Արցախի «Արդարություն» կուսակցությունը հանդես է եկել հայտարարությամբ, որում հայտնում է, որ միանում է Հայաստանի քաղաքական ուժերի՝ Նիկոլ Փաշինյանի և նրա կառավարության հրաժարականի պահանջին։
Արդեն 45 օր է՝ Արցախի և Ադրբեջանի շփման գծի ամբողջ երկայնքով ընթանում են ծանր մարտեր: Պատերազմը սաստիկ է, կորուստներն՝ անդառնալի և ծանր:
45 օր շարունակ քաղաքական, դիվանագիտական եւ ռազմական ճակատներում բեկում մտցնելու հորդորով, Արցախի հերոս գեներալ Վիտալի Բալասանյանի հետ մեկտեղ, Արցախի և Հայաստանի իշխանություններին ենք ներկայացրել բազմաթիվ առաջարկություններ, այդ թվում իրավիճակի շտկմանն ուղղված առաջարկներ, որոնք մնացել են անպատասխան եւ չիրագործված, իսկ Ազգային Ժողովում հանդիպումների ընթացքում բազմիցս բարձրաձայնել ենք Հայաստանի Հանրապետության քաղաքական խշծանությունների ոչ համարժեք գործողությունների մասին:
Այս ընթացքում իշխանությունն ի ցույց դրեց իր բացահայտ անկարողությունը, ներքին եւ արտաքին մարտահրավերները դիմակայելու անընդունակությունը:
Արցախի «Արդարություն» կուսակցությունը փաստում է, որ այս իրավիճակի ողջ պատասխանատվությունը կրում են Արցախի և Հայաստանի քաղաքական իշխանությունները, որոնք չձերբազատվեցին անսխալականության իրենց բարդույթից՝ հայկական երկու պետությունները կանգնեցնելով ծանր իրողությունների, մարդկային, իսկ Արցախը՝ նաեւ տարածքային լրջագույն կորուստների առջեւ:
Նիկոլ Փաշինյանը 2,5 տարի փակուղի մտցրեց բանակցությունները՝ հակասական հայտարարություններով կաթվածահար անելով գործընթացը՝ (Արցախը Հայաստան է և վերջ, լուծումը պետք է ընդունելի լինի նաև Ադրբեջանին, ինչ պետք է այն էլ բանակցում ենք և այլն);
2,5 տարիների ընթացքում Նիկոլ Փաշինյանը և իր վարչակազմը վարկաբեկեց անվանի գեներալների, թիրախավորեցին ազգային արժեքները, եկեղեցին, հայոց լեզուն և պատմությունը, ռազմահայրենասիրական դաստիրակությունը:
Պատերազմի 45 օրերի ընթացքում հաղթական լուրերով խաբելով ու մոլորեցնելով ժողովրդին՝ բազմաթիվ զոհերից ու Արցախի մեծ մասի կորստից հետո ստորագրեց Արցախի կապիտուլյացիայի խայտառակ փաստաթուղթը՝ ընդորում դա արեց ժողովրդից գաղտնի, թեպետ խոստացել էր, որ հիմնախնդրի ցանկացած ընդունելի լուծում կքննարկի ժողովրդի հետ՝ Հանրապետության հրապարակում:
Խայտառակ փաստաթղթի ստորագրումից հետո, բացարձակապես կտրված լինելով իրականությունից, Նիկոլ Փաշինյանը փորձում է իր ձախողումների մեղքը բարդել նախ նախկին իշխանությունների, ապա բանակի ու ժողովրդի վրա՝ զուգահեռաբար քաղաքացիական բախումներ հրահրող հայտարարություններ անելով:
Մեր կուսակցությունը համոզված է, որ անկախ մեղավորներ փնտրելու ջանքերից, Փաշինյանը Հայոց պատմության մեջ մնալու է որպես Արցախը ժողովրդից թաքուն հանձնաց դավաճան, որը դեռ խաղաղ հեռանալու շանս ունի:
Սիրելի հայրենակիցներ, քույրեր և եղբայրներ, օրհասական այս պահին Արցախի Արդարություն կուսակցությունը կոչ է անում բոլորին միանալ Հայաստանում գործունեություն ծավալող այն քաղաքական ուժերին, որոնք անդառնալի կորուստները կանխելու համար, պահանջում են ստեղծված աղետալի վիճակի համար պատասխանատու Հայաստանի Հանրապետության վարչապետ Փաշինյանի եւ նրա կառավարության՝ ժամ առաջ, ինքնակամ եւ անցնցում հեռացումը»։
