Հայկական սննդամթերքը պետք է անվտանգ լինի. Տիգրան Սարգսյան
Կառավարությունն այսօրվա նիստում ուժը կորցրած է ճանաչել իր ավելի վաղ ընդունած որոշումներից մեկը, որը վերաբերում է համապատասխանության պարտադիր հավաստմանը՝ դրանով իսկ ՀՀ օրենսդրությունը համապատասխանեցնելով Եվրամիության պահանջներին, մասնավորապես՝ Ապրանքների ազատ տեղաշարժի դրույթին։
Այս առնչությամբ վարչապետ Տիգրան Սարգսյանը նշել է. «Կառավարության ծրագրում, որը երեկ Ազգային Ժողովը հաստատեց, ամրագրել ենք, որ հայկական սննդամթերքը պետք է անվտանգ լինի։ Այժմ այս որոշմամբ վերացնելով կարգերը՝ մենք այդ անվտանգության համար ռիսկեր չենք ստեղծելու։ Մեր փոփոխությունների տրամաբանությունը հետևյալն է. բոլոր սնունդ արտադրող ձեռնարկությունները պետք է ունենան ներքին հսկողություն՝ լաբորատորիաներ։ Նրանք պարբերաբար պարտավոր են ստուգել, թե իրենց արտադրած սննդամթերքի մեջ ինչ և ինչքան վտանգավոր տարրեր կան։ Եվ եթե մենք ռիսկերի վրա հիմնված վերահսկողություն ենք իրականացնում, առաջին հերթին պետք է վստահ լինենք, որ իրենք այդ ներքին համակարգն ունեն։ Երկրորդ, եթե շուկայում մենք կհայտնաբերենք որևէ սննդամթերք, որը վտանգավոր է, կնշանակի, որ այդ ձեռնարկություններն իրենց անվտանգության համակարգը ճիշտ չեն շահագործում և նրանց այդ դեպքում կպատժենք։ Սա է տրամաբանությունը։ Ձևական ստուգումից անցնում ենք բովանդակային ռիսկերի գնահատմանը»։