Քննարկվել են հայ-շվեյցարական հարաբերություններին առնչվող հարցեր
Վարչապետ Տիգրան Սարգսյանն ընդունել է Շվեյցարական համադաշնության դաշնային ժողովի Շվեյցարիա-Հայաստան խորհրդարանական խմբի անդամներին: Հանդիպմանը ներկա է եղել նաև Հայաստանում Շվեյցարիայի արտակարգ և լիազոր դեսպան Կոնստանտին Օբոլենսկին:
Ողջունելով հյուրերին կառավարությունում Տիգրան Սարգսյանը նշել է.«Մենք կարևորում ենք հայ-շվեյցարական հարաբերությունների զարգացումը տարբեր բնագավառներում, այդ թվում տնտեսական: Երկու երկրների խորհրդարանականների հանձնաժողովը հնարավորություն է տալիս քննարկելու հայ-շվեյցարական համատեղ ծրագրերի իրականացմանն առնչվող հարցեր, ինչը շատ կարևոր է»,- ասել է Տիգրան Սարգսյանը:
Վարչապետը նշել է, որ Հայաստանում ներկայում գործում են շվեյցարական կապիտալով 40 ընկերություններ, որոնց թիվը չի համապատասխանում երկկողմ համագործակցության ներուժին:
Այդ համատեքստում, զրուցակիցները հետաքրքրական համարել են երկկողմ համագործակցությունը ֆինանսական, զբոսաշրջության բնագավառներում, քննարկել նաև երկու երկրների միջև ուղիղ ավիաչվերթերի հնարավոր կազմակերպմանն առնչվող հարցեր:
Կառավարության ղեկավարը կարևորել է շվեյցարական զբոսաշրջային տուրօպերատորների հետ հնարավոր կապերի հաստատումը՝ Հայաստանի զբոսաշրջային գրավչությունը միջազգային ասպարեզում ներկայացնելու համատեքստում:
Շվեյցարացի պատգամավորները նշել են, որ իրենց նպատակն է ավելի սերտացնել հարաբերությունները Հայաստանի հետ, ակտիվացնել և ընդլայնել երկկողմ կապերը և նպաստել Հայոց ցեղասպանության միջազգային ճանաչմանը:
Տիգրան Սարգսյանն իր հերթին նշել է, որ հայ ժողովուրդը բարձր է գնահատում 2003 թվականին Շվեյցարիայի Ազգային խորհրդի կողմից Հայոց ցեղասպանության ճանաչման բանաձևի ընդունումը:
Հյուրերի հարցին ի պատասխան՝ վարչապետն անդրադառնալով հայ-թուրքական հարաբերությունների կարգավորմանը՝ հիշեցրել է, որ Թուրքիան չի պահպանել իր քաղաքական պարտավորվածությունը և չի վավերացրել երկկողմ հարաբերությունների կարգավորման արձանագրությունները: Տիգրան Սարգսյանի դիտարկմամբ՝ հենց Թուրքիան է վիժեցնում Հայաստանի հետ հարաբերությունների կարգավորման գործընթացը և եթե Թուրքիան վավերացնի արձանագրությունները, ապա Հայաստանը ևս դա կանի:
Հանդիպմանը զրուցակիցներն անդրադարձել են նաև Հայաստանի եվրաինտեգրման գործընթացներին և մեր երկրում իրականացվող բարեփոխումներին: