Հայաստանը մեծ կարևորություն է տալիս Չինաստանի հետ հարաբերությունների խորացմանը. Փաշինյան ՈՒՂԻՂ․ Ի պաշտպանություն կաթողիկոսի բողոքի ակցիա ՀԷՑ-ը խլվել է եւ գործընթացը քաղաքական է. Դավիթ Ղազինյան (տեսանյութ) ՀԷՑ-ում վթարները 40%-ով աճել են, բայց ՀԾԿՀ-ի ղեկավարը աշխատանքը լավ է գնահատում, սա նոր գիտություն է Քաղաքական բուռն զարգացումներ և Օլիմպիական խաղեր (տեսանյութ) Քննարկվել են ՀՀ-ԵՄ գործընկերության ռազմավարական օրակարգի իրագործմանն առնչվող հարցեր ԱՄՆ ազդանշան Ռուսաստանին ու Չինաստանին. Ռուբեն Վարդանյանը Բաքվում դատապարտվեց 20 տարվա ազատազրկման (տեսանյութ) Դատարանը նույնիսկ չի կանխատեսել թե ինչպես պետք է տարանջատի բժշկական գաղտնիք պարունակող տվյալը՝ գործի համար նշանակություն ունեցող տվյալից. փաստաբան ՊՆ-ում քննարկվել են հայ-ամերիկյան ռազմական համագործակցության ամրապնդման ուղղությունները Օդի ջերմաստիճանը կբարձրանա, ապա կնվազի. սպասվում են տեղումներ Պեսկովը մեկնաբանել է Հունգարիա նավթի մատակարարման հետ կապված իրավիճակը Թեհրանը հայտարարել է, որ ԱՄՆ-ի հետ բանակցությունները սահմանափակվում են միջուկային ծրագրի հարցերով
Այս տարի պետական բյուջեում ծախսերի աճ է արձանագրվել
2012 թվականի հունվար-օգոստոս ամիսների ՀՀ պետական բյուջեի ծախսերը նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածի համեմատ աճել են 3.9% ով կամ 22.2 մլրդ դրամով: Ընդ որում, աճ է արձանագրվել ընթացիկ ծախսերի գծով, իսկ ոչ ֆինանսական ակտիվների հետ գործառնությունների գծով գրանցվել է անկում:
Ընթացիկ ծախսերը հաշվետու ժամանակահատվածում կազմել են 546.9 մլրդ դրամ՝ 84.7%-ով ապահովելով իննամսյա ծրագրի կատարումը: Նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածի համեմատ ընթացիկ ծախսերն աճել են 7.1%-ով կամ 36.4 մլրդ դրամով:
Ընթացիկ ծախսերից 48.7 մլրդ դրամ տրամադրվել է պետական հիմնարկների աշխատողների աշխատանքի վարձատրությանը, որը կազմել է իննամսյա ծրագրի 85.5%-ը և 2.3%-ով գերազանցել նախորդ տարվա հունվար-օգոստոս ամիսների ցուցանիշը: 3.3 մլրդ դրամ տրամադրվել է պարտադիր սոցիալական ապահովության վճարներին՝ 81.3%-ով ապահովելով իննամսյա ծրագրի կատարումը և 0.6%-ով գերազանցելով նախորդ տարվա նույն ցուցանիշը:
Ծառայությունների և ապրանքների ձեռքբերման նպատակով պետական բյուջեից օգտագործվել է ավելի քան 124.9 մլրդ դրամ, որը կազմել է իննամսյա ծրագրի 84.5%-ը և 21.2% ով գերազանցել նախորդ տարվա համապատասխան ցուցանիշը՝ հիմնականում պայմանավորված նյութերի ձեռքբերման ծախսերի աճով:
Հաշվետու ժամանակահատվածում շուրջ 27 մլրդ դրամ տրամադրվել է պետական պարտքի սպասարկմանը՝ կազմելով իննամսյա ծրագրի 86.5%-ը: Մասնավորապես՝ նշված գումարից 17.2 մլրդ դրամը տրամադրվել է ներքին, 9.8 մլրդ դրամը՝ արտաքին պարտքի սպասարկմանը: Պետական պարտքի սպասարկման ծախսերը 15.5%-ով գերազանցել են նախորդ տարվա նույն ցուցանիշը՝ պայմանավորված թե՛ ներքին և թե՛ արտաքին պետական պարտքի սպասարկման ծախսերի աճով:
Անցած ժամանակահատվածում ՀՀ պետական բյուջեից տրամադրվել են 14.2 մլրդ դրամի սուբսիդիաներ՝ կազմելով իննամսյա ծրագրի 88.8%-ը և 16.6%-ով գերազանցելով նախորդ տարվա ցուցանիշը:
Շուրջ 65.6 մլրդ դրամ են կազմել պետական բյուջեից տրամադրված դրամաշնորհները, որից 64.5 մլրդ դրամը տրամադրվել է պետական հատվածի այլ մակարդակներին, 1.1 մլրդ դրամը՝ միջազգային կազմակերպություններին: Մասնավորապես՝ համայնքների բյուջեներին տրամադրվել են 21.6 մլրդ դրամի դոտացիաներ, որոնք նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածի համեմատ գրեթե չեն փոփոխվել: Դրամաշնորհների իննամսյա ծրագիրն ընդհանուր առմամբ կատարվել է 85.3% ով, իսկ նախորդ տարվա հունվար-օգոստոս ամիսների համեմատ նշված ծախսերն աճել են 4.2% ով:
Ընթացիկ ծախսերի 34.5%-ը՝ 188.9 մլրդ դրամ, ուղղվել է սոցիալական նպաստների և կենսաթոշակների վճարմանը՝ ապահովելով ներկայացված բոլոր պարտավորությունների կատարումը և արձանագրելով իննամսյա ծրագրի 83.9% կատարողական:
Մասնավորապես՝ նշված գումարից 130.9 մլրդ դրամ են կազմել կենսաթոշակները, 52 մլրդ դրամ՝ նպաստները: 5.9 մլրդ դրամ տրամադրվել է սոցիալական ապահովության միջոցառումների իրականացման նպատակով աշխատողներին առաջարկվող սոցիալական փաթեթի ծառայությունների շրջանակներում, որից շուրջ 5 մլրդ դրամն օգտագործվել է բժշկական ապահովագրության նպատակով: Նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածի համեմատ նպաստների և կենսաթոշակների ծախսերն ավելացել են 11.4%-ով կամ 19.3 մլրդ դրամով:
Հաշվետու ժամանակահատվածում պետական բյուջեի միջոցներից 74.3 մլրդ դրամ տրամադրվել է այլ ծախսերին՝ կազմելով իննամսյա ծրագրի 84.8% ը և 16%-ով զիջելով նախորդ տարվա նույն ցուցանիշը:
Պետական բյուջեի ոչ ֆինանսական ակտիվների հետ գործառնությունները հունվար- օգոստոս ամիսներին կազմել են 42.2 մլրդ դրամ կամ իննամսյա ծրագրի 58.8% ը: Մասնավորապես՝ 44.4 մլրդ դրամ են կազմել ոչ ֆինանսական ակտիվների գծով ծախսերը, որոնց իննամսյա ծրագիրը կատարվել է 60.8%-ով: 2.2 մլրդ դրամ է մուտքագրվել ոչ ֆինանսական ակտիվների օտարումից՝ գերազանցելով իննամսյա ծրագիրը 65.7% ով: Նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածի համեմատ ոչ ֆինանսական ակտիվների հետ գործառնությունների ցուցանիշը նվազել է 25.2%-ով՝ հիմնականում պայմանավորված շենքերի և շինությունների վրա կատարված ծախսերի նվազմամբ:
Արեգակի վրա ուժեղ մագնիսական փոթորիկ է գրանցվելՀայաստանը մեծ կարևորություն է տալիս Չինաստանի հետ հարաբերությունների խորացմանը. ՓաշինյանԺնևյան բանակցություններից առաջ Զելենսկու շուրջ օղակը սեղմվում է․ Junge Welt ՈՒՂԻՂ․ Ի պաշտպանություն կաթողիկոսի բողոքի ակցիաՌԴ հատուկ նախագահական հանձնակատարն ԱՄՆ-ի հետ տնտեսական բանակցություններից հետո կվերադառնա ՌուսաստանՀԷՑ-ը խլվել է եւ գործընթացը քաղաքական է. Դավիթ Ղազինյան (տեսանյութ)Ուկրաինայի հետ բանակցությունները կմեկնարկեն ժամեր անց. ՊեսկովՀԷՑ-ում վթարները 40%-ով աճել են, բայց ՀԾԿՀ-ի ղեկավարը աշխատանքը լավ է գնահատում, սա նոր գիտություն է Քաղաքական բուռն զարգացումներ և Օլիմպիական խաղեր (տեսանյութ)Մյունխենի անվտանգության 62-րդ համաժողովը կենտրոնացավ միայն Ուկրաինայի վրա՝ անտեսելով այլ գլոբալ խնդիրներ. Լեոնիդ ՍլուցկիՔննարկվել են ՀՀ-ԵՄ գործընկերության ռազմավարական օրակարգի իրագործմանն առնչվող հարցերՈւկրաինան կկարողանա հաղթել միայն այն դեպքում, եթե դառնա Ռուսաստանի մաս. Անդրեյ ԿարտապոլովԱՄՆ ազդանշան Ռուսաստանին ու Չինաստանին. Ռուբեն Վարդանյանը Բաքվում դատապարտվեց 20 տարվա ազատազրկման (տեսանյութ)Դատարանը նույնիսկ չի կանխատեսել թե ինչպես պետք է տարանջատի բժշկական գաղտնիք