142 մլն դրամ՝ անապահով ընտանիքների օգտագործած բնական գազի դիմաց
Այսօր տեղի է ունեցել ՀՀ կառավարության հերթական նիստը, որը վարել է ՀՀ վարչապետ Տիգրան Սարգսյանը։
Բացելով նիստը՝ վարչապետը դիմել է ներկաներին. «Դուք տեղյակ եք, որ մենք մեր ուշադրության կենտրոնում ենք պահում բոլոր միջազգային վարկանիշները, որոնք վերաբերում են Հայաստանի Հանրապետությանը։ Երեկ հրապարակվել է մի նոր զեկույց, որն ամփոփում է տարին զբոսաշրջության մրցունակության վերաբերյալ։ Հայաստանի Հանրապետությունն իր դիրքը բարելավել է 11 կետով։ Այդ համեմատությունը կատարվում է 140 երկրների մեջ։ Մենք զբաղեցնում ենք 79-րդ տեղը։ Իհարկե, կարևոր է, որ մենք 11 կետով բարելավել ենք մեր դիրքը, բայց դեռևս մեծ անելիքներ ունենք, և անհրաժեշտ է, որպեսզի ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարությունը, վերլուծելով այդ զեկույցը, մեզ ներկայացնի մեր ուժեղ և թույլ կողմերը և այն, թե ինչ քայլեր պետք է ձեռնարկենք, որպեսզի այս տարի էլ էապես բարելավենք մեր դիրքերը»։
ՀՀ կառավարության որոշմամբ ՀՀ էներգետիկայի և բնական պաշարների նախարարին հանձնարարվել է նախարարության համակարգի պետական ընկերությունների նախորդ տարիների գործունեության արդյունքով հաշվարկված՝ ՀՀ պետբյուջե վճարման ենթակա շահութաբաժնի վճարումից հետո ընկերությունների տրամադրության տակ մնացած և չբաշխված շահույթի հաշվին ապահովել ավելի քան 142 մլն դրամի վճարումը «Հայռուսգազարդ» ՓԲԸ-ին՝ որպես ՀՀ-ի անապահով ընտանիքների կողմից 2012 թ. հոկտեմբեր-դեկտեմբեր ամիսներին սպառված բնական գազի համապատասխան քանակության համար մասնակի փոխհատուցման գումարի վճարում։ Վերահաստատելով, որ փոխհատուցումն ստանում են սոցիալապես առավել խոցելի ընտանիքները, և ցուցակներն էլ ներկայացնում է ՀՀ աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարարությունը, վարչապետ Տիգրան Սարգսյանը նշել է, որ 2013-2014 թվականներին կառավարությունը պետք է էապես ավելացնի նպատակային օժանդակությունը սոցիալապես խոցելի ընտանիքներին։ Ընդ որում, անհրաժեշտ է, որպեսզի այդ օժանդակությունը հաշվառվի աղքատության ցուցանիշի մեջ։
ՀՀ ֆինանսների նախարարը և ՀՀ աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարարը հանձնարարություն են ստացել Համաշխարհային բանկի հետ աշխատել մեթոդաբանության հետ կապված հարցերը պարզաբանելու համար։ «Մեր սոցիալական քաղաքականությունն այս տարիներին էապես փոխվում է, - հավելել է Տիգրան Սարգսյանը։- Այսինքն՝ մենք ոչ թե ավելացնում ենք սոցիալական նպաստները, այլ գումար ենք հատկացնում, որպեսզի հնարավորություն ընձեռենք այդ մարդկանց կրթություն ստանալ, աշխատանք ստանալ, ինչպես նաև թիրախային օգնություն ենք ցույց տալիս, ասենք, սպառված գազի վճարը հատկացնելու։ Հիմա նոր ծրագիր ենք հաստատելու, որպեսզի կոմունալ վճարները սոցիալապես խոցելի ընտանիքներին բյուջեից հատուցենք։ Անհրաժեշտ է, որ մեթոդաբանության մեջ սա հաշվառվի, և սա էլ նպաստի մեր ճշգրիտ սոցիալական քաղաքականության իրականացմանը։ Պետք է հաշվի առնել նաև մեր սուբսիդավորման գումարները։
Գյուղատնտեսությունում մենք ունենք շուրջ 250 հազար ընտանիք, որոնք աղքատության շեմից ցածր են ապրում և նրանց էլ նպատակային օժանդակություն ենք ցույց տալիս։ Այս ամենն ուղղված է աղքատության հարցի լուծմանը»։