Փաշինյանը պարզաբանում է, թե հայկական կողմի համար ինչու և երբ է ԵԱՀԿ ՄԽ լուծարման հարցը քննարկելի
Մենք որդեգրել ենք ռազմավարություն և գնում ենք այդ ռազմավարությամբ, մեզ համար ակնհայտ է, որ թե՛ Հայաստանի ներսում, թե՛ Հայաստանից դուրս կան պրոցեսներ, ցանկություններ, պլաններ ՀՀ-ին և ՀՀ կառավարությանը դուրս բերելու այդ ռազմավարությանը հետևելու և այդ ռազմավարությունը շարունակելու ուղեգծից: Մեր բոլոր գործողությունները պետք է կարդալ այս տրամաբանությամբ: Այդ մասին Ազգային ժողով-Կառավարություն հարցուպատասխանի ժամանակ ասաց վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը՝ անդրադառնալով «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցության պատգամավոր Լիլիթ Մինասյանի դիտարկմանը, թե չնայած հայկական կողմի պատրաստակամությանը՝ ստորագրելու համաձանեցված փաստաթուղթը, ադրբեջանական կողմից կան առաջ քաշված նախապայմաններ, ինչպես նաև կեղծ լուրեր, ապատեղեկատվություն, թե սահմանին կրակոցներ կան:
«Մենք որդեգրել ենք ռազմավարություն և գնում ենք այդ ռազմավարական ճանապահով: Մնացած ամեն ինչը դիտարկում ենք այս դիտանկյունից և այս ռազմավարության ֆոնին: Իհարկե, չենք կարող չնկատել ամենատարբեր գործոններ, բայց նաև այս ռազմավարական տրամաբանության մեջ են մեր արձագանքները»,- ասաց նա՝ անդրադառնալով ադրբեջանական հայտարարությունների մասով հայկական կողմի արձագանքին:
Փաշինյանն անդրադարձավ նաև ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի լուծարման հարցին՝ ևս մեկ անգամ նշելով, որ հայկական կողմի համար դա քննարկելի հարց է:
«Սա քննարկելի հարց է այն նույն պատճառով, որ կարծում ենք՝ մենք Ղարաբաղյան շարժումը պետք է չշարունակենք: Բայց ինչո՞ւ ենք հետաձգում ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահության լուծարման հարցով որոշումը, որովհետև ասում ենք՝ մենք ուզում ենք համոզված լինել, որ ինչպես մենք ունենք քաղաքական որոշում, որ Ղարաբաղյան շարժումը չենք շարունակում, Ադրբեջանում էլ չկա քաղաքական որոշում, որ իրենք սկսում են մի ուրիշ շարժում, ասենք՝ Արևմտյան Ադրբեջանի շարժում, և այս պատմությունը ոչ թե խաղաղություն հաստատելու մասին է, այլ կոնֆլիկտային տրամաբանությունն Ադրբեջանի տարածքից Հայաստանի տարածք արտահանելու մասին»,- ասաց նա: