Թրամփը երկարաձգել է Ռուսաստանի դեմ պատժամիջոցները Մեր նոր առաջարկը՝ պատանիներին և հանրությանը․ Սուրեն Պապիկյան Նախաձեռնվել են քրեական վարույթներ. Գլխավոր դատախազություն Պլեխանովի անվան ​​համալսարանում տեղի է ունեցել աշխատանքային ժողով՝ նվիրված համալսարանի 119-ամյակին Իրանը չպետք է ունենա միջուկային զենք․ Թրամփ Ծեծկռտուք, վիճաբանություն․ մաքսանենգ ճանապարհով ՀՀ է փորձել ներկրել խոշոր չափերի թմրանյութ (տեսանյութ) Աշխարհը նոր ցնցումների շեմին․ ԱՄՆ–Իրան լարվածություն, Ուկրաինա, Գազա (տեսանյութ) Մալաթիա-Սեբաստիա վարչական շրջանի թաղապետարանի դիմաց մեքենաներ են բախվել․ վիրավոր կա Աշխարհը լարվածության եզրին՝ միջուկային սպառնալիք, ռմբակոծիչներ. Մարթա Կոսը ՀՀ կայցելի մարտի 19-20-ը (տեսանյութ) Աշոցքի տարածաշրջանում բուք է Վենսը շնորհակալություն է հայտնել Ալիևին ու Փաշինյանին Կարմրաշենի Սուրբ Աստվածածին եկեղեցում կկատարվի միասնական ժամերգություն
ԱՍՀ նախարարությունը 6․5 մլրդ դրամի ֆինանսական աջակցություն է տրամադրել Արցախում հաշվառում ունեցող շուրջ 90,000 քաղաքացու
ՀՀ աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարարությունը հայտնում է․
«ՀՀ աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարարությունը 6․5 մլրդ դրամի ֆինանսական աջակցություն է տրամադրել Արցախում հաշվառում ունեցող շուրջ 90,000 քաղաքացու, ովքեր փաստացի շահառուների գրեթե 98 %-ն են կազմում։  Ծրագրի ընթացիկ տվյալներն ամփոփել է Աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարար Մեսրոպ Առաքելյանը՝ դեկտեմբերի 25-ին տեղի ունեցած մամուլի ասուլիսի ընթացքում։
«Հետպատերազմյան իրավիճակում նախարարության աշխատակազմը գրեթե ամբողջությամբ ներգրավված է պատերազմի հետևանքով առաջացած սոցիալական խնդիրների կարգավորման գործում։ Կառավարության որոշմամբ՝ ունենք սոցիալական աջակցության 15 միջոցառում, որոնք հիմնականում ուղղված են պատերազմի հետևանքով տուժած քաղաքացիների սոցիալական խնդիրների ժամանակավոր կարգավորմանը»,- նշել է նախարարը։
Մեսրոպ Առաքելյանը տեղեկացրել է, որ արցախցիների աջակցության երկրորդ ծրագրով՝ հնարավոր 30 հազար շահառուից 5 հազարն արդեն ստացել է 300 հազար դրամ աջակցություն։ Իսկ Հայաստանի սահմանամերձ համայնքների այն բնակիչներին, որոնց անշարժ գույքը պատերազմի ընթացքում վնասվել է, հատկացվել է ընդհանուր շուրջ 50 մլն դրամի փոխհատուցում:
Այսօրվանից կմեկնարկի նաև արցախցիների հյուրընկալության երկու ծրագիր. արցախցիներին հյուրընկալող քաղաքացիները յուրաքանչյուր չափահաս անձի համար կստանան 30,000 դրամ՝ ՀՀ-ում, 45,000 դրամ՝ Արցախում:
Հունվարից կմեկնարկի նաև արցախցիների ժամանակավոր զբաղվածության ապահովմանն ուղղված 2 ծրագիր․ առաջինի շրջանակում գործատուի մոտ պրակտիկա անցնող արցախցին կստանա 100,000 դրամ, իսկ համայնքներում հասարակական աշխատանքներում ներգրավվելու դեպքում՝ օրական 8,000 դրամ:
Մեսրոպ Առաքելյանի խոսքով՝  նախարարությունը գործարկել է դիմում-բողոքների արագ արձագանքման հարթակ, որի միջոցով սոցիալական աջակցություններում չընդգրկված քաղաքացիների դիմումները կրկնակի կստուգվեն․ «Կան դեպքեր, օրինակ, երբ մարդիկ փաստացի բնակվել են տվյալ տարածքում, սակայն ունեցել են փաստաթղթային որոշակի խնդիրներ: Դրանք էլեկտրոնային տարբերակով դիտարկելու ենք Արցախի մեր գործընկերների հետ, և կրկնակի ստուգման արդյունքում որոշում է կայացվելու»,- նշել է նախարարը:
Նրա խոսքով՝ Հայաստանի համաֆինանսավորմամբ Արցախի կառավարությունը փոխհատուցում է կոմունալ ծառայությունների վճարման ծախսերը (էլեկտրաէներգիա և գազ)՝ 2020 թվականի սեպտեմբեր, հոկտեմբեր և նոյեմբեր ամիսների համար․ ծրագիրը կշարունակվի նաև 2021 թվականի համար:
«Բացի այդ, Արցախի բնակիչներին կենսաթոշակների և նպաստների վճարման համաֆինանսավորման համալիր ծրագրեր են իրականացվում` 940 միլիոն դրամի չափով: Շահառուներն աջակցությունը ստանում են և՛ Հայփոստի, և՛ Արցախփոստի միջոցով, ընդ որում՝ նրանց մեծ մասը գումարն Արցախփոստից է ստացել։ Մեր վերլուծությունների համաձայն՝ Արցախում մշտական բնակավայր ունեցող բոլոր այն քաղաքացիները, որոնց կացարանը պահպանվել է, գրեթե բոլորը վերադարձել են Արցախ»,- ասել է Առաքելյանը։
Նախարարը ներկայացրել է նաև Արցախ այցելության ընթացքում ստացած տպավորությունները՝  վստահեցնելով, որ վերադարձած արցախցիները շարունակում են ապրել՝ ստեղծելու, արարելու պատրաստակամությամբ»։
Քաղաքագետը գնահատել է արքայազն Էնդրյուի ձերբակալության հետևանքները բրիտանական միապետության համարԳազայի համար 7 միլիարդ դոլարի ֆինանսական նախագծին Ադրբեջանը չի մասնակցելու«40 տարեկանում մայրանում եմ, անհամբեր սպասում եմ, թե երբ եմ նրան տեսնելու». Լիլի Մորտո․ Tert.am Life Ֆիլիպիններում ժայթքել է Կանլաոն հրաբուխը․ մոխրի սյունը հասել է 4,5 կմ բարձրության Նեթանյահուն սպառնացել է Իրանին «աներևակայելի» պատասխանովԹրամփը երկարաձգել է Ռուսաստանի դեմ պատժամիջոցներըՄեր նոր առաջարկը՝ պատանիներին և հանրությանը․ Սուրեն Պապիկյան Հետազոտությունը բացահայտել է՝ բնակության պայմանները կարող են ազդել կրծքագեղձի քաղցկեղի ելքերի վրաՆախաձեռնվել են քրեական վարույթներ. Գլխավոր դատախազությունՊլեխանովի անվան ​​համալսարանում տեղի է ունեցել աշխատանքային ժողով՝ նվիրված համալսարանի 119-ամյակինԻրանը չպետք է ունենա միջուկային զենք․ ԹրամփԱՄՆ-ն ծրագրում է ռազմական բազա ստեղծել ԳազայումԱվանում հարգանքի տուրք են մատուցել լեգենդար մարշալ Համազասպ Բաբաջանյանի հիշատակինՄիրզոյանը շփումներ է ունեցել մասնակից մյուս երկրների ԱԳ նախարարների հետՆյու Մեքսիկոյի արդարադատության նախարարությունը ստուգում է Էպշտեյնի ռանչոյում սպանությունների մասին տեղեկություններըԾեծկռտուք, վիճաբանություն․ մաքսանենգ ճանապարհով ՀՀ է փորձել ներկրել խոշոր չափերի թմրանյութ (տեսանյութ) «Ամեն անգամ, երբ ես չափազանց