Ի՞նչ ձևաչափով է մեկնարկում Եպիսկոպոսաց ժողովը. «Իրավունք» Արամ Սարգսյանը՝ տրոյական ձիու կերպարում. նա կարծում է, որ իշխանությունը «քցում» է իրենց. «Հրապարակ» Չի բացառվում, որ Մանկավարժական համալսարանում պաշտոնավարող անձինք հայտնվեն իրավապահների տեսադաշտում Թարիք Ռահմանը ստանձնել է Բանգլադեշի վարչապետի պաշտոնը Բեյրութում տաքսու վարորդները փակել են փողոցները բենզինի գների բարձրացման պատճառով Գագիկ Սուրենյանն ավետել է գարնան գալուստը Ժողովուրդը թույլ չի տա «հանձնել» Դոնբասը․ Զելենսկի Իրանի գերագույն առաջնորդը արձագանքել է ԱՄՆ-ի սպառնալիքներին Մենք չենք ձգտում միջուկային զենք ստեղծել. Իրանի նախագահ Արամ Ա Վեհափառ Հայրապետը քննարկել է Լիբանանում ստեղծված իրավիճակը Բռնապետությունն անհրաժեշտ է և օգտակար․ Լուկաշենկո Միրզոյանն ու Կոպմանը քննարկել են Հայաստան-Ադրբեջան կարգավորման գործընթացի դինամիկան
«Բանկային համակարգի ակտիվների ծավալն արդեն իսկ հատել է 2 տրլն դրամի սահմանագիծը». Կենտրոնական բանկի նախագահ
Ձեզ ենք ներկայացնում ՀՀ Կենտրոնական բանկի նախագահ Արթուր Ջավադյանի ելույթը Կենտրոնական բանկում 2011 թ. տարեմուտի ավանդական ընդունելության ժամանակ. «Մեծարգո նախագահ, հարգելի հյուրեր և գործընկերներ.
Շուտով 2011 թվականը կդառնա պատմություն: Այն լի էր և՛ մարտահրավերներով և՛ նվաճումներով:
Ընդհանուր առմամբ տարին հաջող էր ինչպես գների կայունության, այնպես և ֆինանսական համակարգի կայունության և զարգացման տեսանկյունից:
Վերջին տարիների ֆինանսատնտեսական ճգնաժամը ստիպում է մակրոտնտեսական քաղաքականություն իրականացնողներին պարբերաբար գնահատել և վերահաստատել առաջնահերթությունները, երբեմն փնտրել ոչ ստանդարտ լուծումներ:
Լինելով փոքր և բաց տնտեսություն, Հայաստանը, բնականաբար, անմասն չէ համաշխարհային տնտեսության զարգացումների հետևանքներից: Մի կողմից 2010 թվականին հումքային և պարենային ապրանքների միջազգային գների կտրուկ աճը, մյուս կողմից՝ Հայաստանում գյուղատնտեսության ճյուղի անկումը հանգեցրին նրան, որ 2011 թվական մուտք գործեցինք բարձր գնաճային միջավայրի մարտահրավերով: Հասարակության մոտ ավելանում էին գնաճի սպասումները, գների աճը սկսում էր ընդգրկել սպառողական շուկայի ավելի շատ հատվածներ: Գնաճի արդյունավետ կառավարումը, մշտապես գտնվելով երկրի ղեկավարի ուշադրության կենտրոնում, առավել կարևորվեց մակրոտնտեսական քաղաքականության առաջնահերթությունների համատեքստում:
Տարեսկզբին մեր վերլուծությունները վկայում էին, որ մոնետար գործոններով պայմանավորված գնաճը կառավարելի է, և տնտեսության առանց ցնցումների զարգացման պայմաններում դրամավարկային քաղաքականության գործիքներով հնարավոր էր հասնել գնաճի տեմպերի նվազեցմանը ու նպատակային ցուցանիշի ապահովմանը: Սակայն, առաջարկի շոկերի գերակայության պայմաններում միայն դրամավարկային պայմանների խստացումը բավարար չէր խնդրի արդյունավետ լուծման համար, ուստի կարևորվեց նաև մակրոտնտեսական քաղաքականության մեջ ներգրավված բոլոր պատկան մարմինների գործողությունների կոորդինացումը գնաճի կառավարելիության բարձրացման շուրջ: Միաժամանակ, գնաճային սպասումների մեղմման առումով անհրաժեշտ էր հասարակությանը պարբերաբար ներկայացնել այն գործոնները, որոնք բարձր գնաճի ձևավորման պատճառ են դարձել և համատեղ միջոցառումները, որոնք նպաստելու էին գնաճի նպատակի իրագործմանը:
2011 թվականի տարեսկզբից Կենտրոնական բանկի կողմից դրամավարկային պայմանների խստացումը և Կառավարության կողմից բյուջեի պակասուրդի հետևողական կրճատմանն ու գյուղատնտեսության ճյուղի առաջարկի ավելացմանն ուղղված քաղաքականությունը բարենպաստ պայմաններ ստեղծեցին գնաճային միջավայրի մեղմման համար: Արդյունքում, ինչպես և ակնկալվում էր, հաջողվեց 12-ամսյա գնաճը երկրորդ կիսամյակից նվազեցնել: Ավելին, երրորդ եռամսյակում մեր կանխատեսումները բավականին լավատեսական էին, ինչը հնարավորություն տվեց նույնիսկ փոքր-ինչ թուլացնել դրամավարկային պայմանները: Գնաճը վերադարձավ տատանումների թույլատրելի միջակայք՝ տարեվերջին կազմելով 4.7%: Այսօր վերլուծությունները ցույց են տալիս, որ շոկերի չափավորության պայմաններում գնաճն առաջիկայում կպահպանվի տատանումների թույլատրելի միջակայքում:
Ֆինանսական համակարգի կայունության և բնականոն գործունեության ապահովման ոլորտում ուրախ եմ նշել, որ ֆինանսական ինստիտուտների հետ համատեղ աշխատանքի շնորհիվ մեզ հաջողվել է հասնել մի իրավիճակի, որ անգամ միջազգային շուկաներում բացասական զարգացումների ներքո Հայաստանի ֆինանսական համակարգը կարողանում է կայուն զարգանալ: 2011 թվականին արձանագրվեցին համաշխարհային տնտեսական աճի դանդաղում և մի շարք խոշոր տնտեսություններում պետական պարտքի լրջագույն խնդիրներ, որոնք իրենց հերթին պատճառ հանդիսացան օտարերկրյա որոշ խոշոր բանկերի ֆինանսական վիճակի վատթարացման: Այնուամենայնիվ Հայաստանյան ֆինանսական համակարգը դեռևս ճգնաժամի խոր փուլում ապացուցեց մարտահրավերներին դիմակայելու իր ունակությունը:
Համակարգի կայուն զարգացման արդյունքում տարեցտարի տնտեսությունում ընդլայնվում է իրական և ֆինանսական հատվածների ինտեգրումը: Այսպես՝ բանկային համակարգի ակտիվների ծավալը արդեն իսկ հատել է 2 տրլն դրամի սահմանագիծը, որը կազմում է տարվա Համախառն Ներքին Արդյունքի մոտ 53%-ը: Այնինչ նախորդ տարի այս ցուցանիշը կազմում էր 45%, իսկ 2008թ. ընդամենը 28%: Ընդ որում, եթե հաշվի առնենք ֆինանսական համակարգի երկրորդ խոշոր մասնակից վարկային կազմակերպություններին, ապա վերոնշյալ ֆինանսական միջնորդության ցուցանիշը տարեվերջին կկազմի 57%: Սա, իհարկե, տարվա կարևորագույն ձեռքբերումներից էր:
Փաստ է, որ ցանկացած համակարգի կայունությունն ու զարգացումը սերտորեն փոխկապված է իր գործունեության անհրաժեշտ կառույցների ու ենթակառուցվածքների կայացման հետ: Եվ այստեղ է, որ առաջ են գալիս համակարգային մոտեցումների և բարեփոխումների արդիականությունն ու անհրաժեշտությունը: Կենտրոնական բանկի ուրույն գործելաոճն է հանդիսանում վճռականության և նախաձեռնողականության ցուցաբերումը ոչ միայն ֆինանսական համակարգի զարգացմանն ուղղված բարեփոխումներում, այլ նաև մի շարք սոցիալական նշանակության հիմնախնդիրների լուծման գործում:
Սոցիալական նշանակության ծրագրերից է ԱՊՊԱ համակարգը, որի կայացումը սկզբնական փուլում շատերին կասկածելի էր թվում: Չեմ հերքում, որ ԱՊՊԱ-ի ներդրումը բարձր պատասխանատվություն և մեծ ռիսկեր պարունակող գործընթաց է: Սակայն այսօր արդեն կարելի է փաստել, որ այդ գործընթացը իրականացվել է սահուն կերպով, և լուծում է իր առաքելությամբ ստանձնած սոցիալական խնդիրները: Տարվա ընթացքում աշխատանքներ են իրականացվել ԱՊՊԱ համակարգի գործունեությանն անհրաժեշտ ենթակառուցվածքների ստեղծման և կատարելագործման առումով: Կենտրոնական բանկի կողմից աշխատանքներ են տարվում նաև Հայաստանում ապահովագրության այլ տեսակների զարգացման ուղղությամբ:
Սոցիալական նշանակության ծրագրերից է նաև ԵՊՀ շրջանավարտների միության հետ համատեղ մեկնարկված «Մատչելի բնակարան երիտասարդ գիտնականերին» հիփոթեքային ծրագիրը, որը հնարավորություն տվեց Գիտությունների ակադեմիայի երիտասարդ գիտնականներին ձեռք բերել նորակառույց բնակարաններ մատչելի հիփոթեքային վարկերով: Հիփոթեքային շուկայի խթանմանն ուղղված շարունակական աշխատանքների շրջանակներում այս տարի առաջին անգամ Հայաստանում տեղի ունեցավ հիփոթեքային կորպորատիվ պարտատոմսերի թողարկում «Ազգային հիփոթեքային ընկերության» կողմից Նասդաք-Օ-Էմ-Էքս բորսայի առաջնային տեղաբաշխման հարթակով:
Սոցիալական նշանակության ծրագրերի շրջանակներում տարվա ընթացքում Կառավարության հետ համատեղ իրականացվեց գյուղատնտեսության ոլորտի վարկավորման ծրագիրը, որը շատերին մատչելի պայմաններով վարկեր ստանալու հնարավորություն ընձեռեց:
Կարևորագույն սոցիալական նշանակություն ունեցող կենսաթոշակային բարեփոխումների շրջանակներում Հայաստանում 2011 թվականից ներդրվեց կամավոր, իսկ 2014 թվականից' կներդրվի պարտադիր կուտակային կենսաթոշակային բաղադրիչը:
Այս տարի մեկնարկեց «Համահայկական բանկ»-ի գործունեությունը, որը կխթանի Հայաստանի համար ռազմավարական նշանակություն ունեցող գերակա ոլորտներում ֆինանսական ներդրումները:
Ընդհանուր առմամբ 2011 թվականը Հայաստանի ֆինանսական համակարգի մասնակիցները կամփոփեն դրական ֆինանսական արդյունքներով: Մասնավորապես ֆինանսական համակարգի խոշորագույն մասնակից բանկային համակարգը հաշվետու տարում կապահովի ավելի քան 30 մլրդ դրամ շահույթ, ինչպես նաև ակտիվների 32% և վարկային ներդրումների 35% աճեր: Եվ նույնիսկ նման արագատեմպ աճի պայմաններում ֆինանսական կայունությունը բնութագրող որակական ցուցանիշները ամբողջ տարվա ընթացքում գտնվել են ընդունելի մակարդակում:
Ամփոփելով կուզենայի նշել, որ թվարկված փորձություններն ու ձեռքբերումները միմիայն մեծացնում են մեր պատասխանատվությունը, քանի որ և՛ գլոբալ և՛ ներքին տնտեսության առաջիկա զարգացումները զերծ չեն նորանոր մարտահրավերներից, ինչու չէ՝ նաև հնարավորություններից:
Կենտրոնական բանկը վճռական է, և արդյունավետ աշխատելու բարձր պատրաստակամությամբ է մուտք գործում 2012 թվական:
Մեծարգո պարոն Նախագահ, հարգելի հյուրեր և գործընկերներ: Շնորհավորում եմ բոլորի գալիք Ամանորն ու Սուրբ Ծնունդը:
Թող գալիք տարին լինի խաղաղության, կայունության և ձեռքբերումների տարի:
Ղալումյանների ստացած ձայներին կասկածում են․ «Հրապարակ»ՔՊ-ական պատգամավորներից շատերը խոր ընկճախտի մեջ են հայտնվել. «Հրապարակ»Ի՞նչ ձևաչափով է մեկնարկում Եպիսկոպոսաց ժողովը. «Իրավունք»Արամ Սարգսյանը՝ տրոյական ձիու կերպարում. նա կարծում է, որ իշխանությունը «քցում» է իրենց. «Հրապարակ»Չի բացառվում, որ Մանկավարժական համալսարանում պաշտոնավարող անձինք հայտնվեն իրավապահների տեսադաշտումԹարիք Ռահմանը ստանձնել է Բանգլադեշի վարչապետի պաշտոնը Բեյրութում տաքսու վարորդները փակել են փողոցները բենզինի գների բարձրացման պատճառով Ռազմական փորձագետների գնահատմամբ՝ Էստոնիայի էներգահամակարգը խոցելի է սահմանափակ հարվածների դեպքումԳագիկ Սուրենյանն ավետել է գարնան գալուստը Ժողովուրդը թույլ չի տա «հանձնել» Դոնբասը․ ԶելենսկիԻրանի գերագույն առաջնորդը արձագանքել է ԱՄՆ-ի սպառնալիքներին Վերջին տարիներին ամենաշահավետ ներդրումը եղել է ոսկինՄակրոնը առավոտյան վազքի է դուրս եկել Հնդկաստանում Ձմեռային ՕԽ․ Ադելիա Պետրոսյանի արդյունքը՝ կարճ ծրագրումՄենք չենք ձգտում միջուկային զենք ստեղծել. Իրանի նախագահ Կրեմլը սպառնում է պատասխան քայլերով՝ ռուսական նավերի առգրավման պատճառովԵկեղեցին հալածող իշխանությունը դիմադրության ուժեղ պատասխան կստանա․ Տեր Սերոբ Արամ Ա Վեհափառ Հայրապետը քննարկել է Լիբանանում ստեղծված իրավիճակը 60-ամյա տղամարդը կասկածվում է կնոջը 120 տղամարդու «վաճառելու» մեջՌԴ ՊՆ․ Ղրիմի վրա հարձակման փորձի ժամանակ խոցվել են ուկրաինական անօդաչուներԲռնապետությունն անհրաժեշտ է և օգտակար․ ԼուկաշենկոԻրան-ԱՄՆ միջուկային բանակցություններում առաջընթաց կա, բայց համաձայնությունը դեռ հեռու էԱՄՆ–ում ձերբակալվել է դերասան Շայա ԼաբաֆըՄիրզոյանն ու Կոպմանը քննարկել են Հայաստան-Ադրբեջան կարգավորման գործընթացի դինամիկան Ադրբեջանի պահանջները հայ ժողովրդի նկատմամբ միայն տարածքները չեն․ Իշխան Սաղաթելյան (տեսանյութ)Ռուսաստանի, Ուկրաինայի և Միացյալ Նահանգների միջև բանակցությունների առաջին օրն ավարտվել է Աղիքային քաղցկեղի վաղ ախտանշանները կարող են հայտնվել մինչև 40 տարեկանըՏաքսու վարորդները վաղը Բրազիլիայի հրապարակում բողոքի ակցիա կանցկացնեն Հնդկական դեղագործական ընկերությունը պատրաստվում է քաշի նվազեցման հայտնի դեղի էժան տարբերակ թողարկելՀայաստանում ԵՄ առաքելությունը նոր ղեկավար ունի Իրանը պատրաստ է դադարեցնել ուրանի հարստացումը Մակրոնը դիմել է Մոդիին՝ Ուկրաինայում էներգետիկ հրադադարի հարցովՄիացյալ Թագավորությունը կարևորում է Հայաստանի հետ անվտանգության ոլորտում համագործակցությունը․ դեսպան Վիզուալ աղմուկ ինտերիերում. ինտերիեր դիզայնի արվեստը (տեսանյութ) Մեդվեդչուկը քննադատել է Զելենսկուն՝ Օրբանի հասցեին հնչեցրած հայտարարությունների համարՊետրոսյանը հաջող մարզում անցկացրեց Օլիմպիական խաղերի կարճ ծրագրից առաջՀայր Սուրբը երիտասարդներին պատգամեց շարունակել ապրել աղոթքով Ռուբեն Վարդանյանը Փաշինյանի և ոչ թե Ալիևի կալանավորն է. Պարույր Հայրիկյան (տեսանյութ)Մասնագետը նշել է «թաքնված ալկոհոլիզմի» հիմնական նշաններըՎրաստանից Ռուսաստան տանող ճանապարհը բաց է բոլոր տեսակի տրանսպորտային միջոցների համար Իրան–ԱՄՆ բանակցությունները նվազեցրել են նավթի գները համաշխարհային շուկայումԴաժանություն․ Միքայել Սրբազանը նայում է Յոթ Վերք եկեղեցուն, բայց չի կարող այնտեղ պատարագ մատուցել (տեսանյութ)Արմավիրի մարզի պարեկները ապօրինի որսի դեպք են բացահայտել Ռուսական և ամերիկյան օդ-օդ հրթիռների արդյունավետության շուրջ նոր քննարկումԳերմանիայում առաջարկել են Լիտվա հարկադիր զինվորներ ուղարկելՀրշեջ-փրկարարները մարել են Աքորիում բռնկված հրդեհը Այս դատավարությունն ապօրինի է․ Ռուբեն Վարդանյանի իրավաբանական թիմի հայտարարությունըԿենտրոնական բանկը առաջարկում է պարզեցնել որոշ ռուսական ընկերությունների արժեթղթերի թողարկումըԷնքան անթասի՞բ ենք, որ թույլ ենք տալիս Վեհափառ Հայրապետի հետ էդպես վարվեն․ քաղաքացի (տեսանյութ)ԱԺ պատգամավորները գործուղվում են Բրյուսել