Նվազում է հարկումից խուսափելու հնարավորությունը
ՀՀ կառավարությունն իր նախկին որոշումներից մեկում կատարել է լրացումներ, որոնք բխում են «Շահութահարկի մասին» ՀՀ օրենքի կիրարկումն ապահովելու անհրաժեշտությունից։ Մասնավորապես, օրենքում ամրագրվել է, որ հարկվող շահույթը որոշելիս թույլատրվում է հարկման նպատակով համախառն եկամտից նվազեցնել կառավարման ծառայությունների գծով կատարվող ծախսերի`ՀՀ կառավարության կողմից սահմանվող չափը չգերազանցող մասը։ Որոշումը, որը համապատասխանում է ոլորտում իրականացվող քաղաքականությանը, ուղղված է հարկումից խուսափելու հնարավորության սահմանափակմանը։
Կառավարությունը 2012 թ. պետբյուջեում կատարել է վերաբաշխում, փոփոխել և լրացրել է իր նախկին որոշումներից մեկը և գնման ընթացակարգը սահմանել բնածին անկանխատեսելի երևույթների հետևանքով հրատապ հիմնանորոգում պահանջող ճանապարհահատվածների անցանելիության և երթևեկության անվտանգության ապահովման նպատակով այդ գործընթացի կազմակերպման համար։ Հորդառատ անձրևների, փլուզումների, սողանքների և այլ երևույթների հետևանքով ճանապարհահատվածների վերականգնման (հիմնանորոգման), նախագծային, տեխնիկական և հեղինակային հսկողության աշխատանք կիրականացվի Երևան-Երասխ-Գորիս-Մեղրի-Իրանի սահման, Մարգարա-Վանաձոր-Տաշիր-Վրաստանի սահման, Երևան-Սևան-Իջևան-Ադրբեջանի սահման, Երևան-Գառնի-Գեղարդ ավտոճանապարհներին։
Նույն ընթացակարգով վերաբաշխում կատարելով 2012 թ. պետբյուջեում, գործադիրը ՀՀ առողջապահության նախարարությանը 93 մլն 400 հազար դրամ է հատկացրել «Ակադեմիկոս Ս.Խ. Ավդալբեկյանի անվան առողջապահության ազգային ինստիտուտ» ՓԲԸ-ում բուժօգնության որակի բարելավմանն ուղղված կլինիկական ու բժշկատնտեսագիտական չափորոշիչների մշակման, ոլորտի նորմատիվային բազայի բարելավմանն ուղղված աշխատանքի իրականացման, 180 մլն դրամ` «Գյումրու մոր և մանկան ավստրիական հիվանդանոց» ՓԲԸ վիրաբուժական և մանկաբարձագինեկոլոգիական բաժանմունքների հիմնանորոգման նպատակով։
Գործադիրը փոփոխել է նախկինում ընդունած իր որոշումներից մեկը, որով սահմանվել են փրկարարական ծառայողների պարտադիր պետական ապահովագրության և ապահովագրական գումարների վճարման կարգն ու պայմանները։ Որոշման փոփոխությամբ փրկարար ծառայողի զոհվելու (մահանալու) դեպքում պարտադիր պետական ապահովագրության չափը սահմանվել է 455 հազար դրամ։
Կառավարությունն ի գիտություն է ընդունել «Պետական գույքի կառավարման 2011-2013 թթ. ծրագրի կատարման 2011 թ. հաշվետվությունը», որի համաձայն հաշվետու տարում կատարվել է 2007-2009 թթ. ընթացքում միայն տարեկան վնասի ցուցանիշներ արձանագրած 110 ընկերության ֆինանսատնտեսական վիճակի վերլուծության, վիճակի բարելավման ուղղությամբ առողջացման ծրագիր կազմելու կամ լուծարման ներկայացնելու աշխատանք։
Իր նիստում կառավարությունը համաձայնել է, որպեսզի ՀՀ ԿԱ պետգույքի կառավարման վարչության աշխատակազմին ամրացված Երևանի Թբիլիսյան խճուղու N5 հասցեում գտնվող հանրակացարանի երկու սենյակը սեփականության իրավունքով հատկացվի 1988-1992 թթ. Ադրբեջանից գաղթած և ՀՀ քաղաքացիություն ստացած Ալլա Իսրայելյանին։