Դատախազությունը քրեական վարույթ է նախաձեռնել Վարդան Ղուկասյանին վերագրվող ձայնագրության առնչությամբ Գերմանիայի նախագահը մասնակցեց Լճափի հիդրոօդերևութաբանական չափիչ կայանի բացման արարողությանը ՀԺՄ–ն դատապարտում է «Եվրոմեդիա 24»–ի լրագրող Կորյուն Սիմոնյանի նկատմամբ Վիլեն Գաբրիելյանի սանձարձակ պահվածքը Հայաստանում կանցկացվեն Վրաստանի մշակույթի օրեր Բայրամովը իրանական կողմի հետ տարածաշրջանն է քննարկել Իսրայելի ավիահարվածի հետևանքով Բեյրութում «Հեզբոլլահ»-ի պաշտոնյա է սպանվել Աստծուց ողորմություն հայցեք․ Արցախի թեմի առաջնորդը զորակցության խոսք է ուղղել Հաջիևը Իրանի նախագահի խորհրդականի հետ քննարկել է տարածաշրջանային հարցեր Ոստան գյուղում՝ երկաթգծի հարևանությամբ, «Toyota C-HR»-ը բախվել է սյանը և բռնկվել Երթևեկության կազմակերպման փոփոխություն Վաղարշյան փողոցում Կադիրովն իր 17-ամյա որդուն նշանակել է Չեչնիայում ՌԴ ՆԳՆ համակարգող Վեհափառը և Հունգարիայի ԵԽ քարտուղարը խոսել են Բաքվում պահվող հայ գերիների ազատ արձակման խնդրի մասին
Հայաստանը պաշտպանված է լինելու ԱՄՆ, ԵՄ և ՆԱՏՕ-ի ողջ ռազմական, տնտեսական և քաղաքական համակարգով․ Խզմալյան
Մակրոնի՝ Հայաստանի ու Արցախյան 44-օրյա պատերազմի մասին ասած հայտնի խոսքերը շարունակում են բուռն քննադատության ենթարկվել Ռուսաստանում և Ադրբեջանում, առաջինի դեպքում՝ վրդովմունքի պատճառն այն է, որ Ֆրանսիայի նախագահը ղարաբաղյան երկրորդ պատերազմի հրահրման մեջ մեղադրել էր Կրեմլին, իսկ Բաքվի դեպքում՝ հիստերիայի պատճառը Մակրոնի հայամետ դիրքորոշումն ու Փարիզի աջակցության մասին հայտնելն էր։ Առհասարակ, կարելի է ասել, որ Հարավային Կովկասում ԵԱՀԿ Մինսկի Խմբի երեք համանախագահների միջև վերջին շրջանում այսպես կոչված դիվանագիտական փոխհրաձգություն է տեղի ունենում։ Ու՞ր կտանեն այս հակասությունները և առաջին հերթին, որքանո՞վ դրանք կազդեն Հայաստանի ու Արցախի ճակատագրի վրա։
«Հայաստանը հայտնվել է մեծ քաղաքականության կիզակետում եւ շատերի համար այստեղ դա այնքան անսովոր է եւ անհասկանալի, որ դատողություններն ու վերլուծությունները հաճախ մակերեսային են եւ իրադարձություններին անհամապատասխան: Իրականում մեր աչքի առաջ քանդվում է երկդարյա աշխարհաքաղաքական ձեւաչափը եւ, հետեւաբար մեր ազգային աշխարհայացքը նույնպես պետք է փոփոխությունների ենթարկվի՝  շատերի համար սովորական դարձած մոսկվակենտրոն, ռուսամետ ընկալումներից դեպի եվրատլանտյան, հայանպաստ նոր ձեւաչափեր եւ օրակարգեր: Որքան էլ ցավալի եւ անհավատալի թվա ոմանց համար՝ Ռուսաստանի դերն Հայաստանում, տարածաշրջանում եւ ողջ աշխարհում այլեւս նվազում է եւ գրեթե զրոյանում»։
Այս մասին ԼՈՒՐԵՐ․com-ին ասաց Հայաստանի Եվրոպական կուսակցության (ՀԵՎԿ) նախագահ Տիգրան Խզմալյանը։ Մեր զրուցակցի պնդմամբ, մեծ հաշվով դա կապված է մարդկության պատմության մեջ սկսված նոր տնտեսական դարաշրջանի՝ հետնավթային, հետհումքային, գիտատար եւ տեղեկատվական գերարդիական տեխնոլոգիաների հետ․
«Հետաքրքրիր է, որ մեծ հաշվով դրա հիմնական խթանը հանդիսացավ հենց Ռուսաստանի անհեռատես ու նախահարձակ քաղաքականությունը, որի միջոցով Կրեմլը փորձում էր իր հումքային տնտեսությունից կախված դարձնել Արեւմտյան Եվրոպային, ինչպես դա անում էր ետխորհրդային երկրների հետ: Պուտինի այս ինքնավստահ տեսլականը բախվեց արեւմտյան տեխնոլոգիաների հակադարձին։ Հայաստանի առանձնահատկություններից մեկն այն է, որ հենց մեր երկիրն է դիտվում, իբրեւ դարպաս դեպի Իրան, որը նախատեսվում է ռուսական վառելիքի հիմնական այլընտրանքներից մեկը»։
Ըստ Խզմալյանի, երկրորդ կարեւոր հանգամանքը Հայաստանի ավանդական և պատմական դիրքն ու նշանակությունը եվրատլանտյան քաղաքակրթության համար, իսկ երրորդը՝ Հայաստանի ժողովրդավարությունը․
«Շնորհիվ այդ երեք պատճառների, Հայաստանն այլեւս համարվում է Արեւմուտքի անքակտելի մաս եւ պաշտպանված է լինելու ԱՄՆ, ԵՄ եւ ՆԱՏՕ-ի ողջ ռազմական, տնտեսական եւ քաղաքական համակարգով: Արցախի հայությունը պահպանելու է իր ազգային ինքնորոշման իրավունքը եւ հաջորդ պատմական փուլում, որը հեռու չէ, հնարավորություն կստանա վերամիավորվել Մայր-Հայրենիքի հետ, եթե միայն տեղական դավաճանները չոչնչացեն այդ հնարավորությունը»:
Հայաստանի Եվրոպական կուսակցությունը ողջունում եւ սպասարկում է այս զարգացումները, պատրաստելով ՀՀ մոտալուտ անդամակցությունը ԵՄ եւ ՆԱՏՕ-ին, ընդգծեց Տիգրան Խզմալյանը։
Դատախազությունը քրեական վարույթ է նախաձեռնել Վարդան Ղուկասյանին վերագրվող ձայնագրության առնչությամբ Գերմանիայի ԱԳ նախարարն ԱՄՆ-ին պահանջներ է ներկայացրել Ուկրաինայի վերաբերյալՉարենցավանի սպանությամբ ավարտված վիճաբանության դեպքով կալանավորված կա, չորսը տուժող են Գերմանիայի նախագահը մասնակցեց Լճափի հիդրոօդերևութաբանական չափիչ կայանի բացման արարողությանըՀայտնի է Երկրի մոլորակի ամենահարուստ բնակիչըՀԺՄ–ն դատապարտում է «Եվրոմեդիա 24»–ի լրագրող Կորյուն Սիմոնյանի նկատմամբ Վիլեն Գաբրիելյանի սանձարձակ պահվածքը Հայաստանում կանցկացվեն Վրաստանի մշակույթի օրեր Բայրամովը իրանական կողմի հետ տարածաշրջանն է քննարկել Ռուսաստանում հայտնվել է հինգերորդ կին միլիարդատերըՌԴ ԱԳՆ-ում բացահայտել են Ուկրաինայի հարցում ԱՄՆ դիրքորոշման հետ կապված խնդիրներըՔաղաքապետարանը պնդում է՝ խորը էտը բացառված է, սա էլ տեսիլք է․ Քրիստինա Վարդանյան Իսրայելի ավիահարվածի հետևանքով Բեյրութում «Հեզբոլլահ»-ի պաշտոնյա է սպանվելՄի խփեք ընկած առյուծներին՝ չախկալներին հաճոյանալու համար․ Հովիկ Աղազարյան Աստծուց ողորմություն հայցեք․ Արցախի թեմի առաջնորդը զորակցության խոսք է ուղղելՀաջիևը Իրանի նախագահի խորհրդականի հետ քննարկել է տարածաշրջանային հարցերՈստան գյուղում՝ երկաթգծի հարևանությամբ, «Toyota C-HR»-ը բախվել է սյանը և բռնկվելԵրթևեկության կազմակերպման փոփոխություն Վաղարշյան փողոցում Բացահայտվել են մոտիվացիան վերադարձնելու ուղիներըԿադիրովն իր 17-ամյա որդուն նշանակել է Չեչնիայում ՌԴ ՆԳՆ համակարգողՎեհափառը և Հունգարիայի ԵԽ քարտուղարը խոսել են Բաքվում պահվող հայ գերիների ազատ արձակման խնդրի մասին Ավելացել են Հայաստանի պետական սահմանն ապօրինի հատելու դեպքերը ԵԽ լիագումար նիստում քննարկում կանցկացվի՝ նվիրված Հայոց ցեղասպանության 110-րդ տարելիցին Ուկրաինայում կոչ են արել հրաժարվել Ուկրաինայի ԶՈւ-ի վետերանների հանդեպ խղճահարությունիցՎերջապես տեղի ունեցավ ինձ համար այդքան սպասված հարցազրույցը. Ալեն ՍիմոնյանՀՀ հակակոռուպցիոն կոմիտեի նոր նախագահն առաջին խորհրդակցությունն է անցկացրել․ մանրամասներ Ուկրաինայի վարչապետի աթոռը հանել են Ռադայից․ ուկրաինացի պատգամավորՈչ մեկ թող ինձ Արցախը սիրել չսովորեցնի․ Քոլոյանի կինը մեկնաբանել է արցախցիների վերաբերյալ իր վիրավորական խոսքերը․ MediahubՀայաստանում կանցկացվեն Վրաստանի մշակույթի օրեր Մարգարիտա Կարապետյանը պաշտոն է ստացել Արդարադատության նախարարությունումՖրանսիայում հայտնել են՝ երբ Լը Պենը կարող է բողոքարկել դատավճիռըՄի՛ վտանգեք ձեր ապագան․ ԱՄՆ դեսպանատունը նախազգուշացրել է ՀՀ քաղաքացիներինՓաշինյանը Չեռնոգորիայի փոխվարչապետին ասել է, որ հավատարիմ է խաղաղության օրակարգին Եվրոպական որ երկիրն է որոշել օգնել Ուկրաինային անդամակցել ԵվրամիությանըԶբոսաշրջիկներին կոչ են արել խուսափել Հարավային Կորեայում զանգվածային միջոցառումներին մասնակցելուց«Ես նրան ասել եմ` դու դու ես, սա էլ քո Ֆեյսբուքն է»․ Հանրային ռադիոյի տնօրենը չի ցանկանում մեկնաբանել կնոջ վիրավորական գրառումն արցախցիների մասին Արդարադատության նախարարն ու ՀՀ-ում ԱՄՆ դեսպանը քննարկել են երկկողմ օրակարգին վերաբերող հարցեր Մեկնարկել են ուսանողական մարզական 26-րդ խաղերը (լուսանկարներ) Ռուբեն Ռուբինյանն ու Կիպրոսի դեսպանը քննարկել են տարածաշրջանային զարգացումները «Սպասում ենք Մարտուն Գրիգորյանի որոշմանը, իր հետ կապի մեջ չենք». Վարդան Ղուկասյան Ֆրանսիայի բնակիչներն արձագանքել են Լը Պենի դատավճռինՄեկնարկում է ապրիլ ամսվա լավագույն ուսուցչի հայտերի ընդունումը Այսօրվանից կփորձարկվի դեղերի փոխհատուցման նոր մեխանիզմ. ԱՆ Եվրոպան ուժ և միջոցներ չունի Ռուսաստանի դեմ պատերազմելու համար․ ԿՎՀ նախկին աշխատակիցԿԳՄՍ նախարարը Փաշինյանին զեկուցել է «Ակադեմիական քաղաք» ծրագրի մասին․ քննարկվել է կատարված աշխատանքը Ոստան գյուղում՝ երկաթգծի հարևանությամբ, «Toyota C-HR»-ը բախվել է սյանը և բռնկվելԳյուղում առկա որոշ թափթփուկներ հերթական անգամ իրենց վեր են դասում օրենքից, բարոյականությունից. Վոլոդյա Գրիգորյան Զելենսկու գրասենյակը սկսել է նախապատրաստվել ընտրություններին․ ուկրաինական ԶԼՄ-ներԷստոնիայի իշխանությունները ուկրաինացի փախստականներին կզրկեն անվճար ճանապարհորդելու իրավունքից«Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցության պատգամավոր Վիլեն Գաբրիելյանը վայր է դրել մանդատը (տեսանյութ) Դանիան փոխել է ԱՄՆ-ի հետ հարաբերությունների ռազմավարությունը․ FT