Վենեսուելայի խորհրդարանը քաղաքական բանտարկյալների համաներման մասին օրենք է ընդունել Ադելիա Պետրոսյանին Օլիմպիական խաղերում ելույթից հետո կանչել են դոպինգ-ստուգման Իշխանությունը չի ուզում` արցախցիները մասնակցեն ընտրություններին. Պետերի ախորժակը բացվել է (տեսանյութ) IAEA-ն նպաստում է Իրանի և ԱՄՆ-ի հնարավոր համաձայնության ստեղծմանըՈՒՂԻՂ. Փաստաբանը` Արշակ սրբազանին վերագրվող տեսանյութի մասինԱՄՆ-ն հայտարարել է Ռուսաստանի և Ուկրաինայի միջև բանակցություններում «լրջության» նոր մակարդակի մասինԶելենսկին հույս ունի զարգացնել պաշտպանական համագործակցությունը Ճապոնիայի հետ Դպրոցի նկատմամբ հարուցվել և իրականացվել է վարչական վարույթ․ տնօրենին տրվել է կարգադրագիր Դոնալդ Թրամփը Իրանին տվել է առավելագույնը 15 օր համաձայնության համարԻտալիայի վարչապետ Մելոնին գնահատել է Ռուսաստանի և Ուկրաինայի միջև տարածքային վեճի լուծման հնարավորությունըՌուսաստանը Թուրքիայում նոր դեսպան ունի Մի շարք երկրներ պատրաստակամություն են հայտնել զորք ուղարկել Գազա՝ աջակցելու նոր կայունացման ծրագրինԻ՞նչ իրավիճակ է ՀՀ ավտոճանապարհներին այս պահինՊաղեստինը պահանջում է Իսրայելին հեռացնել Խաղաղության խորհրդից Պաշտոնանկություն՝ Փաշինյանի որոշմամբՌուսաստանի, Չինաստանի և Իրանի ներկայացուցիչները հանդիպել են «IAEA»-ի ղեկավարի հետ՝ ընդգծելով Իրանի հարցի դիվանագիտական լուծման անհրաժեշտությունը Ժաննա Անդրեասյանն այցելել է Հայոց ցեղասպանության հուշահամալիր, հետևել աշխատանքներին (Լուսանկարներ) Սարգիս Մանուկյանը լրացրել է իր առաջին գրոսմայստերի նորման Քոբուլեթիում 6 բալ ուժգնությամբ փոթորիկ է գրանցվել. Ալիքները մի կողմ են շպրտել ափին կանգնած տղամարդուն (տեսանյութ) Քննչական կոմիտեն անդրադարձել է Արմավիրի մարզում իրականացվող խուզարկություններին Երկար ժամանակ ջուր չի լինելու. ՀասցեներԶանգվածային խուզարկություններ Արմավիրի մարզում. Նոր մանրամասներ Երևանի և մարզերի հարյուրավոր հասցեներում երկար ժամանակ լույս չի լինելուՖրանսիայի նախագահ Մակրոնը կժամանի Հայաստան Այս պահին Արմավիրի մարզում խոշորամասշտաբ խուզարկություններ են. Ի՞նչ է հայտնիՍտեփանծմինդա-Լարս ավտոճանապարհը փակ է1988 թվականի փետրվարի 20-ին ընդունվեց որոշում, որը արտահայտեց արցախցիների ազատ ինքնորոշվելու կամքը. պատգամավորԱնցած գիշեր Ավան-Առինջում մեքենաներ են այրվել Մեքենան բախվել է ծառին, վարորդը տեղում մահացել է «Իրավունք». Հայկ Մարությանը մինչեւ մարտ չխոսելու ուխտ է արելԻ՞նչ փոխարժեքներ են սահմանվել այսօր՝ փետրվարի 20-ինՔՊ-ականները պարեկ են ծեծում. «Հրապարակ»Օլիմպիական խաղերի 13-րդ օր․ ոսկե մեդալ կանանց գեղասահքում ՔՊ-ականները «աչյոտ» են պահանջել շեֆից. «Իրավունք»Նոր ռեպրեսիաներ են սպասվում. «Հրապարակ»Փետրվարի 20-ի աստղագուշակը. Ի՞նչ են հուշում աստղերն այսօրԻշխանությունը չի ուզում, որ արցախցիները մասնակցեն ընտրություններին. «Հրապարակ»Արձանագրությունը կա. դատախազը պետք է մեղադրանք առաջադրի Արթուր Հովհաննիսյանին. «Ժողովուրդ»Պետերի ախորժակը բացվել է, պարգևավճարներն իրավիճակ են փոխել. «Հրապարակ»Լույս չի լինելու բազմաթիվ հասցեներումԳեղամ Մանուկյանը Արմեն Ռուստամյանին է հանձնել 1997թ.-ին դատարանում Վահան Հովհաննիսյանի հետ պարզած դրոշը (տեսանյութ)Անվանվել է ռեժիմի խախտման անսպասելի վտանգը հանգստյան օրերինԵրբեք դրամաշնորհ չեմ վերցրել, այդ թվում Սորոսից․ Դավիթ ՍանասարյանԻնչ է տեղի ունենում օրգանիզմի հետ, երբ 6 ժամից պակաս եք քնում WSJ. ԱՄՆ-ը դուրս է բերում իր բոլոր զորքերը Սիրիայից Ոչ բոլորի համար է օգտակար. հայտնի է դարձել, թե ով չպետք է բրոկկոլի ուտի Վատ լուր․ օդի ջերմաստիճանը կնվազի 7-10 աստիճանով Պեսկովը գնահատել է Իրանի շուրջ ստեղծված իրավիճակը Երբ ԱՄՆ-ն կհարվածի Իրանին. Bloomberg Ալիևի անվտանգության աշխատակիցները ծեծի են ենթարկել Վաշինգտոնում նրա ռեժմի դեմ բողոքող ցուցարարներին