Կառավարությունն աջակցում է անապահով ընտանիքներին
Այսօր` մայիսի 10–ին, ՀՀ կառավարության նիստում փոփոխություն կատարելով «Հայաստանի Հանրապետությունում անապահով ընտանիքներին մատակարարվող բնական գազի սակագնի մեղմացման միջոցառումների մասին» ավելի վաղ ընդունած որոշման մեջ` գործադիրը որոշել է 2012 թ. ապրիլի 1-ից մինչև 2013 թ. մարտի 31-ն ընկած ժամանակահատվածում շարունակել պետության կողմից անապահով ընտանիքների սպառած բնական գազի մասնակի փոխհատուցման քաղաքականությունը։ «Հայռուսգազարդ» ՓԲԸ կողմից նշված ժամանակաշրջանում անապահով ընտանիքներից 300 խորանարդ մետր բնական գազի քանակության համար վճարումը գանձվելու է հաստատված սակագնից շուրջ 30 տոկոսով կամ 1000 խոր. մետրի համար` 32 հազար դրամի չափով ավելի պակաս։ Կառավարության ղեկավարը հիշեցրել է, որ այս որոշումն ընդունվել է ՀՀ Նախագահի հանձնարարությամբ` նպատակ ունենալով գազի գների բարձրացման պարագայում սոցիալապես անապահով խավերի համար ստեղծել ավելի մեղմ պայմաններ։ «Վերջիններս, ըստ էության, չեն զգացել գազի թանկացումը, քանի որ մենք հաշվարկել էինք, որ մինչև 300 խոր. մետր գազի սպառման դեպքում նրանց համար գազի գինը պահպանել ենք 100 դրամ, - հավելել է վարչապետը։ - Եվ մեկ տարով ևս երկարաձգելով այս օժանդակությունը` մենք փաստորեն մեղմում ենք սոցիալական բացասական ազդեցությունը, որ կարող էին զգալ անապահով ընտանիքները»։
ՀՀ կառավարությունը տավարաբուծության զարգացման ծրագրով 2012 թվականին տոհմային երինջների ձեռքբերման նպատակով ՀՀ գյուղատնտեսության նախարարությանը հատկացրել է 615 մլն 896 հազար 900 դրամ։ Ճապոնիայի կառավարության կողմից իրականացվող «Դրամաշնորհային աջակցություն սակավապահով ֆերմերներին» ծրագրի գործընկերային հիմնադրամից ստացված այդ միջոցներով հանրապետություն կներկրվեն 475 գլուխ տոհմային երինջներ, որոնք, ինչպես նաև դրանցից ստացված սերունդը, կօգտագործվեն տավարաբուծության զարգացմանն ուղղված տոհմասելեկցիոն աշխատանքներում։ Տիգրան Սարգսյանն անհրաժեշտ է համարել ուժեղացնել վերահսկողությունն այն տնտեսությունների նկատմամբ, որոնք արդեն ստացել են երինջները և այժմ երկարաժամկետ վճարման փուլում են, որպեսզի ուշացում չլինի, քանի որ հավաքված գումարների շնորհիվ կարելի է նորից երինջներ ներմուծել և տրամադրել նոր տնտեսությունների»։ Մեկ այլ որոշմամբ գյուղատնտեսության նախարարությանը ս.թ. առաջին կիսամյակում հատկացվել է ևս 30 մլն դրամ` ՀՀ անտառների վերականգնման և զարգացման հիմնադրամի կողմից իրականացվելիք «Երևանի անտառտնտեսության Էրեբունու անտառպետության 51 հեկտար տարածքի անտառապատման աշխատանքներ» ծրագրով ոռոգման համակարգի ստեղծման և ցանկապատման, ինչպես նաև անտառապատման ծախսերը ֆինանսավորելու նպատակով։ Կանտառապատվի 31 հա տարածք, որը կնպաստի շրջակա միջավայրի բնակլիմայական, սանիտարահիգիենիկ և ռեկրեատիվ պայմանների բարելավմանը։
Կառավարությունը թույլատրել է «Եղվարդի մարզակոշիկների ֆաբրիկա» ԲԲԸ կողմից «Ժամանակավոր արտահանում» մաքսային ռեժիմով արտահանված ապրանքների նկատմամբ կիրառված ռեժիմի ժամկետի երկարաձգումը մինչև 2015 թ. մայիսի 16-ը։ Ընկերությունը դեռևս 1988 թ. ներմուծել է հողաթափերի արտադրության կարուսելային հաստոց և հարակից հաստոցներ և սկսել արտադրություն, սակայն չդիմանալով մրցակցությանը, 2011 թ. ստիպված է եղել դրանք ժամանակավորապես տեղափոխել Ռուսաստանի Դաշնություն և այնտեղ հիմնել համատեղ ձեռնարկություն։ Որոշման ընդունումն ընկերությանը թույլ կտա ՌԴ-ում գործունեության արդյունքում ստացված եկամուտը ծառայեցնել Եղվարդի ֆաբրիկայի զարգացմանը։
Կառավարության որոշմամբ եկամտային հարկի և պարտադիր կուտակային վճարի անձնավորված հաշվառման տեղեկատվական համակարգի ներդրման նպատակով ՀՀ ԿԱ ՊԵԿ-ին հատկացվել է 256 մլն 796 հազար 400 դրամ։
ՀՀ կառավարությունը «Գնահատման և թեստավորման կենտրոն» ՊՈԱԿ-ին թույլատրել է իրականացնել ձեռնարկատիրական գործունեության մի շարք տեսակներ, որոնք մեծ պահանջարկ ունեն։ Հաստատվել է դրանց ցանկը։
Գործադիրը հաստատել է ՀՀ պաշտպանության նախարարության կարիքների համար կազմակերպված և գնումների բազային միավորի 350-ապատիկը գերազանցող գնումների ընթացակարգերի արդյունքը` որպես պաշտպանության նախարարության և «Ֆլեշ» ՍՊԸ միջև կնքված (3 մլրդ 530 մլն 200 հազար դրամ) պայմանագիրն ուժի մեջ մտնելու պայման։
Կառավարության որոշմամբ Երևան քաղաքի Ծովակալ Իսակովի 29 հասցեում գտնվող ՀՀ սեփականությունը հանդիսացող շենք-շինությունները և դրանց զբաղեցրած սպասարկման և օգտագործման համար անհրաժեշտ հողամասն անժամկետ և անհատույց իրավունքով ամրացվել է «Հայաստանի Հանրապետության ոստիկանության կրթահամալիր» ՊՈԱԿ-ին, ինչի շնորհիվ ակնկալվում է բարձրացնել վերջինիս ֆինանսատնտեսական գործունեության արդյունավետությունը։