Բնապահպանական պետական տեսչությունը մի շարք ստուգումներ է իրականացրել
ՀՀ բնապահպանության նախարարության աշխատակազմի բնապահպանական պետական տեսչության կողմից 20.08-24.08.2012թթ ընկած ժամանակահատվածում իրականացված ստուգումների, շրջայցերի ընթացքում հայտնաբերված խախտումների քննության և եռամսյակային հաշվետվությունների ընդունման գործընթացում հայտնաբերված խախտումների արդյունքում կայացվել է 1.15մլն դրամ ընդհանուր գումարով վարչական տուգանքի 13 որոշում և հաշվարկվել 611.64հազ. դրամ ընդհանուր գումարով շրջակա միջավայրին հասցված վնաս:
Մթնոլորտային օդի պահպանության ոլորտ
ԸԵՄ վերահսկողության բաժնի կողմից 1 կազմակերպությունում իրականացված ստուգման արդյունքում հայտնաբերված խախտման համար կայացվել է 100.0հազ.դր գումարի վարչական տուգանքի որոշում: Մթնոլորտի ՎԲ կողմից 1 տնտեսվարողի մոտ ստուգման արդյունքում կայացվել է 100.0հազ.դրամ գումարի վարչական տուգանքի որոշում:
Ջրերի պահպանության ոլորտ
Արարատի ՏԲ կողմից 1 տնտեսվարողի մոտ ստուգման արդյունքում կայացվել է 150.0 հազ.դր. գումարի վարչական տուգանքի որոշում և հաշվարկվել է 37.62հազ. դրամ գումարի շրջակա միջավայրին հասցված վնաս: Վայոց ձորի ՏԲ կողմից ստուգման արդյունքում 1 տնտեսվարողի նկատմամբ կայացվել է 100.0 հազ.դրամ գումարի վարչական տուգանքի որոշում: Ջրերի վերահսկողության բաժնի կողմից 2 տնտեսվարողների մոտ ստուգումների արդյունքում կայացվել է 150.0 հազ.դրամ ընդհանուր գումարի վարչական տուգանքի 2 որոշում և հաշվարկվել է 248.22հազ.դր գումարի շրջակա միջավայրին հասցված վնաս:
Գեղարքունիքի ՏԲ վարույթին հանձնված 1 գործով և հաշվարկվել է 320.0հազ.դրամ գումարի շրջակա միջավայրին հասցված վնաս: Լոռու ՏԲ վարույթին հանձնված ապօրինի ծառահատման 1 գործով հաշվարկվել է 5.8.0 հազ.դրամ ընդհանուր շրջակա միջավայրին հասցված վնաս:
ԸԵՄ վերահսկողության բաժնի կողմից 2 կազմակերպություններում իրականացված ստուգումների արդյունքում հայտնաբերված խախտումների համար կայացվել է 250.0 հազ.դրամ ընդհանուր գումարի վարչական տուգանքի 2 որոշում:
Հաշվետվությունները սահմանված ժամկետում չներկայացնելու համար
Լոռու ՏԲ կողմից 2 տնտեսվարողի նկատմամբ կայացվել է 100.0 հազ.դրամ ընդհանուր գումարի վարչական տուգանքի 2 որոշում: Արարատի ՏԲ կողմից ստուգման արդյունքում 1 տնտեսվարողի նկատմամբ կայացվել է 100.0 հազ.դրամ գումարի վարչական տուգանքի որոշում: Արմավիրի ՏԲ կողմից 1 տնտեսվարողի նկատմամբ կայացվել է 50.0 հազ.դրամ գումարի վարչական տուգանքի որոշում:
Ապօրինի որս
Շիրակի ՏԲ բաժնի աշխատակիցների կողմից իրականացված շրջայցերի ընթացքում արձանագրված խեցգետնի ապօրինի որսի համար 1 ֆիզիկական անձի նկատմամբ կայացվել է 50.0հազ.դրամ գումարի վարչական տուգանքի որոշում: Առգրավված 5կգ կենդանի խեցգետինը բաց է թողնվել ջրամբար:
Ընդհանուր առմամբ ԲՊՏ կողմից կիրառված պատժամիջոցներից ՀՀ պետ. բյուջե նշված ժամանակահատվածում մուտք է եղել 1.58մլն.դրամ գումար: