ՀՀ–ում ԱՄՆ դեսպանատան մոտ պայթյnւն է տեղի ունեցել Կարծում եմ՝ Փաշինյանը և Ալիևը ընկերներ են դարձել․ Թրամփ Վառելիքի գները կնվազեն․ խոստանում է ՄՍՇՊ հանձնաժողովը Իգոր Սարգսյանի խափանման միջոց տնային կալանքը երկարաձգվեց Փաշինյանն անտեղյա՞կ էր, երբ «հանցագործին» նշանակում էր ոստիկանապետ. Ժաննա Ալեքսանյան (տեսանյութ) Նարեկ Սամսոնյանի խափանման միջոցը փոխվել է Վանաձորում հսկայական եղևնու տապալվելուց վնասվել են ավտոմեքենաներն ու գազախողովակը Ձեր ամեն քվեն Փաշինյանին՝ իրականացումն է «Արեւմտյան Ադրբեջան» ծրագրի.Սուրենյանցը զգուշացնում է (տեսանյութ) Սուրեն Սուրենյանցը ներկայացրեց «Ոչ Արևմտյան Ադրբեջանին» ժողովրդական շարժումը (տեսանյութ) Կենաց-մահու կռիվ են տալիս․ խայտառակության համար պատասխան են տալու. Չալաբյան (տեսանյութ) Բագրատ Սրբազանի կալանքը երկարաձգվեց 2 ամսով Նոր նշանակում Քննչական կոմիտեում
Արցախցիների համար կառավարության աջակցության ծրագրերում տեղի են ունեցել փոփոխություններ
Արցախցիների համար կառավարության կողմից հաստատված աջակցության ծրագրերում տեղի են ունեցել փոփոխություններ։ Այս մասին ֆեյսբուքյան իր էջում գրառմամբ հայտնել է ՀՀ աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարար Մեսրոպ Առաքելյանը:
«Թեև աջակցության ծրագրերի պոտենցիալ շահառուները գրեթե ամբողջությամբ դիմել են, և որոշ ծրագրերով շահառուների 95 տոկոսից ավելին արդեն իսկ փաստացի աջակցություն է ստացել, այնուամենայնիվ, դեռևս կան քաղաքացիներ, որոնք դիմելիս խնդիրներ են ունենում, ուստի տեղեկացնում եմ․
• Արցախում հաշվառված քաղաքացիներին տրամադրվող աջակցության (68.000 դրամ+15.000 դրամ սեփականություն չունենալու դեպքում), կորցրած բնակավայրերում հաշվառված քաղաքացիների աջակցության (300.000 դրամ յուրաքանչյուր քաղաքացուն), ավերածությունների և այլ պատճառներով կացարանը կորցրած բնակիչների աջակցության (250.000 դրամ յուրաքանչյուր քաղաքացուն) ծրագրերով դիմումների ընդունման ժամկետը երկարաձգվում է մինչև 2021 թ․ հունվարի 27-ը։
• Հայաստանում և Արցախում արցախցիներին հյուրընկալելու միջոցառման (յուրաքանչյուր չափահաս անձի համար՝ 30.000 դրամ Հայաստանում և 45.000 դրամ՝ Արցախում) դիմումների ընդունման ժամկետը երկարաձգվում է մինչև 2021թ․ հունվարի 20-ը։
• Ծրագրերի շահառու դառնալու համար Հայաստանում կամ Արցախում 16.11.2020 թ․ գտնվելու պահանջը հանվել է․ այն որոշ դեպքերում մերժման հիմք է հանդիսացել։
• Արցախում հաշվառված լինելու պահանջի ժամկետը (16.11.2020թ)․ ևս հանվել է, ինչը հնարավորություն կտա դառնալ ծրագրերի շահառու՝ այս պահին հաշվառվելով Արցախում։
Հայցելով այս հիմքերով աջակցության ծրագրերում չընդգրկված քաղաքացիների ներողամտությունը՝ տեղեկացնում եմ․
• այն քաղաքացիները, որոնց դիմումը մերժվել է Հայաստանում կամ Արցախում գտնվելու պահանջի տեխնիկական սխալի պատճառով, կարող են նորից դիմել։
• Արցախի հաշվառում չունենալու պատճառով ծրագրերին չդիմած քաղաքացիները կարող են դիմել հաշվառման անձնագրային կենտրոններ (Հայաստանում գտնվելու դեպքում առաջիկայում հնարավորություն կլինի հաշվառման համար դիմել նաև Հայաստանի անձնագրային կենտրոններ):
Ի դեպ, Արցախում հաշվառված լինելը ոչ միայն այս, այլ նաև հետագա ծրագրերի համար պարտադիր պայման է հանդիսանալու, ուստի, խնդրում ենք, հաշվառման հարցում լինել հետևողական։
Եթե, այդուհանդերձ, կլինեն դեպքեր, որոնք մերժման հիմք կհանդիսանան, կարող եք դիմում լրացնել online.ssa.am կայքի դիմում-բողոքների բաժնում․ դիմումներն Արցախի մեր գործընկերներն անհատապես են քննարկում։
Արցախի կառավարության կողմից նախարարությունն ամենօրյա պարբերականությամբ դեռևս չմշակված դիմումների վերաբերյալ տեղեկատվություն է ստանում, ինչի հիման վրա իրականացվում է աջակցության փաստացի տրամադրում։
Վստահեցնում եմ՝ Արցախի մեր գործընկերների հետ ամենօրյա աշխատանքով արվում է ամենը՝ պատերազմից հետո առաջացած սոցիալական խնդիրներին հնարավորինս արագ և արդյունավետ լուծումներ տալու ուղղությամբ»,- գրել է նա։
Եվրախորհրդարանի պատգամավորները ռուսական արբանյակները համարել են ԵՄ ենթակառուցվածքների սպառնալիքՔաղաքագետը գնահատել է Թրամփի Խաղաղության խորհրդի առաջին նիստի ազդեցությունը համաշխարհային քաղաքականության վրաThe Telegraph․ Ժնևում ԱՄՆ-ի և Մեծ Բրիտանիայի ներկայացուցիչները քննարկել են ՌուսաստանըՀՀ–ում ԱՄՆ դեսպանատան մոտ պայթյnւն է տեղի ունեցելԼիտվայում ցանկանում են արգելել ռուս ռեփեր Գիո Պիկայի համերգներըՇվեդիան Ուկրաինային կտրամադրի 1.42 միլիարդ դոլարի նոր ռազմական օգնությունԿարծում եմ՝ Փաշինյանը և Ալիևը ընկերներ են դարձել․ ԹրամփՌուսաստանում երեխաների թիվը համեմատվել է ԱՄՆ-ի, Չինաստանի և ԽՍՀՄ-ի հետԱՄՆ-ում գրանցվել է առևտրային դեֆիցիտի ռեկորդային աճ՝ այն գերազանցել է 901 միլիարդ դոլարըՆավթը թանկացել է՝ Օրմուզի նեղուցի հնարավոր փակման մտավախությունների ֆոնինԲացահայտվել են «Կրասնոպոլ-Մ2» բարձր ճշգրտության արկի հիմնական առավելություններըՎաշինգտոնում մեկնարկում է «Խաղաղության խորհրդի» առաջին նիստըՈւկրաինան և Մոլդովան իրենց ինքնիշխանությունը փոխանցել են Արևմուտքին. Ռուսաստանի ԱԳ փոխնախարարՈւկրաինայի հակամարտությունը շարունակում է զարգանալ ԱՄՆ-ի ռազմական մատակարարումների պայմաններում. ԶախարովաՊուտինը մեդալով է պարգևատրել Մոսկվայի սիմֆոնիկ նվագախմբի հիմնադիր Գայանե Շիլաջյանին Ալիևն ու Փաշինյանը զրուցել են Վաշինգտոնում (տեսանյութ)Ղազախստանը ձգտում է զարգացնել բազմակողմ գործընկերություն ԱՄՆ-ի հետՎառելիքի գները կնվազեն․ խոստանում է ՄՍՇՊ հանձնաժողովըԻգոր Սարգսյանի խափանման միջոց տնային կալանքը երկարաձգվեցՈւկրաինայի հետ բանակցությունները դեռ հանրայնացման փուլում չեն. Պեսկով Փաշինյանն անտեղյա՞կ էր, երբ «հանցագործին» նշանակում էր ոստիկանապետ. Ժաննա Ալեքսանյան (տեսանյութ)Նարեկ Սամսոնյանի խափանման միջոցը փոխվել է Վանաձորում հսկայական եղևնու տապալվելուց վնասվել են ավտոմեքենաներն ու գազախողովակըՌուսաստանի և Սաուդյան Արաբիայի դիվանագիտական կապերի 100-ամյակը հատուկ նշանակություն ունի. ՄատվիենկոԴերիպասկա. «Սամոլյոտի» փրկությունը կարող է միլիարդավոր կորուստներ բերել տնտեսությանըԲլիթների և ալկոհոլի համադրությունը վտանգավոր է լյարդի համար . բժիշկՉինաստանը փորձում է չեզոքացնել Թրամփի մաքսատուրքերը՝ խորացնելով իր դերը համաշխարհային առևտրումՁեր ամեն քվեն Փաշինյանին՝ իրականացումն է «Արեւմտյան Ադրբեջան» ծրագրի.Սուրենյանցը զգուշացնում է (տեսանյութ)Կայա Կալլասը ԵՄ երկրներին ներկայացրել է պահանջների փաթեթ Ռուսաստանին՝ Ուկրաինայի հարցովՌԴ ուղղափառ եկեղեցում Նիժնի Նովգորոդի մարզը «վերացող տարածաշրջան» են անվանելԱշխարհի առաջնորդները քննարկում են արհեստական բանականության հնարավորություններն ու ռիսկերըՍուրեն Սուրենյանցը ներկայացրեց «Ոչ Արևմտյան Ադրբեջանին» ժողովրդական շարժումը (տեսանյութ)Կենաց-մահու կռիվ են տալիս․ խայտառակության համար պատասխան են տալու. Չալաբյան (տեսանյութ)Կրեմլը դեռ չի հայտարարել Ուկրաինայի հետ հաջորդ բանակցությունների վայրըՌԴ. Ուկրաինայից կարող էին տարհանել մինչև 200 ՆԱՏՕ-ի սպա՝ ծանր վիճակումԲագրատ Սրբազանի կալանքը երկարաձգվեց 2 ամսովՆոր նշանակում Քննչական կոմիտեում Օրը ցերեկով մարտաֆիլմ հիշեցնող տեսարաններ են, սա՞ է «բարեփոխումների» ենթարկված իրավապահ համակարգը. Գառնիկ ԴանիելյանԱՄՆ-ն և Իսրայելը կարող են հարվածել Իրանին. ՀՀ-ՌԴ չվերթ է չեղարկվել (տեսանյութ) Ռուսաստանը կոչ է անում զսպվածություն՝ ԱՄՆ–ի ռազմական ուժերի կուտակման ֆոնինԿիևի մարզի գյուղում «իշխանափոխություն» է տեղի ունեցել Հայ եկեղեցու դեմ ոտնձգություն իրականացրած բարձրաստիճան պաշտոնյաների դեմ կհարուցվի քրեական վարույթ (տեսանյութ)Եվրահանձնաժողովը հաստատել է՝ Հունգարիան և Սլովակիան դադարեցրել են դիզվառելիքի մատակարարումները ԿիևինՄակրոնը դեմ է արտահայտվել միջազգային քաղաքականության մեջ վասալական հարաբերություններինԹրամփի վարչակազմը գնահատել է Իրանի հետ բանակցություններըiPhone 17-ը Ռուսաստանում կրկին էժանացել էՄեդվեդևը Զելենսկուն անվանել է «полезный идиот»Ռուսաստանի Դաշնության Դաշնային խորհրդի նախագահը Կուբայի էներգետիկ շրջափակումը համարել է ցեղասպանություն CBC. Կանադան վախենում է օգնել Կուբային ԱՄՆ-ի պատճառովԴատական ​​որոշումները պետք է կայացնեն միայն մարդիկ, ասել է Պուտինը