«Ժողովուրդ». Ներքին գործերի նախարարի թեկնածու են փնտրում. Արփինե Սարգսյանը հեռանում է Հայաստանում համակարգչային հափշտակությունների դեպքերն աճել են ավելի քան 25 տոկոսով Ուսումնարաններում և քոլեջներում սովորելը կարող է լինել գրավիչ, շահավետ և հեռանկարային. ԿԳՄՍՆ Որքան շուտ ստորագրվի խաղաղության պայմանագիրը, այնքան լավ կլինի Հայաստանի և Ադրբեջանի համար. Իրանի փոխարտգործնախարար Էլեկտրաէներգիայի անջատումներ կլինեն Երևանում և մարզերում Լճափ համայնքի հարևանությամբ տեղակայվել է հիդրոօդերևութաբանական գերժամանակակից չափիչ կայան․ Հակոբ Սիմիդյան Թբիլիսիում առանձնապես խոշոր չափերով թմրանյութ է առգրավվել ՔՊ վարչության նիստում ամփոփվել են Գյումրու և Փարաքարի ՏԻՄ ընտրությունների արդյունքները Անձրև, ամպրոպ․ օդի ջերմաստիճանը կնվազի Երիտասարդները գյուղի գերեզմանատնից և այլ վայրերից գողություններ են արել. տղամարդիկ ձերբակալվել են Հնարավոր է՝ վերջում պարզվի, որ ինչի համար այսօր այդքան քննադատում են Մարտուն Գրիգորյանին, վաղը դրա համար շնորհակալություն հայտնեն նրան․ քաղաքագետ Բաքվի հայերի ջարդերը, 1905թ․
ՀՀ իշխանությունը չի բացահայտում Հայոց ցեղասպանության 110–րդ տարելիցի միջոցառումների ցանկը
ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի գրասենյակը մեր լրատվամիջոցի հարցումն ուղղել է ՀՀ ԱԳՆ, իսկ այստեղից ստացել ենք կարճ պատասխան, որտեղ հղում է արվում Փաշինյանի հարցազրույցներից մեկին։
Հայկական կողմը չի բացահայտում Հայոց ցեղասպանության 110–րդ տարելիցի կապակցությամբ նախատեսված միջոցառումների ցանկը։ Նման եզրահանգման կարելի է գալ Sputnik Արմենիայի գրավոր հարցմանը ՀՀ արտաքին գործերի նախարարության պատասխանից։
Միջոցառումների ժամանակացույցն ուհրավիրված հյուրերի ցանկն իմանալու համար Sputnik Արմենիան գրավոր հարցում էր ուղարկել ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի գրասենյակ։ Հարցումն այնտեղից վերահասցեագրվել էր արտգործնախարարությանը։
Հարցման մեջ, մասնավորապես, հետաքրքրվել էինք` Հայոց ցեղասպանության ճանաչման հարցը մնո՞ւմ է Հայաստանի օրակարգում, ի՞նչ է անում Երևանը Թուրքիայի և այլ երկրների կողմից Հայոց ցեղասպանության փաստի ճանաչման համար և այս ուղղությամբ ի՞նչ աշխատանքներ է տանում հայկական կողմը Թուրքիայի հետ: Կամ` արդյոք նախատեսվում է Թուրքիայից բարձրաստիճան պաշտոնյաների այցը Հայաստան ապրիլի 23–24–ը։
Նաև հետաքրքրվել էինք` պատրա՞ստ է արդյոք Հայաստանը թուրք մասնագետների հետ սկսել Հայոց Ցեղասպանության թեմայի ուսումնասիրությունը՝ բացելով արխիվները։
Այս բոլոր հարցերին ԱԳՆ-ն որոշել է պատասխանել մեկ նախադասությամբ.
