Գեղարքունիքի մարզում սեփական եկամուտների հավաքագրման միջին ցուցանիշը 98.3 տոկոս է
Նախորդ տարվա 12 ամիսների կտրվածքով Գեղարքունիքի մարզում տեղական բյուջեների սեփական եկամուտների հավաքագրման միջին ցուցանիշը 98.3 տոկոս է, կամ պլանային 1 միլիարդ 53 միլիոն 235 հազար 800-ի դիմաց հավաքագրվել է 1 միլիարդ 35 միլիոն 475 հազար դրամ: Գեղարքունիքի մարզի համայնքներում սեփական եկամուտների հավաքագրումը նախորդ տարվա նույն ժամանակաշրջանի համեմատ աճել է 1.7 տոկոսով: Ըստ տարածաշրջանների մարզում սեփական եկամուտների հավաքագրման պատկերը հետեւյալն է. Վարդենիսի տարածաշրջան՝ 104.2, Գավառի տարածաշրջան՝ 95.8, ճամբարակի տարածաշրջան' 90.8, Մարտունու տարածաշրջան' 99.6, Սեւանի տարածաշրջան' 95.4 տոկոս: 2011 թվականի բյուջեի կատարումը սեփական եկամուտների հավաքագրման մասով նախորդ տարիների ցուցանիշների համեմատ բավարար է, իսկ առանձին համայնքներում' անբավարար: Աշխատավարձի մասով պարտքեր կուտակած առանձին համայնքները կարող են ամբողջովին մարել պարտքերը, իսկ ավելի խոշոր պարտքեր ունեցողները' դրանք կհասցնեն նվազագույնի: 2011թվականի դեկտեմբերի 28-ի դրությամբ ամբողջովին ավարտվել են 2012 թվականի համայնքային բյուջեների նախագծերի կազմման աշխատանքները, իսկ վերջնական արդյունքները պատրաստ կլինեն միայն առաջիկա ամսվա վերջին: Տեղական բյուջեների հավաքագրման գործընթացը գտնվում է Գեղարքունիքի մարզպետ Նվեր Պողոսյանի եւ մարզպետարանի համապատասխան ստորաբաժանումների ղեկավարների ուշադրության կենտրոնում: