Գյումրու քաղաքապետի թեկնածու Ռուբեն Մխիթարյանը քվեարկեց (տեսանյութ) Չգիտեմ՝ Սարիկը ՔՊ մտնելուց առա՞ջ սկսեց Արցախն ատել, թե նախկինում էլ էր ատում․ Մարտուն Գրիգորյան (տեսանյութ) Գյումրիում ոստիկանությունն անցել է գործի (տեսանյութ) Մարտական ենք տրամադրված․ չպետք է թույլ տալ, որ վերարտադրվեն երկիր քանդողները․ Արտյոմ Ղարաղազարյան (տեսանյութ) ՔՊ-ի շտաբի առջև ամենաթողություն է (լուսանկար) Ընդդիմադիր թեկնածուների միջև լարվածություն չկա․ դա միայն ՔՊ-ի կողմից է․ Մարտուն Գրիգորյան (տեսանյութ) Ինչ իրավիճակ է հանրապետության ճանապարհներին Մարտուն Գրիգորյանը քվեարկեց Գյումրու 31/51 ընտրատեղամասում (տեսանյութ) Մենք համաձայնության կգանք ու կանենք ամեն ինչ, որ ՔՊ–ն Գյումրիում իշխանություն չունենա․ Մարտուն Գրիգորյան ՈւՂԻՂ. թեկնածու Մարտուն Գրիգորյանը քվեարկում է Գյումրու 31/51 ընտրատեղամասում ՈՒՂԻՂ. Գյումրիում մեկնարկել են ավագանու արտահերթ ընտրությունները Թուրքիայի և Իրանի նախագահները քննարկել են տարածաշրջանային հարցեր
Շառլ Ազնավուրի 100-ամյակը՝ ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի կենտրոնակայնում
Նոյեմբերի 25-ին ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի կենտրոնականում կայացավ աշխարհահռչակ շանսոնյե Շառ Ազնավուրի 100-ամյակին նվիրված համերգը, որը կազմակերպվել էր ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարության, ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ում Հայաստանի մշտական ներկայացուցչության կողմից՝ Հայաստանի՝ ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի ազգային հանձնաժողովի և «Հայաստանի ազգային ֆիլհարմոնիկ նվագախումբ» ՊՈԱԿ-ի աջակցությամբ։
Համերգային երեկոյի բացման ելույթներով հանդես եկան ՀՀ ԿԳՄՍ փոխնախարար Դանիել Դանիելյանը, ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ում ՀՀ մշտական ներկայացուցիչ Արամ Հակոբյանը, ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի ֆրանկոֆոն դեսպանների խմբի նախագահ, Ֆրանսիայի գործերի հավատարմատար Իզաբել Դևինյը և ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի փոխտնօրեն Սին Ցյուն։
ՀՀ մշտական ներկայացուցիչն իր ելույթում մեծապես արժևորեց լեգենդար արտիստի հարուստ մշակութային ժառանգությունը և ընդգծեց վերջինիս մարդասիրական գործունեության կարևորությունը՝ հիշեցնելով ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի համար անկյունաքարային նշանակություն ունեցող արժեքների տարածման գործում նրա մեծ ավանդի մասին։
«Une vie d'Amour» խորագիրը կրող համերգին Հայաստանի ազգային ֆիլհարմոնիկ նվագախումբը՝ գեղարվեստական ղեկավար և գլխավոր դիրիժոր Էդուարդ Թոփչյանի ղեկավարությամբ, հանդիսատեսին ներկայացրեց Շառլ Ազնավուրի հարուստ երգարվեստն ու երաժշտական ժառանգությունը: Կատարումներով հանդես եկան մեներգիչներ Ինգա Արշակյանը, Գոռ Սուջյանը, Գուրգեն Բավեյանը, ինչպես նաև՝ հրավիրյալ երգիչ Ժյուլ Գրիզոնը և դաշնակահար Նոբույակի Նակաժիման:
Համերգին ներկա էին ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ում հավատարմագրված դիվանագիտական ներկայացուցչությունների ղեկավարներ, դիվանագետներ, Ֆրանսիայի հասարակական և քաղաքական շրջանակների, հայ համայնքի հարյուրավոր ներկայացուցիչներ։
Տեղեկանք․ Շառլ Ազնավուրի 100-ամյա հոբելյանի վերաբերյալ հայտը համատեղ կերպով ներկայացվել է Հայաստանի և Ֆրանսիայի կողմից՝ Անդորրայի, Իտալիայի, Լյուքսեմբուրգի, Մոնակոյի, Պորտուգալիայի, Սենեգալի և ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի՝ ավելի քան 80 անդամ ունեցող ֆրանկոֆոն դեսպանների խմբի աջակցությամբ և ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի գլխավոր համաժողովի 42-րդ նստաշրջանին միաձայն որոշմամբ ներառվել ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի՝ Հռչակավոր մարդկանց և կարևոր իրադարձությունների հոբելյանների 2024-2025թթ. օրացույցում։