Արամ Ա Վեհափառ Հայրապետը քննարկել է Լիբանանում ստեղծված իրավիճակը Բռնապետությունն անհրաժեշտ է և օգտակար․ Լուկաշենկո Միրզոյանն ու Կոպմանը քննարկել են Հայաստան-Ադրբեջան կարգավորման գործընթացի դինամիկան Ռուսաստանի, Ուկրաինայի և Միացյալ Նահանգների միջև բանակցությունների առաջին օրն ավարտվել է Հայաստանում ԵՄ առաքելությունը նոր ղեկավար ունի Իրանը պատրաստ է դադարեցնել ուրանի հարստացումը Միացյալ Թագավորությունը կարևորում է Հայաստանի հետ անվտանգության ոլորտում համագործակցությունը․ դեսպան Վիզուալ աղմուկ ինտերիերում. ինտերիեր դիզայնի արվեստը (տեսանյութ) Հայր Սուրբը երիտասարդներին պատգամեց շարունակել ապրել աղոթքով Ռուբեն Վարդանյանը Փաշինյանի և ոչ թե Ալիևի կալանավորն է. Պարույր Հայրիկյան (տեսանյութ) Վրաստանից Ռուսաստան տանող ճանապարհը բաց է բոլոր տեսակի տրանսպորտային միջոցների համար Դաժանություն․ Միքայել Սրբազանը նայում է Յոթ Վերք եկեղեցուն, բայց չի կարող այնտեղ պատարագ մատուցել (տեսանյութ)
Տնտեսական մրցակցության հանձնաժողովը` մարզերում
ՀՀ ՏՄՊՊՀ-ը ԵՄ Թվինինգ ծրագրի հետ համատեղ շարունակում է կազմակերպել միջոցառումներ՝ ուղղված Հայաստանում մրցակցային իրավիճակի բարելավմանն ու առկա խնդիրների լուծմանը:
Հերթական միջոցառումները անցկացվեցին արտագնա՝ հուլիսի 24-ին Լոռու և հուլիսի 25-ին՝ Արագածոտնի մարզերում: Հայաստան ժամանած ԵՄ անդամ երկրների փորձագետների, ՀՀ ՏՄՊՊՀ անդամների և աշխատակիցների հետ համատեղ կազմակերպված սեմինարն առնչվում էր պետական օժանդակությանը վերաբերող հարցերին:
Տեղեկացնենք, որ 2012-ի հունիսին ՀՀ կառավարություն է ներկայացվել «Պետական օժանդակության վերահսկման մասին» ՀՀ օրենքի նախագիծը, և այսուհետ համատեղ աշխատանքներ են իրականացվելու մարզերի հետ՝ ոլորտի վերաբերյալ մարզպետարանի և մարզային համայնքների իրազեկվածությունը բարձրացնելու և հետաքրքրող հարցերի շուրջ վերջիններիս հետ քննարկումներ կազմակերպելու նպատակով:
Միջոցառման ընթացքում պետական օժանդակության ոլորտում մասնագիտացած ԵՄ անդամ երկրների փորձագետներ' պարոն Նիկոլաուս Գրաֆ Վիցտումը և տիկին Մոնիկա Հոշրայթերը անդրադարձան պետական օժանդակության վերահսկման գործընթացում Հանձնաժողովի, ինչպես նաև ներգրավված մարզպետարանների, տեղական ինքնակառավարման մարմինների և նախարարությունների դերին: Փորձագետները ներկայացրեցին նաև ապօրինի, այլ կերպ ասած՝ վերադարձման ենթակա օժանդակության կոնկրետ գործերի ուսումնասիրված օրինակներ: Դրանց շուրջ ծավալվեցին ակտիվ քննարկումներ՝ մարզպետարանների և մարզային համայնքների ներկայացուցիչների մասնակցությամբ: Վերջիններս հնարավորություն ունեցան ծանոթանալու թեմայի վերաբերյալ իրենց հետաքրքրող հարցերին և համապատասխան խորհրդատվություն ստանալու փորձառու մասնագետներից:
Մարզերում սեմինարներին ներկա էին նաև Լոռու մարզպետ Արթուր Նալբանդյանը և Արագածոտնի մարզպետ Սարգիս Սահակյանը, որոնք իրենց խոսքում կարևորեցին նման միջոցառումների անցկացումը՝ ընդգծելով, որ դրանք նպաստում են մարզային համապատասխան իրավասու օղակների տեղեկացվածության բարձրացմանը, ինչն էլ իր հերթին նպաստում է հասնելու առկա մրցակցային խնդիրների լուծմանը:
ՏՄՊՊՀ նախագահ Ա. Շաբոյանն էլ ասաց, որ թեև Հանձնաժողովի ռեսուրսները խիստ սահմանափակ են, սակայն մարզային խնդիրները ևս ՏՄՊՊՀ-ի ուշադրության կենտրոնում են: Ա. Շաբոյանի խոսքերով, դեռևս նախորդ տարվանից սկսված մարզային խնդիրներին տեղում ծանոթանալու այս գործելաոճը լինելու է շարունակական՝ ներառելով հանրապետության բոլոր մարզերը: Ա. Շաբոյանը կարևորեց հասարակության ակտիվ արձագանքը՝ մրցակցային դաշտում առկա խնդիրների վերաբերյալ:
Սեմինարի ավարտից հետո, Հանձնաժողովի աշխատանքային խումբը մարզերի խոշոր առևտրի կետերում անցկացրեց դիտանցումներ՝ առկա խնդիրներին տեղում ծանոթանալու և համապատասխան միջոցառումներ ձեռնարկելու նպատակով: Ուշադրության կենտրոնում էր հատկապես առաջին անհրաժեշտության սպառողական ապրանքների շուկան:
Նշենք, որ մարզային միջոցառումները կազմակերպվել էին «Մրցակցային և պետական օժանդակության օրենսդրության կիրարկման հզորացումը Հայաստանում» Թվինինգ ծրագրի շրջանակներում: Ծրագրի վերջնական նպատակը Հայաստանում մրցակցային միջավայրի բարելավումը և ՀՀ ՏՄՊՊՀ-ի օրենսդրության կիրարկման կարողությունների ամրապնդումն է:
Ծրագիրը ֆինանսավորում է Եվրոպական միությունը: Ֆինանսավորման ընդհանուր գումարը կազմում է 1.1 մլն. Եվրո: