Սահմանվել է ավտոկայանատեղիի կազմակերպման կարգը
ՀՀ կառավարությունը սահմանել է Հայաստանի Հանրապետության տարածքում ավտոկայանատեղիի կազմակերպման կարգը, որով կարգավորվում են ՀՀ տարածքում համայնքային սեփականություն հանդիսացող ընդհանուր օգտագործման փողոցներում և հրապարակներում համայնքի ավագանու սահմանած վճարովի ավտոկայանատեղիի գործունեության հետ կապված իրավահարաբերությունները, ավտոկայանատեղիի գետնանշման ձևը, ավտոտրանսպորտային միջոցն ավտոկայանատեղիի հատուկ տարածք տեղափոխելու արձանագրության ձևը։
Վարչապետ Տիգրան Սարգսյանը տեղեկացել է, որ իրավաբանական և ֆիզիկական անձ հանդիսացող առաջին օպերատորները կհայտնվեն 3-4 ամիս անց։ Կտեղադրվեն ժամանակակից սարքավորումներ, և մայրաքաղաքում կլինեն եվրոպական չափանիշներին համապատասխանող ավտոկայանատեղիներ։
Կառավարության որոշմամբ ասֆալտբետոնե ծածկի հիմնանորոգմանն օժանդակելու նպատակով Երևանի քաղաքապետարանին տրամադրելու համար ՀՀ տարածքային կառավարման նախարարությանը հատկացվել է 4.5 մլրդ դրամ, որով ակնկալվում է Երևան քաղաքում ունենալ շուրջ 644 հազար քառ.մետր նոր, բարձրորակ ասֆալտբետոնե շերտ երթևեկելի հատվածներում, շուրջ 37 հազար 500 քառ.մետր ասֆալտբետոնե շերտ մայթերի հատվածում, ինչպես նաև շուրջ 15 հազար գծամետր նոր եզրաքարերի տեղադրում։
«Բոլորդ նկատել եք, որ Երևանում ճանապարհների վերանորոգման մեծածավալ աշխատանքներ են կատարվում Հանրապետության Նախագահի անմիջական հանձնարարության և հսկողության ներքո։ Տեսնում ենք, որ դրա շնորհիվ քաղաքը որակապես փոխվում է, և մենք մեր քաղաքացիների կողմից ստանում ենք դրական գնահատականներ», - դիմելով նիստի մասնակիցներին' ասել է վարչապետ Տիգրան Սարգսյանը։
Գործադիրը որոշել է Երևանի քաղաքային համայնքի վարչական սահմանում գտնվող ՀՀ սեփականությունը հանդիսացող «Հարավկովկասյան երկաթուղի» ՓԲԸ-ին անհատույց օգտագործման իրավունքով պատկանող Գոգոլի 2 հասցեի ենթակայանի շենքը, կարգավորիչ կայանքի շենքը, շինությունը, պարիսպը, լողավազանը և դրանց զբաղեցրած օգտագործման և սպասարկման համար անհրաժեշտ հողատարածքն անհատույց սեփականության իրավունքով փոխանցել Երևանի քաղաքային համայնքին։ Որոշման ընդունումը կնպաստի Երևանի ճանապարհաշինական ծրագրերի իրականացմանը, հողային ռեսուրսների արդյունավետ օգտագործմանը, մայրաքաղաքի կենտրոնական փողոցների բեռնաթափմանը և տրանսպորտային երթևեկության կանոնակարգմանը։
Կառավարության որոշմամբ «Բավրա» նոր հսկիչ անցագրային կետ կառուցելու համար ՀՀ ԿԱ ազգային անվտանգության ծառայությանը հատկացվել է 55 մլն դրամ։