Գյուղնախարարը խոստացավ ուսումնասիրել բարձրացված հարցերը
Այսօր Շիրակի մարզում գտնվող ՀՀ գյուղատնտեսության նախարար Սերգո Կարապետյանը փոխմարզպետեր Սեյրան Պետրոսյանի և Հարություն Արշակյանի ուղեկցությամբ աշխատանքային այցն սկսել է Ազատան համայնքից, ուր ծանոթացել է ֆերմեր Համլետ Վալեսյանի տավարաբուծական ֆերմայի և «ԻԳԻԹ» պանրագործանի աշխատանքներին, զրուցել աշխատակիցների հետ՝ կաթի մթերման գործընթացների և խելամիտ գների պահպանման մասին:
Մեղրաշատ և Արեգնադեմ համայնքներում նախարարը շրջել է կարտոֆիլի առատ բերք խոստացող դաշտերում, ուր գյուղացիները խնդրել են օժանդակել իրենց բերքի իրացման հարցերում: Սերգո Կարապետյանը խոստացել է ըստ ամենայնի քննարկել հարցին ընթացք տալու և հողագործներին աջակցելու հնարավորությունները: Նա խոստացել է օժանդակել նաև կերարտադրությանն անհրաժեշտ կորնգանի,առվույտի և գարու բարձրորակ սերմեր ձեռք բերելու հարցերում:
Այցելության հաջորդ կանգառը Բերդաշենում էր, ուր նախարարը ծանոթացել է Համաշխարհային բանկի Համայնքների գյուղատնտեսական ռեսուրսների կառավարման և մրցունակության ծրագրի շրջանակներում ստեղծված արոտօգտագործողների կոոպերատիվի աշխատանքներին:
«Ծրագիրը, որը նպատակաուղղված է աջակցելու բարձր լեռնային և սահմանամերձ անասնապահությամբ զբաղվող համայնքներին՝ միաժամանակ լուծելով հանրապետության հեռագնա արոտավայրերի նպատակային և լիարժեք օգտագործման հարցը, մեկնարկել է անցյալ տարի, սակայն այսօր արդեն որոշակի հաջողություններ է գրանցել: Ուստի Համաշխարհային բանկի հետ ձեռքբերված պայմանավորվածությամբ՝ այն զգալիորեն կընդարձակվի՝ ընդգրկելով նոր համայնքներ: Իսկ Շիրակի մարզում նշված ծրագրում ընդգրկված են 9 համայնքներ» - կոոպերատիվի անդամների հետ հանդիպման ժամանակ նշեց նախարարը:
Ի դեպ, ծրագրի շրջանակներում բերդաշենցիներն արդեն ստացել են առաջին տեխնիկական օժանդակությունը՝ 82 ձիաուժ հզորության առաջին տրակտորն ու խոտհարքավորման մեկ մամլիչ: Օրվա երկրորդ կեսին նախարարը այցելեց «Ամասիա-կաթ» պանրագործարան, հեռագնաց արոտավայրում գտնվող բավրացի ֆերմեր Ալեքսան Գաբրիելյանի անասնաբուծական ֆերմա, հանդիպեց Թորոսգյուղ համայնքի բնակիչներին, ուր, ինչպես և հանդիպման մյուս վայրերում, նրան ներկայացվեցին կարգավորման անհրաժեշտություն ունեցող այնպիսի հարցեր, ինչպիսիք են մթերված կաթի դիմաց վճարումներն ուշացնելն ու կաթի գնի չհիմնավորված նվազեցումը:
Այս և բարձրացված մյուս հարցերին նախարարը խոստացավ անդրադառնալ հիմնավոր ուսումնասիրությունների արդյունքում' մոտ ապագայում:
Աշխատանքային այցելությունն ավարտվեց Բավրայի մաքսակետում, ուր Սերգո Կարապետյանը ծանոթացավ գյուղմթերքի ներկրումների և արտահանումների մեխանիզմներին: