Մեկնարկում է Երևանի մետրոպոլիտենի վերակառուցման երկրորդ փուլը
Ս.թ. օգոստոսի 3-ին Հայաստանի Հանրապետության և Վերակառուցման և զարգացման եվրոպական բանկի միջև կնքվեց 5 մլն եվրո արժողությամբ վարկային համաձայնագիր՝ «Երևանի մետրոպոլիտենի վերակառուցման ծրագրի» երկրորդ փուլի աշխատանքների իրականացման նպատակով: Համաձայնագիրը ստորագրեցին ՀՀ ֆինանսների նախարար Վաչե Գաբրիելյանը և Վերակառուցման և զարգացման եվրոպական բանկի երևանյան գրասենյակի տնօրեն Վալերիու Ռազլոգը:
Ծրագիրը կհամաֆինանսավորվի նաև Եվրոպական միության Հարևանության Ներդրումային ծրագրի կողմից տրամադրվելիք 5 մլն եվրո դրամաշնորհի և Եվրոպական ներդրումային բանկի 5 մլն եվրո վարկի շրջանակում:
Ծրագրի այս փուլը հիմնականում նպատակաուղղված է լինելու մետրոպոլիտենի ջրահեռացման խնդրի լուծմանը: Մասնավորապես նախատեսվում է գործող դրենաժային թունելը հասցնել մինչև «Հանրապետության հրապարակ» մետրոկայարան, ինչը կապահովի ամբողջ տարածքի ստորգետնյա ջրերի մակարդակի իջեցումը և զգալիորեն կբարելավի թունելների շահագործման պայմանները: Կիրականացվեն նաև մետրոյի թունելների վերակառուցման, վագոնների վերանորոգման, արդիականացման և այլ աշխատանքներ:
Վարկը տրամադրվում է 15 տարի մարման ժամկետով, որից 3-ը՝ արտոնյալ, 6-ամսյա EURIBOR+1% սպրեդ տոկոսադրույքով:
Վարկային համաձայնագրով նշված միջոցառումների իրականացումն ապահովելու նպատակով ստորագրվեց նաև «Ծրագրի աջակցության համաձայնագիր» Երևանի քաղաքապետարանի և «Ծրագրի համաձայնագիր» Երևանի Կարեն Դեմիրճյանի անվան Մետրոպոլիտեն ՓԲԸ-ի հետ: