«Լույսը վառի´ր». Կյանքի ընկեր (տեսանյութ) Խոշոր հրդեհ․ հայտարարվել է հրդեհի բարդության «1 ԲԻՍ» կանչ Միրզոյանը կմեկնի Շվեյցարիա Ռուսաստան-Հայաստան և հակառակ ուղղությամբ չվերթները չեղարկվել են Ղազախստանում կինը տուն է եկել իր հուղարկավորությունից մեկ ամիս անց Հրդեհ Մերձավան գյուղում գտնվող արտադրամասում. Մանրամասներ Վթարային ջրանջատում Շենգավիթ վարչական շրջանի մի շարք հասցեներում Հայտնի է մարտ ամսվա կենսաթոշակների վճարման օրը Վարժարանի շրջանավարտ Արթուր Գինոսյանը մահացել է Հանրապետության առանձին շրջաններում սպասվում է ձյուն ու բուք Ուկրաինայի ուղղությամբ արձակվել է գրեթե 300 հարվածային դրոն․ Զելենսկի Ռուսաստանում նախատեսում են նոր հարկեր սահմանել միգրանտների համար
«Քայլ դեպի տուն» ծրագրի մասնակիցները կայցելեն նաև Արցախ
Հայաստանում Սփյուռքի գործերի գլխավոր հանձնակատարի գրասենյակն իր ծրագրերի իրականացման համար հաջորդ տարի պետբյուջեից նախատեսում է ստանալ 775 մլն դրամ: «Քայլ դեպի տուն»-ի մասնակիցները հաջորդ տարի ծրագրի շրջանակում այց կկատարեն նաև Արցախ: ՀՀ Ազգային ժողովի մշտական հանձնաժողովներում 2020 թվականի պետական բյուջեի մասին օրենքի նախագծի նախնական քննարկումներում այս մասին ասաց Սփյուռքի գործերի գլխավոր հանձնակատար Զարեհ Սինանյանը:
«2020-ի ծրագրերի իրականացնումը բաժանել ենք երկու հիմնական ուղղությունների` Հայաստան-Սփյուռք գործակցության իրականացում և ՀՀ զարգացման գործընթացներում Սփյուռքի ներուժի ներգրավում: Դրանց համար կպահանջվի ընդհանուր 775 մլն դրամ: Մասնավորապես «Քայլ դեպի տուն» ծրագրին նախատեսում ենք հատկացնել մոտ 140 մլն դրամ և հայրենիքում հյուրընկալել 13-22 տարեկան մինչև 800 անձանց: Նրանք բոլոր կողմերից կծանոթանան Հայաստանին, առկա հնարավորություններին, կբարելավեն իրենց հայերենը և այլն: Կարևորում եմ այն հանգամանքը, որ մյուս տարի ծրագրի մասնակիցները նաև հնարավորություն կունենան այցելել և որոշ ժամանակ անցկացնել Արցախում»,-ասաց Սինանյանը:
Նրա կարծիքով` հայրենադարձությունը նաև փուլային երևույթ է, և ի սկզբանե պետք է գործ ունենալ հոգեբանական հայրենադարձության հետ: Իսկ այս ամենը սկսվում է  դեռ վաղ տարիքից` սփյուռքահայ պատանիների հետ աշխատանքով: Սինանյանն այս իմաստով կարևորեց «Քայլ դեպի տուն» ծրագրի շարունակականությունը, որը նաև հայապահպանության բաղադրիչ ունի:
Հանձնակատարի գրասենյակի ծրագրերից է նաև Երիտասարդ առաջնորդների վերապատրաստման ծրագիրը: «Սփյուռքի երիտասարդ համայնքային գործիչներին Հայաստանում վերապատրաստելով մենք լուծում ենք երկու խնդիր` նպաստում ենք սփյուռքի առավել համակարգային կազմակերպմանը և աջակցում ենք երիտասարդ շրջանակների ակտիվացմանն ու սերնդափոխությանը, երիտասարդ մասնագետների հայրենադարձմանը: Այս տարվա փորձը ցույց տվեց, որ դասընթացներն անցնում են շատ արդյունավետ: Նրանցից առնվազն 2-ն արդեն հայրենադարձվել են»,-ասաց Սինանյանն ու հավելեց` միջոցառման իրականացման համար հատկացվելու է 25 մլն դրամ:
«Լույսը վառի´ր». Կյանքի ընկեր (տեսանյութ)Ռուսների պատճառով` բանակցություններում էական արդյունքներ չկան. ԶելենսկիԽոշոր հրդեհ․ հայտարարվել է հրդեհի բարդության «1 ԲԻՍ» կանչ Միրզոյանը կմեկնի Շվեյցարիա Ռուսաստան-Հայաստան և հակառակ ուղղությամբ չվերթները չեղարկվել են Ղազախստանում կինը տուն է եկել իր հուղարկավորությունից մեկ ամիս անց Հրդեհ Մերձավան գյուղում գտնվող արտադրամասում. ՄանրամասներՎթարային ջրանջատում Շենգավիթ վարչական շրջանի մի շարք հասցեներում Հայտնի է մարտ ամսվա կենսաթոշակների վճարման օրը Վարժարանի շրջանավարտ Արթուր Գինոսյանը մահացել է Հանրապետության առանձին շրջաններում սպասվում է ձյուն ու բուք Ուկրաինայի ուղղությամբ արձակվել է գրեթե 300 հարվածային դրոն․ Զելենսկի Ռուսաստանում նախատեսում են նոր հարկեր սահմանել միգրանտների համար Իրանում ուժեղ պայթյուններ են որոտացել (տեսանյութ) Նշվել է Իրանի դեմ ԱՄՆ հնարավոր հարվածի նոր ժամկետ Հրազդան գետում տղամարդու դի է հայտնաբերվել«Նիկոլի զեղչը» պետք է վերջնականապես արտաքսվի մեր հանրային օրակարգից․ իրավապաշտպանՍուրբ Սարգիս եկեղեցու տարածքում քաղաքացի է ընկել ձորըԱհաբեկչություն Լվովում․ կին ոստիկան է զոհվել, կա 15 վիրավոր Գեներալ-լեյտենանտ Վլադիմիր Ալեքսեևի դեմ մահափորձի մեջ երևում է բրիտանական հետք. ԱԴԾ տնօրենԻրանի գերագույն առաջնորդը պատրաստվում է իր հնարավոր սպանությանըՄեր պարտքի բեռը 59%-ից իջել է 49%-ի․ ՊապոյանJW. ԵՄ պահանջները Ռուսաստանի նկատմամբ կխանգարեն նրան տեղ ստանալ Ուկրաինայի շուրջ բանակցություններում Լարված իրավիճակ՝ Բաբաջանյան փողոցում․ բնակիչները բողոքում են «Նոր Երևան» թաղամասի ճանապարհային նախագծից ԴԱԿ–ն ընտրություններին կմասնակցի «Բարգավաճ Հայաստանի» հետ «Ասում են՝ վերևից է հրամանը». 10 օր է՝ հայկական բեռնատարները չեն կարողանում Վրաստանից Հայաստան մուտք գործել (տեսանյութ) Փաշինյանը պատարագի է մասնակցել Սեւանում (տեսանյութ)ՀՀ-ից Վրաստան 64 միլիոն կՎտ/ժ էլեկտրաէներգիա է ներմուծվել Մադուրոն պետք է պատասխանատվության ենթարկվի Վենեսուելայում, այլ ոչ թե ԱՄՆ‑ում. Բրազիլիայի նախագահ Զելենսկին պատժամիջոցներ է սահմանել 46 ռուսաստանցիների և երկու իրանցիների նկատմամբ Ես պետք է այնտեղ չլինեի․ Մխիթարյանը խոսել է իր խփած գոլի մասին Վեհափառ Հայրապետը հրաժարվել է ցուցմունք տալ. փաստաբան Վեհափառը Մայր Աթոռում օրհնում է հավատավոր հայ ժողովրդին (տեսանյութ) Պեսկովը սպառնացել է Էստոնիային միջուկային հարվածովԽոշոր ավտովթար՝ Կոտայքի մարզում․ կա 5 վիրավոր Վաշինգտոնում արտակարգ դրություն է հայտարարվել «ԳԱԶ 53»-ը վրաերթի է ենթարկել 2 քաղաքացու և բախվել «Mercedes»-ինԵրկար ժամանակ ջուր չի լինելուՎարորդը բախվել է հողաթմբերին, քարերին․ վիրավոր կա Վաղը տեղի կունենա 18 արդարների գործով «արտահերթ» դատական նիստՈւՂԻՂ․ «Դեմոկրատական այլընտրանք» կուսակցության 6–րդ համագումարըԿորցնու՞մ է արդյոք Ռուսաստանն իր ազդեցությունը հետխորհրդային երկրներում, մասնավորապես՝ Հայաստանում․ Վալենտինա Կոմլևա (տեսանյութ) Տարադրամի փոխարժեքները՝ այսօր Չինաստանը մշակում է նոր սերնդի միջուկային զենքՀայկական ծագման ապրանքների արտահանումն աճել է ավելի քան 2 անգամ․ Պապոյան Փրկարարները մետաղի ջարդոնի վերածված ավտոմեքենայից դուրս են բերել 26-ամյա վարորդի դինՊուտինը և Զելենսկին կարող են հանդիպել առաջիկայումԳրոսմայստեր Արամ Հակոբյանը՝ Տաշքենդում անցկացված շախմատի միջազգային մրցաշարի Masters խմբի հաղթող Առանձին շրջաններում սպասվում են տեղումներ Դանակի հարվածներից uպանված 20-ամյա տղան ՊՆ պայմանագրային զինծառայող էր. մանրամասներ. Armlur