«Տեղեկացնում ենք, որ ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը սույն թվականի մարտի 13-ին թուրքական լրատվամիջոցների ներկայացուցիչներին տված հարցազրույցում անդրադարձել է Ձեր կողմից բարձրացված հարցերին»,– նշված է ԱԳՆ պատասխանի մեջ:
Նախարարությունը չի զլացել և վերոնշյալ նախադասությանը կից տեղադրել է այդ հարցազրույցի յութուբյան հղումը։
Հիշեցնենք, որ Երևանում թուրքական լրատվամիջոցներին տված հարցազրույցում Փաշինյանն ընդգծել էր, որ Երևանի պաշտոնական դիրքորոշումն այն է, որ Հայոց ցեղասպանության միջազգային ճանաչումն այսօր արտաքին քաղաքական առաջնահերթությունների շարքում չէ: Վարչապետը նաև մատնանշել է Մեծ եղեռնի փաստը ժխտելու կամ մոռացության մատնելու անհնարինությունը:
Հայոց ցեղասպանությունը Օսմանյան կայսրությունում 20–րդ դարի առաջին ցեղասպանությունն է։ Հայ ժողովուրդն ամեն տարի` ապրիլի 24–ին, հարգում է անմեղ զոհերի հիշատակը։ Թուրքիան չի ընդունում ավելի քան 1,5 մլն հայերի զանգվածային բնաջնջման մեղադրանքները։
Հայոց ցեղասպանության փաստը ճանաչվել է բազմաթիվ պետությունների և մի շարք հեղինակավոր միջազգային կազմակերպությունների կողմից: 1965 թվականին ցեղասպանությունը ճանաչած առաջին երկիրը Ուրուգվայն էր, որին հաջորդեցին Կիպրոսը, Ռուսաստանը, Հունաստանը, Կանադան, Լիբանանը, Բելգիան, Ֆրանսիան, Պարագվայը, Արգենտինան, Շվեդիան, Բոլիվիան, Մեծ Բրիտանիան, Հոլանդիան, Սլովակիան, Գերմանիան, Լիտվան, Վենեսուելան, Լեհաստանը, Չիլին, Շվեյցարիան, Բրազիլիան, Լյուքսեմբուրգը, Ավստրիան, Վատիկանը, Չեխիան, Դանիան, Պորտուգալիան, ինչպես նաև Լիբիայի ժամանակավոր կառավարությունը, ԱՄՆ-ը, Սիրիան, Եվրախորհրդարանը, Եկեղեցիների համաշխարհային խորհուրդը:
«Ժողովուրդ». Ներքին գործերի նախարարի թեկնածու են փնտրում. Արփինե Սարգսյանը հեռանում էՄիլիարդավոր դոլարների ծախսեր և աստղային հյուրեր․ ինչ է հայտնի տարվա հարսանիքի մասին Հայաստանում համակարգչային հափշտակությունների դեպքերն աճել են ավելի քան 25 տոկոսով «Ես երջանիկ կարող եմ ասել՝ ես գտել եմ նրան»․ դերասանուհի Անիտա Ավետիսյանը՝ Սբ․ Հովհաննես մատուռում Ուսումնարաններում և քոլեջներում սովորելը կարող է լինել գրավիչ, շահավետ և հեռանկարային. ԿԳՄՍՆ Հայտնի է՝ որքան է կազմում Թրամփի կարողությունըՈրքան շուտ ստորագրվի խաղաղության պայմանագիրը, այնքան լավ կլինի Հայաստանի և Ադրբեջանի համար. Իրանի փոխարտգործնախարար Էլեկտրաէներգիայի անջատումներ կլինեն Երևանում և մարզերում Լճափ համայնքի հարևանությամբ տեղակայվել է հիդրոօդերևութաբանական գերժամանակակից չափիչ կայան․ Հակոբ Սիմիդյան Թրամփը մտադիր է պարզեցնել ամերիկյան զենքի արտահանման կանոնները. ReutersԹբիլիսիում առանձնապես խոշոր չափերով թմրանյութ է առգրավվելՔՊ վարչության նիստում ամփոփվել են Գյումրու և Փարաքարի ՏԻՄ ընտրությունների արդյունքներըԱնձրև, ամպրոպ․ օդի ջերմաստիճանը կնվազի Երիտասարդները գյուղի գերեզմանատնից և այլ վայրերից գողություններ են արել. տղամարդիկ ձերբակալվել են «Թե վիրավորել եմ՝ թող ներեն»․ Հանրային ռադիոյի տնօրենի կինը գրառում է կատարել Հնարավոր է՝ վերջում պարզվի, որ ինչի համար այսօր այդքան քննադատում են Մարտուն Գրիգորյանին, վաղը դրա համար շնորհակալություն հայտնեն նրան․ քաղաքագետԱՄՆ-ն կարող է լրացուցիչ պատժամիջոցներ սահմանել ռուսական նավթ տեղափոխող նավերի դեմԲաքվի հայերի ջարդերը, 1905թ․ Ջիգարխանյանի նախկին կինը լույս աշխարհ է բերել իր առաջնեկին«Deutsche Welle»-ի՝ Արցախյան հակամարտության մասին պատմող ֆիլմը մեծ աղմուկ է բարձրացրել Ադրբեջանում Երկու շաբաթում քվեարկել է գրեթե 10000 մարդ․ ամփոփվել է «Չեմ վստահում» նախաձեռնության աշխատանքը (տեսանյութ)Մինչև հիմա չեն պարզել Տիգրան Ուլուբաբյանին խոշտանգման ենթարկած ոստիկանների ինքնությունը. փաստաբան Մոսկվան անտեղի է համարում Թեհրանին ուղղված ամերիկյան սպառնալիքներըՎանգայի՝ 2025 թվականի համար սարսափելի կանխատեսումն իրականություն է դարձել․ DailyMailԹաիլանդի հարավում ռուս զբոսաշրջիկներին տեղափոխող մոտորանավակ է պայթելՇուտով լայնածավալ հարձակում կսկսվի Իրանի վրա․ Channel 14Տղամարդը երեք անգամ ապահովագրել է մոր կյանքը, ապա սպանել նրան փողի համարՓաշինյանը նոր որոշում է ստորագրել Գերմանիայի նախագահը Բաքվում էՀունաստանում ջրհեղեղներ են․ փակվել են դպրոցները Երեկ Խոզնավարի ուղղությամբ կրկին կրակոցներ են հնչել «Դժբախտ են». Լևոն Մկրտչյանի սիրելին` իրեն բացասական մեկնաբանություններ գրողների մասին Բագրատ Սրբազանն այցելել է «Չեմ վստահում Նիկոլ Փաշինյանի իշխանությանը» շարժման երիտասարդներին (տեսանյութ) Սերբիան և Հունգարիան ռազմական դաշինք կստեղծեն Բաքվում բարձրաձայնե՛ք Արցախի ժողովրդի արդար իրավունքների հարցը․ կաթողիկոսը՝ Գերմանիայի նախագահինԵՄ-ն Թրամփի մաքսատուրքերին պատասխանելու «ուժեղ ծրագիր» ունի. Ֆոն դեր Լայեն Արմեն Քոլոյանը, եթե չի կիսում կնոջ մտքերը, պարտավոր է նրա փոխարեն ներողություն խնդրել արցախցիներից․ Ժաննա ԱլեքսանյանԾովինար Վարդանյանն ու Իվա Պետրովան ֆինանսական բնագավառի բարեփոխումներին և ռիսկերին առնչվող հարցեր են քննարկել Նիդերլանդների դեսպանն այցելել է Գորիս և համայնքի ղեկավարի հետ քննարկել մի շարք կարևոր հարցերԹրամփն ակտիվորեն շփվում է Ռուսաստանի և Ուկրաինայի հետ․ Սպիտակ տունԵրևանի քաղաքապետն ընդդեմ Իշխան Սաղաթելյանի 2-րդ գործով ևս վերջնականապես պարտվեց. փաստաբանՍարի թաղի 44-ամյա բնակչին դանակահարած անձը ձերբակալվել է Հայաստան է ժամանել Վիետնամի ԱԺ նախագահը Նիկոլն ընկավ իշու կաշկին․ Ռուբեն Մխիթարյան «ՏԻՄ ընտրություններում քաղաքական ռեսուրսի այսպիսի չարաշահում երբեք չի եղել». «Հայաստան» խմբակցության հայտարարությունը Եվս մեկ անգամ համոզվեցինք՝ լայն հանրությունը չի վստահում Փաշինյանի իշխանությանը. հայտարարություն Կինն իր խորթ որդուն 20 տարի շարունակ փակի տակ է պահելԱրամ Խաչատրյան փողոցից դեպի Կոմիտասի պողոտա ուղղությամբ կարգելվի մեքենաների կանգառը Բեյրութում «Հեզբոլլահ»-ի պաշտոնյա է սպանվել«Տատիկների գործով» ներկայացվեց մեղադրանք․ Ռուբեն Մելիքյան