պարունակող տվյալը՝ գործի համար նշանակություն ունեցող տվյալից. փաստաբանՊՆ-ում քննարկվել են հայ-ամերիկյան ռազմական համագործակցության ամրապնդման ուղղություններըՕդի ջերմաստիճանը կբարձրանա, ապա կնվազի. սպասվում են տեղումներԼեհաստանը մտադիր է Ռուսաստանի դեմ փոխհատուցման պահանջ ներկայացնելՊեսկովը մեկնաբանել է Հունգարիա նավթի մատակարարման հետ կապված իրավիճակըԹեհրանը հայտարարել է, որ ԱՄՆ-ի հետ բանակցությունները սահմանափակվում են միջուկային ծրագրի հարցերովՏարադրամի փոխարժեքները փետրվարի 17-ին Շվեյցարիայում տարածաշրջանային գնացք է դուրս եկել երթուղուցԹրամփը կարծում է, որ Ժնևում Ուկրաինայի հարցով բանակցությունները կլինեն պարզ ՌԴ նավատորմն ամենալավ երաշխիքն է ռուսական առևտրային նավերի անվտանգության համար. Նիկոլայ ՊատրուշևՎարորդական իրավունքի քննական բաժիններում հերթերի հարցը կլուծվի տարեվերջից հետո (տեսանյութ)50-ամյա վարորդը ոչ սթափ վիճակում «Mercedes»-ով հայտնվել է Արզական բնակավայրի կամրջի տակ՝ գետի ափինՀամագործակցության արդյունքում քրեական ոստիկաններն առգրավել են 1 կգ 148 գրամ մարիխուանաՕմանի ԱԳ նախարարը հանդիպել է Արաղչիի հետ ԱՄՆ-ի հետ բանակցությունները նախապատրաստելու համար Թրամփ. Խաղաղության խորհուրդը կհամագործակցի ՄԱԿ-ի հետ կոնկրետ հարցերի շուրջ Օրբանը պահանջով դիմել է Զելենսկուն Ամենայն Հայոց Կաթողիկոսը հրաժարվել է ցուցմունք տալ. ՔՊ-ի 50 ընտրյալները՝ նոր քննության առաջ (տեսանյութ) Եվրոպան չի մասնակցի Ժնևում կայանալիք Ռուսաստան–ԱՄՆ–Ուկրաինա բանակցություններինՎթարային ջանջատումներ են սպասվում Երևանի Կենտրոնում, Շիրակում Բացի թուրքից, բոլորը ձեզ համար թշնամի՞ են․ Արման ԱբովյանԲաքվում դատում են ոչ միայն Ռուբենին, այլև ողջ հայ ժողովրդին․ Վարդանյանի ընտանիքի հայտարարությունըՀյուսիսային Կորեայի նախագահը հայտարարեց բնակարանաշինական խոշոր ծրագրի ավարտի մասին՝ կուսակցության համագումարի նախաշեմին Իշխանությունն՝ ընդդեմ սահմանադրական կարգի․ Սուրեն ՍուրենյանցԲաքվի դատարանը Ռուբեն Վարդանյանին դատապարտել է 20 տարվա ազատազրկմանԹրամփը հայտարարել է, որ կարող է լուծել Սաուդյան Արաբիայի և ԱՄԷ-ի միջև առկա տարաձայնությունները Վարդապետյանի հրամանով` դատախազությունում տեղի են ունեցել կադրային փոփոխություններԱՄՆ-ն և Իրանը Ժնևում պատրաստվում են վճռորոշ նշանակության միջուկային բանակցությունների՝ պատերազմի սպառնալիքի պայմաններում Spiegel. Ուկրաինացի զինվորականները մարտական ​​փորձը կկիսեն Բունդեսվերի զինվորների հետ ՊՆ նախկին պաշտոնատար անձին մեղադրանք է ներկայացվել խոշոր չափերի գույքի հափշտակության համարԷլեկտրաէներգիայի ընդհատումներ կլինեն Երևանում և մարզերում․ հասցեներ ՆԳ նախարարն այցելել է ՆԳՆ 112 օպերատիվ կառավարման կենտրոնԴե՛, ձեզ տեսնեմ ջահել տղերք, մե՛կ էլ, մե՛կ էլ մի զարկ տվեք. Փետրվարի 16-ին իրավապաշտպան Ավետիք Իշխանյանի մահվան տարին էրԵրևանում 31-ամյա տղամարդը գողացել է ավտոմեքենայի հայելու 21 զույգ ապակիներ․ նա կալանավորվել էԿոտայքում հավաքարարը, 11-ամյա որդուն կողքին նստեցրած, «Jeep»-ից կրակոց է արձակել․ նա ձերբակալվել էԵրևանում օտարերկրացին գողացել է մի կնոջ պայուսակը, որում եղել է 1,5 մլն դրամ գումարԻշխանությունը մանևրում է՝ և՛ ներսի, և՛ դրսի աղմուկից խուսափելու համար. ԱբրահամյանՀայաստանի պատվիրակները Օլիմպիական խաղերում 14-րդն են