Մինչև տարեվերջ Երևանում չջեռուցվող դպրոց չի լինի
Այսօր տեղի ունեցած ՀՀ կառավարության նիստի ժամանակ Երևան քաղաքի չջեռուցվող հիմնական, ավագ և հատուկ դպրոցները ջեռուցման համակարգերով ապահովելու նպատակով ՀՀ կառավարությունը որոշել է Երևանի քաղաքապետարանին տրամադրելու համար ՀՀ տարածքային կառավարման նախարարությանը հատկացնել 1 մլրդ 300 մլն դրամ։ Մայրաքաղաքում այժմ կա ջեռուցման համակարգով չապահովված կամ մասամբ ապահովված 36 դպրոց։ Նախորդ երկու տարվա ընթացքում լուծվել է Երևանի բոլոր նախադպրոցական հաստատությունների ջեռուցման հարցը, այժմ իրականացվում է արվեստի և երաժշտական որոշ դպրոցների, ինչպես նաև գրադարանների ջեռուցման սարքավորումների տեղադրումը։
ՀՀ կառավարությունը Երևանի քաղաքապետին լիազորել է ՀՀ անունից «Սիթի սենթր դիվելըփմենթ» ՓԲԸ հետ կնքել Երևան քաղաքի 33-րդ թաղամասի սեփականության օտարման գործընթացի ընթացքում պետության և ձեռք բերողի իրավունքները, պարտականություններն ու պատասխանատվությունը սահմանող պայմանագիր, որից հետո հնարավոր կլինի նշված տարածքի նկատմամբ ճանաչել բացառիկ գերակա հանրային շահ և ավարտին հասցնել քաղաքաշինական ծրագիրը։ Դրա իրականացմամբ մասնավոր ներդրումների հաշվին Երևանի կենտրոնից կվերանա կիսախարխուլ ոչ սեյսմակայուն, ոչ բավարար խտությամբ և հիմնականում վթարային բնակֆոնդը, որի փոխարեն կառուցվելու են բազմագործառնական միջին և բարձր հարկայնությամբ շենքեր և շինություններ։
Կառավարությունը որոշում է ընդունել «Երևան քաղաքի Կոնդ թաղամասում որոշ տարածքների նկատմամբ գերակա հանրային շահ ճանաչելու իրավական ռեժիմն օրենքի ուժով վերանալուց բխող միջոցառումների մասին»՝ լուծելով երկու խնդիր՝ ա) գերակա հանրային շահ ճանաչված տարածքում չիրացված գույքի մասով վերացնել այդ իրավական ռեժիմը՝ սեփականատերերին հնարավորություն տալով իրենց գույքը տնօրինել ընդհանուր հիմունքով, բ) իրացված, սակայն չքանդած տների մասով սեփականության իրավունքը ձեռք բերողից վերադարձնել բնակիչներին։
ՀՀ կառավարության որոշմամբ Մ-5, Երևան-Արմավիր-Թուրքիայի սահման ավտոմոբիլային ճանապարհի 5 կիլոմետրանոց հատվածը և դեպի Բագարան տանող 200 գծամետր իջատեղին, որոնք վնասվել են հորդառատ անձրևից և այլ բնածին երևույթներից, նորոգելու համար հատկացվել է 238 մլն դրամ։
Գործադիրը ՀՀ ԿԱ պետգույքի կառավարման վարչությանը թույլատրել է ՀՀ ազգային վիճծառայության Արագածոտնի մարզային գործակալության Թալին քաղաքում գտնվող տարածքն ուղղակի վաճառքի ձևով օտարել «Հայք» երիտասարդ ազգային պահպանողականների միավորում» ՀԿ-ին։