Ձյուն և անձրև. առաջիկա օրերի եղանակի կանխատեսումը Բոլորիս էլ պարզ է, որ ամբողջ Երեւանը չենք ասֆալտապատել. Փոխքաղաքապետը՝ փոսերի մասին (տեսանյութ) Քաղաքացիները որքա՞ն գումար ստիպված կլինեն վճարել իրենց ավտոտնակների համար (տեսանյութ) Ավինյանենց տան շրջակայքը ընդհանրապես փոս չի եղել, էնտեղ աղ ու ավազ չի՞ օգտագործվել. հարց՝ փոխքաղաքապետին (տեսանյութ) Կարևորվել է տարբեր իրավիճակներում փրկարարական ծառայողների մասնագիտական կարողությունների ամրապնդումը Մահացել է Տ. Տաթև արքեպիսկոպոս Սարգիսյանը Երբ ԱՄՆ-ն կհարվածի Իրանին. Խուզարկություններ՝ Արմավիրի մարզում (տեսանյութ) ՈՒՂԻՂ. Արմեն Փամբուխչյանի ասուլիսը Արշակ Սրբազանին վերագրվող տեսանյութում առկա է AI-ի կիրառում. ձայնն ամբողջովին փոփոխված է (տեսանյութ) Երեք երկրների փորձաքննությունները հաստատում են՝ Արշակ Սրբազանը կապ չունի տեսագրությունների հետ. Արսեն Բաբայան Մեծաթիվ ոստիկանական ուժեր՝ Վաղարշապատում. ինչ են փնտրում իրավապահները (տեսանյութ) Կեղծ տեսանյութեր ստեղծելով՝ փորձել են ատելություն սերմանել Արշակ Սրբազանի հանդեպ. փաստաբան (տեսանյութ)
Արցախցի դպրոցականների հանրակրթության կազմակերպման գործընթացը Հայաստանում կսկսի նոյեմբերի 13-ից
Հայաստանում սկսվել է ապաստան գտած արցախցի դպրոցականների, նրանց կրթական կարիքների հաշվառումը, աշակերտների հանրակրթության կազմակերպման գործընթացը կսկսի նոյեմբերի 13-ից, 5-12-րդ դասարանների աշակերտները կպարապեն առցանց, իսկ տարրական դասարանների աշակերտների մասով դեռ հայտարարություն կարվի: Այս մասին ասուլիսում հայտնեց Արցախի Հանրապետության կրթության, գիտության և մշակույթի նախարար Լուսինե Ղարախանյանը:
Նա նախ հիշեցրեց, որ Թուրքիայի աջակցությամբ Ադրբեջանի սանձազերծած պատերազմի արդյունքում այս պահին Արցախում կա 70 և ավելի ավերված դպրոց, 10 և ավելի մանկապարտեզ, 10 և ավելի մշակութային օջախներ: Այս պատերազմի հետևանքով 24 հազար դպրոցական մնացել է անուսում: Խախտվել է մոտ 30 հազար սովորողի իրավունք, որոնցից 24 հազարը դպրոցականներ են, մոտ 4000-ը՝ նախադպրոցահասակ երեխաներ և մնացածը՝ ուսանողներ՝ ուսումնարանների, քոլեջների, ԲՈՒՀ-երի:
«Քանի որ պատերազմական գործողությունները դեռ շարունակվում են, և մենք, բառի բուն իմաստով, հնարավորություն չունենք Արցախում որևէ մակարդակում կրթություն կազմակերպելու մեր աշակերտության և ուսանողության համար, ուստի որոշել ենք Հայաստանում ապաստան գտած մեր աշակերտների և ուսանողների կրթությունը մինչև պատերազմի ավարտը կազմակերպել այստեղ»,-ասաց Ղարախանյանը:
Նրա խոսքով՝ ՀՀ ԿԳՄՍ նախարարության հետ համատեղ աշխատանքի արդյունքում սկսել են արցախցի աշակերտների հաշվառման գործընթացը: Եվ արդեն կան մեծ թվով հաշվառված աշակերտներ, սակայն դեռ կան չհաշվառվածներ ևս: «Այս պահին մեր աշակերտները գրանցվում են, հաշվառվում են նրանց կրթական կարիքները՝ մասնավորապես դասագրքեր, գրենական պիտույքներ, տեխնիկական միջոցներ: Եվ մենք համատեղ աշխատանքի արդյունքում նախատեսում ենք նոյեմբերի 13-ին սկսել հանրակրթության կազմակերպման գործընթացը»,-ասաց նա:
Առաջիկա երկու օրերին պարզ կլինի՝ տարրական օղակը կանցնի առկա ուսուցման, թե ոչ: Իսկ 5-12-րդ դասարանի աշակերտները պարապելու են առցանց:
«Հաշվառման համար ծնողները կամ դիմում են համայնքապետարանին, որտեղ հիմա գրանցված են կամ հարակից բնակավայրում գտնվող կրթական հաստատությանը՝ կլինի դպրոց, թե պետական մանկապարտեզ: Փաստաթղթերի պարտադիր ներկայացման պահանջը հանվել է, Արցախից առանց փաստաթղթերի են եկած երեխաներին կհաշվառեն առանց դրանց: Դպրոցներում և մանկապարտեզներում հանված է լիցենզիայի սահմանափակ լինելու հարցը»,-ասաց նախարարը: