Իշխանությունն՝ ընդդեմ սահմանադրական կարգի․ Սուրեն Սուրենյանց Բաքվի դատարանը Ռուբեն Վարդանյանին դատապարտել է 20 տարվա ազատազրկման Թրամփը հայտարարել է, որ կարող է լուծել Սաուդյան Արաբիայի և ԱՄԷ-ի միջև առկա տարաձայնությունները Վարդապետյանի հրամանով` դատախազությունում տեղի են ունեցել կադրային փոփոխություններ Spiegel. Ուկրաինացի զինվորականները մարտական ​​փորձը կկիսեն Բունդեսվերի զինվորների հետ ՊՆ նախկին պաշտոնատար անձին մեղադրանք է ներկայացվել խոշոր չափերի գույքի հափշտակության համար Էլեկտրաէներգիայի ընդհատումներ կլինեն Երևանում և մարզերում․ հասցեներ ՆԳ նախարարն այցելել է ՆԳՆ 112 օպերատիվ կառավարման կենտրոն Դե՛, ձեզ տեսնեմ ջահել տղերք, մե՛կ էլ, մե՛կ էլ մի զարկ տվեք. Փետրվարի 16-ին իրավապաշտպան Ավետիք Իշխանյանի մահվան տարին էր Երևանում 31-ամյա տղամարդը գողացել է ավտոմեքենայի հայելու 21 զույգ ապակիներ․ նա կալանավորվել է Կոտայքում հավաքարարը, 11-ամյա որդուն կողքին նստեցրած, «Jeep»-ից կրակոց է արձակել․ նա ձերբակալվել է Երևանում օտարերկրացին գողացել է մի կնոջ պայուսակը, որում եղել է 1,5 մլն դրամ գումար
ՀՀ քաղաքաշինության նախարարությունն ափոփեց 2012-ը
ՀՀ կառավարության 2012 թվականի գործունեության միջոցառումների ծրագիրը եւ գերակա խնդիրները հաստատելու մասին N 1055-Ն որոշման շրջանակներում ՀՀ քաղաքաշինության նախարարությունն իրականացրել է հետեւյալ հիմնական աշխատանքները.
ՀՀ կառավարության 2012 թվականի գործունեության ծրագրի կատարումն ապահովող միջոցառումներ.
1) Մշակվել եւ ՀՀ կառավարություն է ներկայացվել մի շարք իրավական ակտերի նախագծեր, որոնք նպատակաուղղված են քաղաքաշինական հատուկ կարգավորման ենթակա տարածքներում իրականացվող քաղաքաշինական գործունեության միասնական պահանջների եւ չափորոշիչների սահմանմանը, քաղաքաշինական փաստաթղթերի համաձայնեցման գործառույթների օպտիմալացմանը եւ օրենսդրական ակտերում կատարված փոփոխություններին դրանց համապատասխանեցմանը:
2) Մշակվել եւ ՀՀ կառավարություն է ներկայացվել «ՀՀ տարածքում (բացառությամբ աղետի գոտու վերականգնման ծրագրի շրջանակներում ընդգրկված բնակավայրերի) վթարային 4-րդ աստիճանի վնասվածություն ունեցող բազմաբնակարան շենքերի (բնակելի տների) բնակիչների բնակարանային խնդիրների լուծման հայեցակարգին հավանություն տալու մասին» ՀՀ կառավարության արձանագրային որոշման նախագիծը: Վերջինիս նպատակն է անկանխատեսելի հետեւանքները բացառելու տեսանկյունից կարեւորվող, Հայաստանում առկա քանդման ենթակա վթարային՝ 4-րդ աստիճանի վնասվածություն ունեցող, ինչպես նաեւ քանդված բնակարանային ֆոնդի բնակիչների անվտանգության ապահովման խնդրի լուծմանն ուղղված պետական քաղաքականության ուղղությունների եւ սկզբունքների հստակեցումը:
Գերակա խնդիրների շրջանակներում.
1) Նախարարության ուշադրության կենտրոնում են գտնվել երկրաշարժի հետեւանքով անօթեւան մնացած ընտանիքների բնակարանային խնդիրների նկատմամբ ձեւավորված պետական պարտավորությունների կատարմանն ուղղված միջոցառումները: Մասնավորապես՝ շահագործման են հանձնվել Շիրակի մարզի Գյումրի քաղաքի Մուշ-2 եւ Անի թաղամասերում՝ 1756 բնակարաններից բաղկացած 38 բազմաբնակարան շենքեր: Շիրակի, Լոռու եւ Արագածոտնի մարզերում հաշվառված ընտանիքներից ծրագրի շահառուների ճանաչման գործընթացի ապահովման նպատակով ուսումնասիրվել են 2500 ընտանիքների փաստաթղթային փաթեթները: Ուսումնասիրության արդյունքներով ծրագրի շահառու ճանաչված 2222 ընտանիքներից՝ 1902-ի բնակարանային խնդիրները լուծվել են շինարարության ծրագրի շրջանակներում բնակարանների հատկացմամբ, իսկ 1 սենյակի շահառու ճանաչված 320 ընտանիքներից 306-ը ստացել են ֆինանսական աջակցություն: Ներկայումս շինարարության ընթացքում են 743 ընտանիքների համար կառուցվող բնակարաններն ու բնակելի տները: Կառավարության տրամադրած լրացուցիչ միջոցների շնորհիվ 2013 թվականին նախատեսվում է նաեւ լուծել 608 ընտանիքի բնակապահովման խնդիրը:
2) ՀԲ-ի խմբի «Գործարարությամբ զբաղվելը» (Doing business) վարկանիշային դասակարգման սանդղակում առնվազն հինգ քայլով Հայաստանի դիրքի բարձրացում. «Գործարարությամբ զբաղվելը» գնահատման սանդղակում Հայաստանը «շինարարության թույլտվություններ» մասով զբաղեցրել է 57-րդ հորիզոնականը՝ բարելավելով իր դիրքը 2011 թվականի համեմատությամբ 38 կետով: Ներկայումս www.doingbusiness.org կայքում նշված ցուցիչները կրկին վերանայվել են եւ 2012 թվականին Հայաստանի դիրքը «շինարարության թույլտվություններ» մասով գրանցված է 49-րդ հորիզոնականում: Սրա շնորհիվ, ճարտարապետահատակագծային առաջադրանքի եւ շինարարության թույլտվության ստացման, նախագծային փաստաթղթերի համաձայնեցման, ավարտված շինարարության շահագործման փաuտագրման համար էապես պարզեցված ընթացակարգերի: Փոփոխություններն ուղղված են ժամկետների կրճատմանը, ինչպես նաեւ կոռուպցիոն ռիսկերի նվազեցմանը՝ թույլատվական ընթացակարգերի տարբեր փուլերում շրջանցելով կառուցապատող-իրավասու մարմին սուբյեկտների միջեւ անմիջական շփումը:
3) Համակարգվել են «Շենքերի եւ շինությունների, շինարարական նյութերի եւ արտադրանքների անվտանգության տեխնիկական կանոնակարգի» նախագծի մշակման աշխատանքները եւ Ախուրյան համայնքում էներգետիկ արդյունավետության բարձր ցուցանիշներով բազմաբնակարան շենքի շինարարական աշխատանքների կազմակերպման գործընթացները: Շենքի շինարարական աշխատանքները նախատեսվում են ավարտել 2013 թվականի առաջին կիսամյակում:
4) Հայաստանում շենքերի եւ շինությունների տեխնիկական տվյալների բազայի ստեղծման նպատակով գույքագրման եղանակով հավաքագրվել են հանրապետությունում 1500 շենք-շինությունների տեխնիկական տվյալները: Նախատեսվում է եկող տարի առաջնահերթությունը տալով կրթական, մարզական եւ մշակութային հաստատություններին՝ ավելացնել եւս 2000 շենքերի տվյալներ: Շենքերի տեխնիկական տվյալների բազայի ստեղծումը նպաստելու է Հայաստանի բազմաբնակարան շենքերի կառավարման, պահպանման եւ շահագործման բարելավման ծրագրի արդյունավետ իրականացմանը, ինչպես նաեւ կրթական, մշակութային եւ մարզական օբյեկտների հիմնանորոգման առաջնահերթությունների ճշգրտմանը:
5) Քաղաքաշինության ոլորտում ապահովագրական մեխանիզմների միջազգային փորձի ուսումնասիրություն եւ ըստ այդմ համապատասխան առաջարկություններ ներկայացնելը:
Ավարտվել են բյուջետային տարում նախատեսված 127 օբյեկտների 8.2 մլրդ դրամի հիմնանորոգման եւ կառուցման աշխատանքները:
Հյուսիսային Կորեայի նախագահը հայտարարեց բնակարանաշինական խոշոր ծրագրի ավարտի մասին՝ կուսակցության համագումարի նախաշեմին Իշխանությունն՝ ընդդեմ սահմանադրական կարգի․ Սուրեն ՍուրենյանցԲաքվի դատարանը Ռուբեն Վարդանյանին դատապարտել է 20 տարվա ազատազրկմանԹրամփը հայտարարել է, որ կարող է լուծել Սաուդյան Արաբիայի և ԱՄԷ-ի միջև առկա տարաձայնությունները Վարդապետյանի հրամանով` դատախազությունում տեղի են ունեցել կադրային փոփոխություններԱՄՆ-ն և Իրանը Ժնևում պատրաստվում են վճռորոշ նշանակության միջուկային բանակցությունների՝ պատերազմի սպառնալիքի պայմաններում Spiegel. Ուկրաինացի զինվորականները մարտական ​​փորձը կկիսեն Բունդեսվերի զինվորների հետ ՊՆ նախկին պաշտոնատար անձին մեղադրանք է ներկայացվել խոշոր չափերի գույքի հափշտակության համարԷլեկտրաէներգիայի ընդհատումներ կլինեն Երևանում և մարզերում․ հասցեներ ՆԳ նախարարն այցելել է ՆԳՆ 112 օպերատիվ կառավարման կենտրոնԴե՛, ձեզ տեսնեմ ջահել տղերք, մե՛կ էլ, մե՛կ էլ մի զարկ տվեք. Փետրվարի 16-ին իրավապաշտպան Ավետիք Իշխանյանի մահվան տարին էրԵրևանում 31-ամյա տղամարդը գողացել է ավտոմեքենայի հայելու 21 զույգ ապակիներ․ նա կալանավորվել էԿոտայքում հավաքարարը, 11-ամյա որդուն կողքին նստեցրած, «Jeep»-ից կրակոց է արձակել․ նա ձերբակալվել էԵրևանում օտարերկրացին գողացել է մի կնոջ պայուսակը, որում եղել է 1,5 մլն դրամ գումարԻշխանությունը մանևրում է՝ և՛ ներսի, և՛ դրսի աղմուկից խուսափելու համար. ԱբրահամյանՀայաստանի պատվիրակները Օլիմպիական խաղերում 14-րդն ենՄի խումբ հավատավորներ նախաձեռնել են ստորագրահավաք՝ ի աջակցություն Հայ առաքելական եկեղեցուԴատախազությունը պահանջում է Վահե Հակոբյանից բռնագանձել 12 անշարժ և շարժական գույքերԻմ եւ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի քաղաքացիական ամուսնությունն ավարտվել է․ Աննա ՀակոբյանՄարդը կարո՞ղ է պահպանել իր գոյաբանական և էութաբանական ինքնությունը. «Փաստ»«Մա՛մ, երկար չեմ կարող խոսել, բոլորին կբարևես, կասես, որ ամեն ինչ լավ է». Վահագն Գևորգյանն անմահացել է հոկտեմբերի 10-ին Հադրութում, տուն «վերադարձել»... մոտ չորս ամիս անց. «Փաստ»ՔՊ-ում վերջապես գտան Հռիփսիմե Հունանյանին փոխարինողին. «Հրապարակ»«Իրենց միակ կարմիր գիծը իշխանությունը պահելն է, մնացած բոլոր դեպքերում ցանկացած կարմիր գիծ հատելի է այս իշխանությունների համար». «Փաստ»Արթուր Վանեցյանն ու Գագիկ Ծառուկյանը կմիավորվե՞ն. «Հրապարակ»ԱԺ նախագահի պաշտոնի համար պայքարող ՔՊ-ականների թիվն ավելանում է. «Հրապարակ»Երբ նման հայտարարություններ անում է վարչապետը, դա արդեն հակաժողովրդավարական հրահանգ ու ցուցում է. «Փաստ»Ամենայն Հայոց Կաթողիկոսը հրաժարվել է ցուցմունք տալ. «Ժողովուրդ»Անկումային և ճգնաժամային. Հայաստանի արտաքին առևտրի դիսբալանսը. «Փաստ»Ազգային փոքրամասնություններից ՔՊ ցուցակում ընդգկրված են նույն մարդիկ. «Հրապարակ»Ամոթի ու խայտառակության խարանով դաջված. ո՞ւմ են երջանկացնում Հայաստանի իշխանությունների գործողությունները. «Փաստ»ՔՊ-ի 50 ընտրյալները՝ նոր քննության առաջ. ներքին պայքարը թեժանում է. «Ժողովուրդ»«ՀայաՔվեն» քաղաքական հայտ է ներկայացնում իշխանափոխության օրակարգով. «Փաստ»Ի՞նչ պլաններ ունեն Արևմուտքն ու Փաշինյանը երկաթուղու առումով. «Փաստ»Ռուսաստանում տարօրինակ հանգամանքներում ադրբեջանցի ամուսիններ են մահացել The Times. Մեծ Բրիտանիայում սոցցանցերը 16 տարեկանից փոքրերի համար կարող են արգելվել Իտալիայի հարավում փլուզվել է «Սիրահարների կամարը» Հայտնաբերվել են տարեցների շարժունակության համար վտանգավոր ապրանքներՀայտնի է Ձմեռային Օլիմպիական խաղերում Հարություն Հարությունյանի արդյունքը ԱՄՆ-ը զորավարժությունների ընթացքում խորտակել է սեփական նավը՝ որպես ուժի ցուցադրությունԿենդանակերպի երեք նշաններ, որոնք փետրվարի 16-ից 22-ը կունենան ֆինանսական հաջողություն Էրդողանը հետաձգել է ԱՄԷ այցը՝ Ալ Նահյանի հիվանդության պատճառով Ժնևում նախատեսվող բանակցություններին Շվեյցարիան չի մասնակցի Երկնքում ծնունդ են նշում․ Ազատի կացարանում հրդեհի հետևանքով մահացած Վալոդյան կդառնար 23 տարեկանՁյուն ու ձնախառն անձրև է սպասում․ եղանակն՝ առաջիկա օրերինՆոր մանրամասներ․ կրակոց արձակողը «Hongqi»–ով բախվել է «Nissan»-ին Ձմեռային Օլիմպիական խաղեր․ Կարինա Ակոպովա – Նիկիտա Ռախմանին զույգը 3–րդ հորիզոնականում էՆԱՏՕ-ի կործանիչները ուսումնական թռիչքներ կիրականացնեն Էստոնիայում Ուժեղ ձնաբքի պատճառով Երևան-Մոսկվա-Երևան չվերթը հետաձգվել է 95 տարեկանում մահացել է դերասան Ռոբերտ ԴյուվալըՈւկրաինայի նախկին էներգետիկայի նախարարին մեղադրանք է առաջադրվել փողերի լվացման գործով