Ծրագրի իրականացման համար կարեւորեցին օրենսդրական դաշտի բարելավումը
ՀՀ քաղաքաշինության նախարարությունը Վերակառուցման եւ զարգացման եվրոպական բանկի (ՎԶԵԲ) աջակցությամբ իրականացնում է «Բնակելի շենքերում էներգաարդյունավետության բարձրացում» ծրագիրը, որի արդյունքների քննարկման նպատակով հունվարի 31-ին կայացավ հանդիպում քաղաքաշինության նախարարության, ՎԶԵԲ-ի, ինչպես նաեւ շահագրգիռ այլ գերատեսչությունների ներկայացուցիչների մասնակցությամբ:
Ողջունելով հանդիպման մասնակիցներին քաղաքաշինության փոխնախարար Ավագ Հակոբյանը կարեւորեց Հայաստանում բնակելի շենքերի էնեգաարդյունավետության բարձրացմանն ուղղված ծրագրերի իրականացումը, շեշտելով, որ էներգաարդյունավետությունը ամենաարագ եւ ամենաէժան ուղին է բնակչության տնտեսական բեռը մեղմացնելու համար: Իր հերթին ՎԶԵԲ Երեւանյան գրասենյակի ղեկավար Վալերիու Ռազլոգը պատրաստակամություն հայտնեց նպաստել Հայաստանի բնակելի շենքերում էներգաարդյունավետության բարձրացմանն ուղղված ծրագրերին: Նա ընդգծեց, որ պատշաճ համագործակցության շնորհիվ իրականացվող ծրագրերը ոլորտը կդարձնեն առավել կայուն:
Հիշեցնենք, որ «Բնակելի շենքերում էներգաարդյունավետության բարձրացում» ծրագրի շրջանակներում բանկի կողմից ընտրված «Էներգախնայողության դաշինք» խորհրդատվական կազմակերպությունը դեռեւս անցած տարվա օգոստոսից մշակում էր առաջարկություններ՝ բնակարանային ֆոնդի պահպանման եւ էներգաարդյունավետության բնագավառների օրենսդրական դաշտի կատարելագործման եւ ինստիտուցիոնալ կարողությունների զարգացման ռազմավարական ուղղությունների վերաբերյալ: Ներկայացնելով նշյալ առաջարկությունների փաթեթը՝ նշվեց, որ գնահատվել է շենք-շինություններում էներգաարդյունավետության պոտենցիալը եւ այն ընդունվել է որպես գերակա խնդիր աշխարհի շատ երկրներում: Էներգախնայողության եւ վերականգնվող էներգիայի ազգային Ծրագիրը Հայաստանում շենք-շինությունների ոլորտում էներգիայի խնայողության պոտենցիալը գնահատել է 40 տոկոս:
Հանդիպման մասնակիցները շենքերի էներգաարդյունավետության ծրագրի իրականացման համար կարեւորեցին օրենսդրական դաշտի բարելավումը, ինստիտուցիոնալ կարողությունների ամրապնդումը, ֆինանսական ռեսուրսների առկայությունը, ինչպես նաեւ հասարակության իրազեկվածության մակարդակի բարձրացումը: