Աջակցություն կտրվի գյուղացիական տնտեսություններին
Գյուղացիական տնտեսություններին աջակցելու նպատակով ՀՀ կառավարությունը «Սևան-Հրազդանյան ջրառ», «Դեբեդ-Աղստև-ջրառ» և «Ախուրյան-Արաքս-ջրառ» ՓԲ ընկերություններին թույլատրել է մինչև 2012 թ. մայիսի 1-ն ընկած ժամանակահատվածը ոռոգելի աղակալած հողերի լվացման և խոնավալիցք հաղորդելու համար բացառապես ինքնահոս եղանակով հաշվառված ոռոգման ջուրը մատակարարել առանց շահույթ ձևավորելու։ 2012 թ. մայիս ամսվա ընթացքում գետերի վարարման հետևանքով հեղեղումը կանխելու հետ կապված նույն ընկերությունները գետերի վարարումը մայր ջրանցքների միջոցով բեռնաթափելու ժամանակ ոռոգման ջուրը ջրօգտագործողների ընկերություններին կմատակարարեն առանց հասույթ ձևավորելու։ Ջրօգտագործողների ընկերություններին առաջարկվել է վերը նշված դեպքերում (բացառությամբ մեխանիկական եղանակով մատակարարվող ջրի) մինչև 10 հեկտար հողատարածք ունեցող ջրօգտագործողներին ոռոգման ջուրը մատակարարել անհատույց։ Մեկ այլ որոշման փոփոխությամբ գործադիրը, ընդառաջելով Արարատի մարզպետի դիմումին, որով հրաժարվել էր մարզին հատկացված դիզելային վառելանյութի որոշակի քանակությունից, 500 տոննա վառելանյութը հատկացրել է Սյունիքի մարզին։ Ընդհանուր առմամբ նախատեսված է հողօգտագործողներին մատչելի գնով դիզելային վառելանյութի ձեռքբերման ծրագրով բաշխել 12 հազար 600 տոննա վառելանյութ։
ՀՀ կառավարությունը հաստատել է «2012-2014 թթ. գյուղատնտեսական կենդանիների հիվանդությունների լաբորատոր ախտորոշման և կենդանական ծագում ունեցող հումքի և նյութի, բույսերի կարանտինի, մշակաբույսերի պաշտպանության միջոցների լաբորատոր փորձաքննության իրականացում» ծրագիրը։
Իր ավելի վաղ ընդունած որոշումներից մեկի փոփոխությամբ կառավարությունը կարգավորել է անասնաբուժական պետական հսկողության ենթակա բեռների և սննդամթերքի ներմուծման փուլում սահմանային պետական վերահսկողությունը։
Այս առնչությամբ վարչապետը նշել է, որ 2012 թվականին այս ծրագրերն իրականացվում են պահուստային ֆոնդից միջոցներ հատկացնելով։ «Ըստ էության, սրանք մեզ համար պիլոտային ծրագրեր էին, որոնք ցույց տվեցին իրենց արդյունավետությունը, - ասել է Տիգրան Սարգսյանը։ - Մենք արդեն քննարկում ենք միջնաժամկետ ծախսային ծրագիրը և դրանից անմիջապես հետո պետք է կազմենք 2013 թվականի պետական բյուջեի նախագիծը»։ Վարչապետը ՀՀ գյուղատնտեսության նախարարին հանձնարարել է, որպեսզի նա մեկ ամսվա ընթացքում կառավարության հաստատմանը ներկայացնի ծրագիր, որը կներառի գյուղատնտեսության օժանդակության բոլոր մեխանիզմները։ «Դրա նպատակն այն է, որ 2013-ի բյուջեն կազմելիս մենք ունենանք հստակ ծրագիր և դրանով էլ կարողանանք հաշվարկները կատարել, թե ինչ ծավալի օժանդակություն ենք ցուցաբերելու գյուղատնտեսությանը, որպեսզի արդեն 2013-ի բյուջեի նախագծում այդ տողն առանձին նախատեսենք, այլ ոչ թե պահուստային ֆոնդից միջոցներ վերցնենք», -շեշտել է կառավարության ղեկավարը։
Կառավարությունը որոշել է Գերմանիայի միջազգային համագործակցության ընկերության «Համայնքների զարգացման խրախուսում» և «Համայնքային տնտեսական զարգացում» ծրագրերի գույքը հանձնել նշված ծրագրերի գործընկեր կազմակերպություններին և համայնքներին, ինչը կնպաստի դրանց տեխնիկական ապահովվածությանը, ՏԻՄ-երում էլեկտրոնային համակարգերի ներդրմանն ու միասնական տեղկատվական տարածության ձևավորմանը։
Գործադիրն ի գիտություն է ընդունել ՀՀ կառավարության աշխատակազմի ղեկավարի զեկուցումը ՀՀ կառավարության 2012 թ. հունվարի 12-ի ՀՀ կառավարության 2012 թ. գործունեության միջոցառումների ծրագիրը և գերակա խնդիրները հաստատելու որոշման (01.01.2012 – 31.03.2012 թթ. ժամանակահատվածում) հանձնարարականների կատարման տեղեկանքը։ Կատարման ենթակա 19 կետից 2012 թ. ապրիլի 11-ի դրությամբ կատարվել է 18-ը կամ 94.7 տոկոսը։
Նիստում ի գիտություն է ընդունվել ՀՀ բարեգործական ծրագրերի համակարգման հանձնաժողովի 2011 թ. ընթացքում իրագործված ծրագրերի մասին հաղորդումը, որի համաձայն նման ծրագրեր է իրականացրել միջազգային և հանրապետական 144 կազմակերպություն։ Մեծածավալ ծրագրեր են իրականացրել «Տաշիր» բարեգործական հիմնադրամը (5.29 մլրդ դրամ), Մայր Աթոռ Սուրբ Էջմիածինը (4.01 մլրդ դրամ) և այլ կազմակերպություններ։
Գործադիրը նախկինում ընդունած իր որոշումներից երկուսը ճանաչել է ուժը կորցրած, ինչը կնպաստի ընդերքօգտագործման ոլորտի օրենսդրական դաշտի կարգավորմանը և իրավահարաբերությունների հստակեցմանը։ Մեկ այլ որոշման ընդունման արդյունքում ՀՀ բնապահպանության նախարարությունն իրեն վերապահված գործառույթները կիրականացնի «Ընդերքի մասին» ՀՀ օրենսգրքով սահմանված լիազորությունների շրջանակում։