ինքնավստահ եմ եղել, թույլ եմ տվել սխալներ, մեծ սխալներ». ՄակրոնՌուսաստանը պատրաստ է համագործակցել Մադագասկարի հետ ՄԱԿ-ի շրջանակում. ՊուտինԱշխարհը նոր ցնցումների շեմին․ ԱՄՆ–Իրան լարվածություն, Ուկրաինա, Գազա (տեսանյութ) Մալաթիա-Սեբաստիա վարչական շրջանի թաղապետարանի դիմաց մեքենաներ են բախվել․ վիրավոր կա Աշխարհը լարվածության եզրին՝ միջուկային սպառնալիք, ռմբակոծիչներ. Մարթա Կոսը ՀՀ կայցելի մարտի 19-20-ը (տեսանյութ) «Խաղաղություն» բառի ֆոնին Ադրբեջանի նախագահն ու Հայաստանի վարչապետը իրար ձեռք են սեղմում․ ՀաջիևՀնդկաստանում կանցկացվի 74 երկրների մասնակցությամբ ռազմածովային զորավարժություններ Աշոցքի տարածաշրջանում բուք է Հատուկ ռազմական գործողության նպատակը երկարատև խաղաղության ապահովումն է. ՄեդվեդևՎենսը շնորհակալություն է հայտնել Ալիևին ու ՓաշինյանինՌԴ ԱԳՆ-ն բացահայտել է Ուկրաինայի շուրջ եռակողմ բանակցությունների մանրամասներըՊուտինը Գերագույն դատարանին կոչ է արել հատուկ վերահսկել գործարարների կալանքներըՓաշինյանը շփումներ է ունեցել արտերկրի գործընկերների հետ (տեսանյութ)Կարմրաշենի Սուրբ Աստվածածին եկեղեցում կկատարվի միասնական ժամերգություն ԱՄՆ ռազմական ուժերի կուտակումը մեծացնում է Իրանի վրա հարձակման ռիսկըԹրամփի հետ գոլֆ խաղացած առաջնորդը հրաժարվել է մասնակցել նրա Խաղաղության խորհրդինԵս սատարում եմ բոլորին, ովքեր պայքարելու են ադրբեջանամետ իշխանության դեմ․ Դավիթ ԱմալյանԹրամփի հորդորով՝ Փաշինյանն ու Ալիևն իրար ձեռք սեղմեցին (տեսանյութ)Շվեդիան արձագանքել է Զելենսկու կոչին՝ Կիևին կհատկացնի 1,2 մլրդ եվրոյի ռազմական օգնությունՏոկաևը բացատրել է, թե ինչու է աջակցում Թրամփի նախաձեռնությանըՀայաստան-Հունաստան համագործակցությունը լիարժեք իրագործման մեծ ներուժ ունի․ Վահագն Խաչատուրյան Իրանը բետոնե պաշտպանական շերտ է կառուցում ռազմական օբյեկտում՝ ԱՄՆ-ի հետ լարվածության ֆոնինԵվրախորհրդարանի պատգամավորները ռուսական արբանյակները համարել են ԵՄ ենթակառուցվածքների սպառնալիքՔաղաքագետը գնահատել է Թրամփի Խաղաղության խորհրդի առաջին նիստի ազդեցությունը համաշխարհային քաղաքականության վրաThe Telegraph․ Ժնևում ԱՄՆ-ի և Մեծ Բրիտանիայի ներկայացուցիչները քննարկել են ՌուսաստանըՀՀ–ում ԱՄՆ դեսպանատան մոտ պայթյnւն է տեղի ունեցելԼիտվայում ցանկանում են արգելել ռուս ռեփեր Գիո Պիկայի համերգներըՇվեդիան Ուկրաինային կտրամադրի 1.42 միլիարդ դոլարի նոր ռազմական օգնությունԿարծում եմ՝ Փաշինյանը և Ալիևը ընկերներ են դարձել․ ԹրամփՌուսաստանում երեխաների թիվը համեմատվել է ԱՄՆ-ի, Չինաստանի և ԽՍՀՄ-ի հետԱՄՆ-ում գրանցվել է առևտրային դեֆիցիտի ռեկորդային աճ՝ այն գերազանցել է 901 միլիարդ դոլարըՆավթը թանկացել է՝ Օրմուզի նեղուցի հնարավոր փակման մտավախությունների ֆոնինԲացահայտվել են «Կրասնոպոլ-Մ2» բարձր ճշգրտության արկի հիմնական առավելություններըՎաշինգտոնում մեկնարկում է «Խաղաղության խորհրդի» առաջին նիստը