Քննարկվել են Փոքր և միջին ձեռնարկատիրության զարգացմանն առնչվող հարցեր
Վարչապետ Տիգրան Սարգսյանի գլխավորությամբ կառավարությունում տեղի է ունեցել Փոքր և միջին ձեռնարկատիրության զարգացման խորհրդի նիստը: «Այս խորհուրդը մեծ առաքելություն ունի՝ խթանել Փոքր և միջին բիզնեսի զարգացումը մեր երկրում: Հարցն ունի քաղաքական բովանդակություն, որովհետև եթե փոքր բիզնեսը Հայաստանում չկայանա, մենք չենք կարողանա կառուցել քաղաքացիական հասարակություն: Դրա համար մենք խնդիրը դիտարկում ենք ոչ միայն տնտեսական, այլև քաղաքական տեսակետից: ՓՄՁ-ների զարգացման համար պարտավոր ենք ստեղծել ամուր հիմքեր: Համոզված եմ՝ մեր համատեղ աշխատանքը ցույց կտա այն ուղիները, թե ինչպես պետք է լուծել մեր առջև դրված խնդիրը»,- ասել է վարչապետը:
Այնուհետև ներկայացվել է ՓՄՁ զարգացման խորհրդի քարտուղարության հաշվետվությունը՝ կատարված աշխատանքների վերաբերյալ: Նշվել է, որ կառավարությունը սուբսիդավորում է ՓՄՁ-ների էլեկտրոնային ստորագրություն ձեռք բերելու ծախսերը: Մասնավորապես, 13 հազար 500 դրամի դիմաց այն հնարավոր կլինի ստանալ 3 հազար 500 դրամով:
Կպարզեցվի նաև բազմաբնակարան շենքերում բնակարանները ոչ բնակելի տարածքի փոխելու ընթացակարգը՝ որպես տարբեր տիպի գրասենյակներ օգտագործելու համար: Գրասենյակային տարածքների փոփոխումը բնակարանների և հակառակը կկատարվի համայնքի ղեկավարի որոշման հիման վրա, սակայն ավելի պարզ ընթացակարգով: Բարեփոխման նպատակն է՝ պարզեցնել համապատասխան ընթացակարգերը և բիզնես իրականացնելու տեսանկյունից վերացնել լրացուցիչ խոչընդոտները:
Անցնելով օրակարգային հաջորդ՝ հավաքական բեռի փոխադրման ընթացակարգերի պարզեցման վերաբերյալ հարցին, նշվել է, որ Պետական եկամուտների կոմիտեի հետ համատեղ քննարկվելու են հավաքական բեռների արտահանման ձևակերպումների ընթացքում խոչընդոտ հանդիսացող դեպքերը՝ առկա խնդիրները կարգավորելու նպատատակով:
Քննարկվել է նաև «ՀՀ մաքսային տարածքով ապրանքների և տրանսպորտային միջոցների տարանցիկ փոխադրման ու պարտադիր մաքսային ուղեկցման դեպքերը սահմանելու կարգը հաստատելու մասին» ՀՀ կառավարության որոշման վերանայման նպատակահարմարության հարցը: Առաջարկվել է համապատասխան փոփոխությունների միջոցով պարզեցնել բեռների տարանցման համար նախատեսված ընթացակարգերը, որը կնպաստի բիզնես միջավայրի բարելավմանը, և Հայաստանով տարանցիկ բեռնափոխադրումների ծավալների ավելացմանը:
Նիստի ընթացքում ներկայացվել են նաև գործարար համայնքի կողմից բարձրացված հարցերը, որոնց կապակցությամբ տրվել են համապատասխան պարզաբանումներ և առաջարկություններ: