Սոցիալական ծրագրերին հավանություն տրվեց
Այսօր՝ սեպտեմբերի 27-ին, տեղի է ունեցել ՀՀ կառավարության նիստ, որի ժամանակ ընդունվել է «ՀՀ Կոտայքի մարզի Չարենցավան համայնքում սոցիալական բնակարանային ֆոնդ ձևավորելու մասին» որոշում, որի համաձայն` քաղաքի նախկին տեխնիկումի հանրակացարանի շենքում, վթարային պայմաններում բնակվող 19 ընտանիքների համար բնակարան գնելու նպատակով հատկացվել է 75 մլն դրամ։ Մեկ այլ որոշմամբ բարելավվել են Վայոց Ձորի մարզի սահմանամերձ Խաչիկ գյուղի 4-րդ կարգի վթարային անհատական տների 7 ընտանիքների բնակարանային պայմանները։
Կառավարությունն իր ավելի վաղ ընդունած որոշումներից երկուսում կատարել է փոփոխություն և լրացումներ, որոնց համաձայն մինչև երկու տարեկան երեխայի խնամքի նպաստի իրավունքի իրացման ժամանակ կիրառվելու է նույն ընթացակարգը, ինչ ընտանեկան նպաստի իրավունքի ժամանակ, այն է՝ գործակալության, տեղական ինքնակառավարման մարմնի և սոցիալական աջակցության խորհրդի ներկայացուցիչներից կազմված խումբը կատարելու է տնային այցելություն, արձանագրելու է արդյունքը և դրա հիման վրա որոշում է կայացնելու։ Այսպիսով, կհեշտանա նպաստի իրավունքի իրացումը՝ անկախ մինչև երկու տարեկան երեխայի՝ իր բնակության վայրում գտնվելու հանգամանքից։
Կառավարության որոշմամբ Մալաթիա-Սեբաստիայի, Շենգավիթի, Նոր Նորքի, Հրազդանի և Մեղրու ինտեգրված սոցիալական ծառայությունների կենտրոնների համար ստեղծվել են բավարար աշխատանքային պայմաններ և միասնական ընդունարաններ։
Գործադիրը փոփոխություններ է կատարել 2012 թ. պետբյուջեի և իր նախկին որոշումներից մեկի ցուցանիշներում՝ ուժեղացնելով ապաստան հայցողների և փախստականների սոցիալական պաշտպանվածությունը, աջակցելով ՀՀ քաղաքացիության ձեռքբերմանը և հասարակությանն ինտեգրմանը։
ՀՀ կառավարությունն ընդունել է գույք հանձնելու և նվիրաբերելու որոշում, որի համաձայն ՀՀ գյուղատնտեսության նախարարության համակարգի 10 կազմակերպություն (գյուղատնտեսության աջակցության մարզային կենտրոններ) կունենա անհրաժեշտ սարքավորում և տեխնիկա, 8 համայնքի արոտօգտագործողների կոոպերատիվ կապահովվի գյուղատնտեսական տեխնիկայով, էականորեն կբարելավվի ծրագրի շահառու հանդիսացող 8 համայնքի սոցիալ-տնտեսական վիճակը և կբարձրանա գյուղատնտեսության աջակցության 10 մարզային կենտրոնի կանոնադրական գործունեության արդյունավետությունը։
Գործադիրը հավանություն է տվել Վերանայված եվրոպական սոցիալական խարտիայի վերաբերյալ ՀՀ ազգային զեկույցին (հաշվետու ժամանակաշրջան՝ 2008-2011 թթ.)։
Գործադիրը համաձայնություն է տվել Հայաստանի Հանրապետության և Ամերիկայի Միացյալ Նահանգների կառավարությունների միջև առողջապահական և սոցիալական ծառայությունների բարելավման, ինչպես նաև ավելի մրցունակ և զանազանեցված մասնավոր հատվածի շուրջ օժանդակության համաձայնագրերի 3-րդ փոփոխությունների ստորագրման առաջարկությանը։
Իր ավելի վաղ ընդունած որոշումներից մեկի փոփոխությամբ կառավարությունն Անդրծովյան մասնավոր ներդրումային կորպորացիան և Հարավարևելյան Եվրոպայի եվրոպական հիմնադրամը մտցրել է միջազգային զարգացման այն կազմակերպությունների ցանկը, որոնցից ստացված փոխառությունների դիմաց վճարման ենթակա տոկոսների մասով շահութահարկով հարկման նպատակով համախառն եկամտից նվազեցման առավելագույն թույլատրելի նորմա չի կիրառվում։