Հայաստանում ԵՄ առաքելությունը նոր ղեկավար ունի Իրանը պատրաստ է դադարեցնել ուրանի հարստացումը Միացյալ Թագավորությունը կարևորում է Հայաստանի հետ անվտանգության ոլորտում համագործակցությունը․ դեսպան Վիզուալ աղմուկ ինտերիերում. ինտերիեր դիզայնի արվեստը (տեսանյութ) Հայր Սուրբը երիտասարդներին պատգամեց շարունակել ապրել աղոթքով Ռուբեն Վարդանյանը Փաշինյանի և ոչ թե Ալիևի կալանավորն է. Պարույր Հայրիկյան (տեսանյութ) Վրաստանից Ռուսաստան տանող ճանապարհը բաց է բոլոր տեսակի տրանսպորտային միջոցների համար Դաժանություն․ Միքայել Սրբազանը նայում է Յոթ Վերք եկեղեցուն, բայց չի կարող այնտեղ պատարագ մատուցել (տեսանյութ) Արմավիրի մարզի պարեկները ապօրինի որսի դեպք են բացահայտել Հրշեջ-փրկարարները մարել են Աքորիում բռնկված հրդեհը Էնքան անթասի՞բ ենք, որ թույլ ենք տալիս Վեհափառ Հայրապետի հետ էդպես վարվեն․ քաղաքացի (տեսանյութ) ԱԺ պատգամավորները գործուղվում են Բրյուսել
ՀՀ ԱՎԾ-ն կատարել է 2012թ.-ի առաջին կիսամյակի պլանը
Հայաստանի Հանրապետության ազգային վիճակագրական ծառայությունը հայտնում է, որ 2012թ.-ի առաջին կիսամյակում ծրագրով նախատեսված աշխատանքների ընդհանուր` 971 միավոր ծավալը (հաշվի առած պարբերականությունը) ամբողջությամբ կատարված է:
ԱՎԾ հայտարարությունը ներկայացնում ենք ստորև:
Հաշվետու ժամանակահատվածում ծրագրով նախատեսված միջոցառումները ֆինանսավորվել են ՀՀ պետական բյուջեից, ներառյալ՝ օտարերկրյա պետությունների և միջազգային կազմակերպությունների կողմից Հայաստանի Հանրապետությանը տրամադրված դրամաշնորհների միջոցները:
Ներկայացված բյուջետային հայտերի հիման վրա դրամարկղային ծախսը կազմել է 427.4 մլն. ՀՀ դրամ: Դրամաշնորհային միջոցներով իրականացված ծրագրերի արտաբյուջետային միջոցների հաշվին ծախսվել է 56.5 մլն. դրամ, որից ՀՀ 2011թ.-ի մարդահամարի միջոցներից՝ 54.2 միլիոն դրամ:
2012թ.-ի առաջին կիսամյակի ընթացքում ՀՀ ազգային վիճակագրական ծառայության կողմից հրապարակվել են 26 անուն վիճակագրական հրապարակումներ, որոնք զետեղված են 1999թ. ապրիլից գործող ՀՀ ԱՎԾ պաշտոնական կայքէջում: Այս տարվա առաջին կիսամյակում պաշտոնական կայքէջի այցելությունների քանակը կազմել է 118.0 հազար, ինչը 2011թ.-ի համապատասխան ժամանակահատվածի համեմատ աճել է 9.8 հազարով կամ 9.1%-ով: Կայքի այցելուների կողմից դիտված էջերի քանակը կազմել է 580.0 հազար էջ, ինչը, 2011թ.-ի համապատասխան ժամանակահատվածի համեմատ, աճել է 21.8 հազարով կամ 3.9%-ով:
Այս տարվա առաջին կիսամյակում ՀՀ ԱՎԾ են այցելել միջազգային կազմակերպությունների և օտարերկրյա ազգային վիճակագրական ծառայությունների 15 հանձնախմբեր և 21 փորձագետներ, իսկ, ընդհանուր առմամբ, միջազգային համագործակցության շրջանակում տեղի է ունեցել 72 պաշտոնական հանդիպում: ՀՀ ԱՎԾ-ի 65 աշխատակից մասնակցել է արտասահմանյան 17 երկրում կազմակերպված վերապատրաստման և վիճակագրության բոլոր բնագավառներին առնչվող դասընթացների, աշխատանքային հանդիպումների, միջազգային համաժողովների, նստաշրջանների, սեմինարների և այլ միջոցառումների:
ՀՀ ԱՎԾ-ի 158 աշխատակիցներ մասնակցել են Հայաստանում կազմակերպված նմանատիպ և միջգերատեսչական բնույթի ու այլ կազմակերպությունների միջոցառումների (թվով 32 սեմինար):
2012թ.-ի առաջին կիսամյակում ՀՀ ԱՎԾ-ում ուսումնա-արտադրական պրակտիկա է կազմակերպվել Հայաստանի Հանրապետության տարածքում գործող թվով 8 բարձրագույն ուսումնական հաստատությունների թվով 165 ուսանողների համար: