Ընկերությունը միտված է լինելու դեպի արտաքին շուկա
ՀՀ կառավարությունը որոշել է «Աստրա Կրիստալս» ՓԲԸ կողմից իրականացվող ներդրումային ծրագրով 2012 թ. հունիսի 1-ից մինչև 2014 թ. փետրվարի 1-ը ներառյալ ներմուծվող 300 մլն դրամը գերազանցող ապրանքների ԱԱՀ վճարման ժամկետը հետաձգել մինչև 2015 թ. հունիսի 1-ը։ Ընկերությունը հիմնադրվել է 2011 թվականին և նախատեսում է կազմակերպել տեխնիկական բյուրեղի աճեցման և մշակման, ինչպես նաև տեխնիկական սապֆիրի մաքուր հումքի տեղական արտադրություն։ Ռուսական և չինական նորագույն տեխնոլոգիայով ու սարքավորումով հագեցած նոր գործարանն ամսական կարտադրի մոտ 2 տոննա բյուրեղ և 3 տոննա մաքուր հումք։ Վերջնական արտադրանքը միտված է լինելու դեպի լուսադիոդային շուկա, որն ապահովում է աշխարհում արտադրված տեխնիկական սապֆիրի սպառման զգալի մասը։ Սարքավորումների ձեռքբերման համար ներդրվելու է շուրջ 4.2 մլրդ դրամ, ստեղծվելու է առնվազն 20 որակյալ աշխատատեղ` մոտ 180 հազար դրամ միջին աշխատավարձով։ Արտադրանքը նախատեսվում է իրացնել Չինաստանի, Ռուսաստանի և Եվրամիության շուկաներում։ «Մենք այս գործարանում եղել ենք, - ասել է վարչապետը, - ներկրվում են ժամանակակից իտալական սարքավորումներ։ Առաջին սարքավորումն արդեն գործարկվել է, և բյուրեղների աճեցման գործընթացն իրականանում է։ Մեծ ծավալի արտահանում ենք ունենալու այս ձեռնարկության գործարկման շնորհիվ։ Այնպես որ այս տարվա մեր արդյունաբերական քաղաքականության կարևորագույն նվաճումներից մեկը կլինի այս ձեռնարկությանն օժանդակելը»։
Կառավարությունն իր նիստում ուժը կորցրած է ճանաչել իր ավելի վաղ ընդունած որոշումներից մեկը, որը վերաբերում է համապատասխանության պարտադիր հավաստմանը` դրանով իսկ ՀՀ օրենսդրությունը համապատասխանեցնելով Եվրամիության պահանջներին, մասնավորապես, Ապրանքների ազատ տեղաշարժի դրույթին։ Այս առնչությամբ վարչապետ Տիգրան Սարգսյանը նշել է. «Կառավարության ծրագրում, որը երեկ Ազգային Ժողովը հաստատեց, ամրագրել ենք, որ հայկական սննդամթերքը պետք է անվտանգ լինի։ Այժմ այս որոշմամբ վերացնելով կարգերը` մենք այդ անվտանգության համար ռիսկեր չենք ստեղծելու։ Մեր փոփոխությունների տրամաբանությունը հետևյալն է. բոլոր սնունդ արտադրող ձեռնարկությունները պետք է ունենան ներքին հսկողություն՝ լաբորատորիաներ։ Նրանք պարբերաբար պարտավոր են ստուգել, թե իրենց արտադրած սննդամթերքի մեջ ինչ և ինչքան վտանգավոր տարրեր կան։ Եվ եթե մենք ռիսկերի վրա հիմնված վերահսկողություն ենք իրականացնում, առաջին հերթին պետք է վստահ լինենք, որ իրենք այդ ներքին համակարգն ունեն։ Երկրորդ, եթե շուկայում մենք կհայտնաբերենք որևէ սննդամթերք, որը վտանգավոր է, կնշանակի, որ այդ ձեռնարկություններն իրենց անվտանգության համակարգը ճիշտ չեն շահագործում և նրանց այդ դեպքում կպատժենք։ Սա է տրամաբանությունը։ Ձևական ստուգումից անցնում ենք բովանդակային ռիսկերի գնահատմանը»։
Գործադիրը որոշել է «Հարավկովկասյան երկաթուղի» ՓԲԸ կոնցեսիոն ակտիվների կազմից հանել Վարդենիս քաղաքում գտնվող երկաթգծի հյուրանոցի շենքը և Կատո մակնիշի հատուկ ավտոկռունկը և դրանք համապատասխանաբար հանձնել ՀՀ էներգետիկայի և բնական պաշարների, ՀՀ արտակարգ իրավիճակների նախարարություններին` արտադրական նպատակներով օգտագործելու համար։
Իր նախկին որոշումներից մեկում կառավարությունը կատարել է փոփոխություններ և լրացումներ, որոնք թելադրված են այդ որոշումն «Ակցիզային հարկի մասին» ՀՀ օրենքի դրույթներին համապատասխանեցնելու, ինչպես նաև «2008» թվագրմամբ դրոշմավորված ապրանքի փաստացի մնացորդի վերադրոշմավորման կարգը սահմանելու անհրաժեշտությամբ։