ՀՀ պետական բյուջեի ծախսերը
2012 թվականի հունվար-մայիս ամիսներին պետական բյուջեից կատարված ծախսերը նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածի համեմատ աճել են 4.7% ով կամ 15.6 մլրդ դրամով: Ընդ որում, աճ է արձանագրվել ընթացիկ ծախսերի գծով, իսկ ոչ ֆինանսական ակտիվների հետ գործառնությունների գծով գրանցվել է 30.8%-ով անկում:
Ընթացիկ ծախսերը հաշվետու ժամանակահատվածում կազմել են 328.4 մլրդ դրամ` 76.2%-ով ապահովելով կիսամյակային ծրագրի կատարումը: Նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածի համեմատ ընթացիկ ծախսերն աճել են 8%-ով կամ 24.3 մլրդ դրամով: Ընթացիկ ծախսերից 28.4 մլրդ դրամ տրամադրվել է պետական հիմնարկների աշխատողների աշխատանքի վարձատրությանը, որը կազմել է կիսամյակային ծրագրի 77.2%-ը և 0.2%-ով գերազանցել նախորդ տարվա հունվար-մայիսի ցուցանիշը: 1.9 մլրդ դրամ տրամադրվել է պարտադիր սոցիալական ապահովության վճարներին` 73.6%-ով ապահովելով կիսամյակային ծրագրի կատարումը: Ծառայությունների և ապրանքների ձեռքբերման նպատակով պետական բյուջեից օգտագործվել է 73.5 մլրդ դրամ, որը կազմել է կիսամյակային ծրագրի 76.1%-ը և 25.9% ով գերազանցել նախորդ տարվա համապատասխան ցուցանիշը: Հաշվետու ժամանակահատվածում 15.1 մլրդ դրամ տրամադրվել է պետական պարտքի սպասարկմանը` կազմելով կիսամյակային ծրագրի 66.8%-ը: Մասնավորապես` նշված գումարից 11.6 մլրդ դրամը տրամադրվել է ներքին, 3.5 մլրդ դրամը` արտաքին պարտքի սպասարկմանը: Պետական պարտքի սպասարկման ծախսերը 15%-ով գերազանցել են նախորդ տարվա նույն ցուցանիշը` հիմնականում պայմանավորված ներքին պետական պարտքի սպասարկման ծախսերի աճով:
Անցած ժամանակահատվածում ՀՀ պետական բյուջեից տրամադրվել են 8.5 մլրդ դրամի սուբսիդիաներ` կազմելով կիսամյակային ծրագրի 81.1%-ը և 19.8%-ով գերազանցելով նախորդ տարվա ցուցանիշը:
39.3 մլրդ դրամ են կազմել պետական բյուջեից տրամադրված դրամաշնորհները, որից 38.6 մլրդ դրամը տրամադրվել է պետական հատվածի այլ մակարդակներին, 631.2 մլն դրամը` միջազգային կազմակերպություններին: Մասնավորապես` համայնքների բյուջեներին տրամադրվել են 13.5 մլրդ դրամի դոտացիաներ, որոնք նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածի համեմատ գրեթե չեն փոփոխվել: Դրամաշնորհների կիսամյակային ծրագիրն ընդհանուր առմամբ կատարվել է 80.4% ով, իսկ նախորդ տարվա հունվար-մայիս ամիսների համեմատ նշված ծախսերն աճել են 8.2% ով:
Ընթացիկ ծախսերի 35.4%-ը` 116.1 մլրդ դրամ, ուղղվել է սոցիալական նպաստների և կենսաթոշակների վճարմանը` ապահովելով ներկայացված բոլոր պարտավորությունների կատարումը և արձանագրելով առաջին կիսամյակի ծրագրի 77.5% կատարողական: Մասնավորապես` նշված գումարից 81.4 մլրդ դրամ են կազմել կենսաթոշակները, 32.1 մլրդ դրամ` նպաստները, 2.6 մլրդ դրամ տրամադրվել է սոցիալական ապահովության միջոցառումների իրականացման նպատակով աշխատողներին առաջարկվող սոցիալական փաթեթի ծառայությունների շրջանակներում, որից 2.2 մլրդ դրամն օգտագործվել է բժշկական ապահովագրության նպատակով: Նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածի համեմատ նպաստների և կենսաթոշակների ծախսերն ավելացել են 9.4%-ով կամ 10 մլրդ դրամով:
Հաշվետու ժամանակահատվածում պետական բյուջեի միջոցներից 45.5 մլրդ դրամ տրամադրվել է այլ ծախսերին` կազմելով կիսամյակային ծրագրի 72.3% ը և 13.6%-ով զիջելով նախորդ տարվա նույն ցուցանիշը:
Պետական բյուջեի ոչ ֆինանսական ակտիվների հետ գործառնությունները հունվար-մայիս ամիսներին կազմել են 19.6 մլրդ դրամ կամ կիսամյակային ծրագրի 56.9% ը: Մասնավորապես` 19.7 մլրդ դրամ են կազմել ոչ ֆինանսական ակտիվների գծով ծախսերը, որոնց կիսամյակային ծրագիրը կատարվել է 55.9%-ով: 141.4 մլն դրամ է մուտքագրվել ոչ ֆինանսական ակտիվների օտարումից` կազմելով կիսամյակային ծրագրի 16% ը: Նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածի համեմատ ոչ ֆինանսական ակտիվների հետ գործառնությունների ցուցանիշը նվազել է 30.8%-ով` հիմնականում պայմանավորված շենքերի և շինությունների վրա կատարված ծախսերի նվազմամբ: