանալ միայն կինը ամուսնու փոխարեն կամ ամուսինը կնոջ փոխարեն, իսկ զավակներն այս պահին իրենց մահացած ծնողների փոխարեն չեն կարող ստանալ ավանդների փոխհատուցում:
- Ձեր հաշվարկներով' ծրագրում ներառված անձանցից քանի՞սն այս տարի կարող են փոխհատուցում ստանալ:
- Այս պահին դեռևս չունենք հստակ գնահատականներ, սակայն, մեր կարծիքով, 2015թ. ավանդների փոխհատուցում կստանա շուրջ 7000-8000 ավանդատու: Միջինում յուրաքանչյուր անձ ստանում է մոտավորապես 200 հազար դրամ, հետևաբար, եթե պետբյուջեից ստացած ֆինանսավորումը բաժանենք այդ թվի վրա, կստանանք իմ նշած թիվը: