Ռուսաստանի, Ուկրաինայի և Միացյալ Նահանգների միջև բանակցությունների առաջին օրն ավարտվել է Հայաստանում ԵՄ առաքելությունը նոր ղեկավար ունի Իրանը պատրաստ է դադարեցնել ուրանի հարստացումը Միացյալ Թագավորությունը կարևորում է Հայաստանի հետ անվտանգության ոլորտում համագործակցությունը․ դեսպան Վիզուալ աղմուկ ինտերիերում. ինտերիեր դիզայնի արվեստը (տեսանյութ) Հայր Սուրբը երիտասարդներին պատգամեց շարունակել ապրել աղոթքով Ռուբեն Վարդանյանը Փաշինյանի և ոչ թե Ալիևի կալանավորն է. Պարույր Հայրիկյան (տեսանյութ) Վրաստանից Ռուսաստան տանող ճանապարհը բաց է բոլոր տեսակի տրանսպորտային միջոցների համար Դաժանություն․ Միքայել Սրբազանը նայում է Յոթ Վերք եկեղեցուն, բայց չի կարող այնտեղ պատարագ մատուցել (տեսանյութ) Արմավիրի մարզի պարեկները ապօրինի որսի դեպք են բացահայտել Հրշեջ-փրկարարները մարել են Աքորիում բռնկված հրդեհը Էնքան անթասի՞բ ենք, որ թույլ ենք տալիս Վեհափառ Հայրապետի հետ էդպես վարվեն․ քաղաքացի (տեսանյութ)
ՀՀ պետական բյուջեյի կիսամյակային եկամուտներն աճել են 5.1%-ով
2012 թվականի առաջին կիսամյակում ՀՀ պետական բյուջեի եկամուտները կազմել են 419.8 մլրդ դրամ (ներառյալ արտաբյուջետային 10.8 մլրդ դրամ եկամուտները)՝ 101.2% ով ապահովելով ՀՀ կառավարության առաջին կիսամյակի ծրագրի կատարումը:
Նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածի համեմատ, պետական բյուջեի եկամուտներն աճել են 5.1%-ով կամ շուրջ 20.6 մլրդ դրամով, որը հիմնականում ապահովվել է հարկային եկամուտների աճի հաշվին:
Պետական բյուջեի եկամուտների 94.3%-ը ձևավորվել է հարկային եկամուտների, պետական տուրքերի և պարտադիր սոցիալական ապահովության վճարների, 5.3%-ը' այլ եկամուտների, 0.4%-ը' պաշտոնական դրամաշնորհների հաշվին:
2012 թվականի առաջին կիսամյակում ՀՀ պետական բյուջե են մուտքագրվել 396 մլրդ դրամ հարկային եկամուտներ, պետական տուրքեր և պարտադիր սոցիալական ապահովության վճարներ, որոնք ապահովել են կիսամյակային ծրագրի 100.8% կատարողական: 2011 թվականի նույն ժամանակահատվածի համեմատ նշված եկամուտներն աճել են 5.4% ով կամ 20.3 մլրդ դրամով, ինչը հիմնականում պայմանավորված է շահութահարկի, ավելացված արժեքի հարկի, բնապահպանական ու բնօգտագործման վճարների, եկամտահարկի և ակցիզային հարկի գծով ստացված մուտքերի աճով:
2012 թվականի հունվար-հունիս ամիսներին պետական բյուջեի հարկային եկամուտներն ու տուրքերը կազմել են 334.7 մլրդ դրամ, որի 46.8%-ն ապահովվել է ավելացված արժեքի հարկի հաշվին: Այն կազմել է 156.7 մլրդ դրամ և 3.8%-ով կամ 5.7 մլն դրամով գերազանցել նախորդ տարվա նույն ցուցանիշը: ԱԱՀ-ի մուտքերից 94.6 մլրդ դրամը ստացվել է ՀՀ սահմանին հարկումից, 62.1 մլրդ դրամը' ներքին շրջանառությունից: Հարկ է նշել, որ ԱԱՀ-ի մուտքերի աճն ապահովվել է ներքին շրջանառության հաշվին, որի գծով մուտքերն աճել են 14.8%-ով, մինչդեռ ներմուծումից ստացված եկամուտների գծով արձանագրվել է 2.4%-ով անկում:
Այսպիսով հարկային եկամուտները և տուրքերը 2012 թ.-ի առաջին կիսամյակում ունեցել են հետևյալ տեսքը.
1. Ակցիզային հարկի ընդհանուր մուտքերը կազմել են 20.8 մլրդ դրամ, նախորդ տարվա նույն ժամանակաշրանի համեմատ, աճել են 16.7%-ով կամ 3 մլրդ դրամով
2. Շահութահարկը կազմել է 62.4 մլրդ դրամ, որը, նախորդ տարվա նույն ժամանակաշրջանի համեմատ, ավելացել է 10.3%-ով կամ 5.8 մլրդ դրամով
3. Եկամտահարկը կազմել է 42.1 մլրդ դրամ, որը, նախորդ տարվա նույն ժամանակաշրջանի համեմատ, ավելացել է 12.5%-ով կամ 4.7 մլրդ դրամով
4. Մաքսատուրքերը կազմել են 17.4 մլրդ դրամ, որը, նախորդ տարվա նույն ժամանակաշրջանի համեմատ, նվազել են 1.3%-ով կամ 231.5 մլն դրամով
5. Պետական տուրքերը կազմել են շուրջ 10.8 մլրդ դրամ, որը նախորդ տարվա ցուցանիշը գերազանցել է 10.5%-ով կամ ավելի քան 1 մլրդ դրամով
6. Հաստատագրված վճարները կազմել են 8.3 մլրդ դրամ, իսկ նախորդ տարվա ցուցանիշի համեմատ նվազել են 17.3%-ով կամ 1.7 մլրդ դրամով
7. Բնօգտագործման և բնապահպանական վճարները կազմել են շուրջ 11 մլրդ դրամ՝ նախորդ տարվա ցուցանիշը գերազանցելով 88.6%-ով կամ 5.2 մլրդ դրամով
8. Այլ հարկերը կազմել են 5.3 մլրդ դրամ՝ նախորդ տարվա ցուցանիշի համեմատ նվազելով 40.2%-ով կամ 3.5 մլրդ դրամով
9. Պարտադիր սոցիալական ապահովության վճարները կազմել են 61.3 մլրդ դրամ՝ նախորդ տարվա ցուցանիշը գերազանցելով 0.7%-ով կամ 415.6 մլն դրամով
10. Այլ եկամուտները կազմել են 22.2 մլրդ դրամ
11. Արտաքին աղբյուրներից ստացված դրամաշնորհները կազմել են 1.6 մլրդ դրամ, որից 1 մլրդ-ը ստացվել է պետական հիմնարկների արտաբյուջետային ծրագրերի շրջանակներում, իսկ 615.9 մլն դրամ ստացվել է ՀՀ տավարաբուծության զարգացման ծրագրի շրջանակներում
Պետական բյուջեի եկամուտներում ներառված չեն արտաքին աղբյուրներից ֆինանսավորվող նպատակային ծրագրեր իրականացնող գրասենյակներով շրջանառվող միջոցները:
Ադրբեջանի պահանջները հայ ժողովրդի նկատմամբ միայն տարածքները չեն․ Իշխան Սաղաթելյան (տեսանյութ)Ռուսաստանի, Ուկրաինայի և Միացյալ Նահանգների միջև բանակցությունների առաջին օրն ավարտվել է Աղիքային քաղցկեղի վաղ ախտանշանները կարող են հայտնվել մինչև 40 տարեկանըՏաքսու վարորդները վաղը Բրազիլիայի հրապարակում բողոքի ակցիա կանցկացնեն Հնդկական դեղագործական ընկերությունը պատրաստվում է քաշի նվազեցման հայտնի դեղի էժան տարբերակ թողարկելՀայաստանում ԵՄ առաքելությունը նոր ղեկավար ունի Իրանը պատրաստ է դադարեցնել ուրանի հարստացումը Մակրոնը դիմել է Մոդիին՝ Ուկրաինայում էներգետիկ հրադադարի հարցովՄիացյալ Թագավորությունը կարևորում է Հայաստանի հետ անվտանգության ոլորտում համագործակցությունը․ դեսպան Վիզուալ աղմուկ ինտերիերում. ինտերիեր դիզայնի արվեստը (տեսանյութ) Մեդվեդչուկը քննադատել է Զելենսկուն՝ Օրբանի հասցեին հնչեցրած հայտարարությունների համարՊետրոսյանը հաջող մարզում անցկացրեց Օլիմպիական խաղերի կարճ ծրագրից առաջՀայր Սուրբը երիտասարդներին պատգամեց շարունակել ապրել աղոթքով Ռուբեն Վարդանյանը Փաշինյանի և ոչ թե Ալիևի կալանավորն է. Պարույր Հայրիկյան (տեսանյութ)Մասնագետը նշել է «թաքնված ալկոհոլիզմի» հիմնական նշաններըՎրաստանից Ռուսաստան տանող ճանապարհը բաց է բոլոր տեսակի տրանսպորտային միջոցների համար Իրան–ԱՄՆ բանակցությունները նվազեցրել են նավթի գները համաշխարհային շուկայումԴաժանություն․ Միքայել Սրբազանը նայում է Յոթ Վերք եկեղեցուն, բայց չի կարող այնտեղ պատարագ մատուցել (տեսանյութ)Արմավիրի մարզի պարեկները ապօրինի որսի դեպք են բացահայտել Ռուսական և ամերիկյան օդ-օդ հրթիռների արդյունավետության շուրջ նոր քննարկումԳերմանիայում առաջարկել են Լիտվա հարկադիր զինվորներ ուղարկելՀրշեջ-փրկարարները մարել են Աքորիում բռնկված հրդեհը Այս դատավարությունն ապօրինի է․ Ռուբեն Վարդանյանի իրավաբանական թիմի հայտարարությունըԿենտրոնական բանկը առաջարկում է պարզեցնել որոշ ռուսական ընկերությունների արժեթղթերի թողարկումըԷնքան անթասի՞բ ենք, որ թույլ ենք տալիս Վեհափառ Հայրապետի հետ էդպես վարվեն․ քաղաքացի (տեսանյութ)ԱԺ պատգամավորները գործուղվում են Բրյուսել Քննչական կոմիտեի Կոլեգիայի նիստում ամփոփվել են 2025 թվականի աշխատանքները Ժնևի բանակցություններին Եվրոպան ներգրավված է որպես դիտորդԿրակոցներ՝ մեքենաների բախման պատճառով, մեքենաների հայելիների գողություններ․քրեական նորություններ (տեսանյութ) Վիճաբանություն՝ Երևանում. բժիշկներին հաջողվել է փրկել «Ոսկանի տղա Համբիկի» կյանքը ԱՄՆ-ում բացահայտել են Չինաստանի հետ սահմանին ռուսական Սու-57 կործանիչներ տեղակայելու պատճառըՔաղաքացիական իրավունքների պայքարի խորհրդանիշ Ջեսի Ջեքսոնը մահացավ 84 տարեկանումԲուդանովը հանդես է գալիս Ռուսաստանի հետ արագ խաղաղության պայմանագրի օգտինՓաշինյանն ուզում է իրեն նշանակի Վեհափառի տեղը․ քաղաքացի (տեսանյութ)Թրամփը չի կարողանա ոչնչացնել Իրանը․ Խամենեի. Միքայել Սրբազանը դուրս է գրվել հիվանդանոցից (տեսանյութ) ՀՀ նախագահի գլխավորած պատվիրակությունը ժամանել է ՀունաստանՏրանսգենդերները հարձակվել են զբոսաշրջիկի վրա Թայլանդի հյուրանոցում և գողացել գումարըԵՄ-ԱՄՆ հարաբերություններում հաջորդ ճգնաժամը անխուսափելի է․ FTՎարդան Ղուկասյանը բացարձակ կապ չունի հաղորդում ներկայացրած անձանց բողոքի հետ․ պաշտպան (տեսանյութ) Եվրոպան պետք է հասկանա՝ Ուկրաինայի անդամակցությունը ՆԱՏՕ-ին կդառնա Ռուսաստանի համար անընդունելի «կարմիր գիծ». Մեմա Ռուսաստանում դոլարի փոխարժեքը բարձրացել էԿաթողիկոսի եղբոր և եղբորորդու խափանման միջոցները փոխվեցինԲրազիլիայում զբոսաշրջային նավը խորտակվել է՝ կան զոհեր և անհետ կորածներՃանապարհային տեսախցիկները վերահսկում են ոչ միայն արագությունը. ինչ խախտումներ են ֆիքսվումԱՄՆ դեսպանը կանչվել է Բելգիայի ԱԳՆՀենց Կաթողիկոսն էդ ԼԳԲՏ–ներին կարգալույծ արեց, էդքան եպիսկոպոսներն իր դեմ դուրս եկան․ Ղուկասյան (տեսանյութ) Պայթյուն զորակոչային կառույցում․ հարուցվել է քրեական գործՈւկրաինայի Ռադայի պատգամավորն նախարարներին կոչ է արել չմիջամտել Ռուսաստանի հետ բանակցություններինԳերմանիայում արգելվել է ASUS և Acer համակարգիչների վաճառքըԻսպանիան հետաքննում է X-ը, Meta-ն ու TikTok-ը՝ AI-ով ստեղծված մանկական պոռնոգրաֆիայի տարածման կասկածով