Մանկապարտեզը հոգեկան առողջության կենտրոնից հանեցինք, կհատկացվի նոր տարածք՝ երկու խումբը տեղավորելու համար. Ավինյան Մելիքյանը հանդիպել է Մխիթարյանին. հայտնի է ֆուտբոլիստի դիրքորոշումը հավաքականի վերաբերյալ Կաթողիկոսի նկատմամբ կիրառված արգելքը տագնապալի նախադեպ է. Արգենտինայի հայկական կազմակերպություններ Հունվարին Ադրբեջանը Հայաստան է արտահանել 2.4 միլիոն դոլարի արտադրանք Եթե այդ ինֆորմացիան չհաստատվի, ուրեմն Սիմոնյանի նկատմամբ գործ հարուցեք զրպարտության հոդվածով. Լիդյա Մանթաշյան Համաճարակային իրավիճակը Հայաստանում Արցախի հայաթափման հետ Հայաստանի կողմից սառեցվել են Արցախի անունով բացված բոլոր բանկային հաշիվները Լուկաշենկոն Թրամփին առաջարկել է Վենեսուելայում ստեղծված իրավիճակից դուրս գալու միջոց «Զանգեզուրի միջանցքը» նոր հնարավորություններ է ստեղծում միջտարածաշրջանային համագործակցության համար Ովքե՞ր են այն ՔՊ-ական պատգամավորներն, որոնց չհաջողվեց լինել ՔՊ նախընտրական ցուցակի առաջին փուլի 50-յակում Անապահով ընտանիքին վերադարձվել է բժշկական ծառայությունների համար նախապես վճարված գումարը Ժնևի Վիլլա Լա Գրանժը չի պլանավորում Ուկրաինայի վերաբերյալ բանակցություններ անցկացնել
Ստեփանակերտի՝ 2023 թվականի բյուջեն պլանավորվել է 2 մլրդ 442 մլն ՀՀ դրամ
Դեկտեմբերի 1-ին հրավիրվել է ԱՀ ԱԺ պետաիրավական հարցերի ու ֆինանսաբյուջետային և տնտեսական կառավարման հարցերի մշտական հանձնաժողովների համատեղ նիստ:Այս մասին հայտնում են ԱՀ ԱԺ-ից։
«Այն վարել են ֆինանսաբյուջետային և տնտեսական կառավարման հարցերի մշտական  հանձաժողովի նախագահ Արթուր Հարությունյանն ու  պետաիրավական հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահի տեղակալ Էդուարդ Աղաբեկյանը:
Քննարկվել են իշխանության պետական, տեղական ինքնակառավարման, դատական մարմինների և դատախազության ֆինանսավորման հարցեր:
Ստեփանակերտ քաղաքի 2023 թվականի բյուջեն պլանավորվել է 2 մլրդ 442 մլն ՀՀ դրամ, որից սեփական եկամուտները 660 մլն ՀՀ դրամ են պլանավորել, 600 մլն ՀՀ  դրամ՝ տեղական տուրքեր, 51 մլն ՀՀ ՝ այլ եկամուտներ են նախատեսում: Ընդհանուր բյուջեի 1,7 մլրդ ՀՀ դրամը կկազմի պետական դոտացիան:
«Շրջակա միջավայրի պաշտպանություն» հոդվածով նախատեսում են 1 մլրդ 79 մլն ՀՀ դրամ, բնակարանաշինության և կոմունալ ծախսերը պլանավորել են 488 մլն ՀՀ դրամ, փողոցների լուսավորման համար՝ 179 մլն ՀՀ դրամ, մշակութային ծրագրերի համար 107 մլն ՀՀ դրամ, «Արտադպրոցական կրթություն» հոդվածով 723 մլն ՀՀ դրամ  են պլանավորել. այս և այլ տվյալները ներկայացրել ու պատգամավորների հարցադրումներին պատասխանել է քաղաքապետ Դ. Սարգսյանը: Դրանք վերաբերում էին Աջափնյակի ջրամատակարարմանը,ՊՈԱԿ-ների աշխատավարձերին և այլն:
Ասկերանի շրջանի տարեկան ծախսերը պլանավորել են 200 մլն ՀՀ դրամի չափով, նախորդ տարվա համեմատ՝ 2 մլն 695 հազ ՀՀ դրամով ավել, ոչ ֆինանսական ակտիվների ծախսերը կկազմեն 1 մլն ՀՀ դրամ: Աշխատավարձի ֆոնդը 2 մլն 503 հազ ՀՀ դրամով կավելանա՝ կապված պաշտոնական դրույքաչափերի ավելացման հետ:
Սեփական եկամուտները պլանավորել են 146 մլն ՀՀ դրամ, հարկային եկամուտները կկազմեն 96 մլն ՀՀ դրամ, ոչ հարկային եկամուտները՝ 49 մլն ՀՀ դրամ: Պետական դոտացիան գալիք տարի 13 մլն ՀՀդրամով ավել կլինի:
Մարտակերտի շրջանի ծախսերը պլանավորել են 458 մլն ՀՀ դրամի չափով, նախորդ տարվա համեմատ 0.17 տոկոսով ավել: Սեփական եկամուտները կկազմեն 122 մլն ՀՀ դրամ,12 մլն ՀՀ դրամով ավել:
Մարտունու շրջանի ծախսերը պլանավորել են 476 մլն ՀՀ դրամ: Սեփական եկամուտները կկազմեն 171 մլն ՀՀ դրամ, նախորդ տարվա համեմատ 14 մլն դրամով ավել: Բյուջեի 99.5 տոկոսը կկազմեն ընթացիկ ծախսերը:
Պատգամավորական հարցադրումները վերաբերում էին շրջանների կարողությունների զարգացման ծրագրերին, կառուցվող բնակարանների բաշխմանը և այլն:
Նախագահի աշխատակազմի ծախսերը ներկայացրել է աշխատակազմի ղեկավար Կ.Շահրամանյանը: 833 մլն ՀՀ դրամ պահպանման ծախսերի գերակշիռ մասը բաժին է ընկնում աշխատավարձի ֆոնդին՝ 713 մլն ՀՀ դրամ, նախորդ տարվա համեմատ 43 մլն ՀՀ դրամ ավելացումը պայմանավորված է պաշտոնական դրույքաչափերի բնականոն աճով:
ԱԺ աշխատակազմի պահպանման ծախսերը կազմելու են 794 մլն ՀՀ դրամ, այն 12  մլն ՀՀ դրամով ավել է նախորդ տարվա համեմատ, որից 9 մլն ավելացումը պայմանավորված է  պաշտոնական դրույքաչափերի բնականոն աճով:
Պետական նախարարի աշխատակազմի ծախսերը պլանավորված են 231 մլն ՀՀ դրամի չափով, 6 մլն ՀՀ դրամով ավել նախորդ տարվանից: Բյուջեի 89.2 տոկոսը կազմում է աշխատավարձի ֆոնդը:
ԱՀ նախագահի կառավարության գործերի կառավարչության պահպանման ծախսերը կազմելու են 349 մլն ՀՀ դրամ:3 մլն ՀՀ դրամը նվազեցումը պայմանավորված է մեկ հաստիքի  ու մի քանի հոդվածներով ծախսերի կրճատմամբ:
Ծախսերի 78 տոկոսը բաժին է ընկնում աշխատավարձային ֆոնդին/274 մլն ՀՀ դրամ/: Ծրագրային  ծախսերը  կազմում են 413, որից 313 մլն ՀՀ դրամը  նախատեսված է պատվիրակությունների ընդունման համար:
Դատական  համակարգի  ծախսերը նախատեսված է 733 մլն ՀՀ  դրամ, որից 650 մլն ՀՀ դրամը աշխատավարձի ֆոնդն է:
Դատախազության պահպանման ծախսերը նախատեսված են 602 մլն ՀՀ դրամ ,8 մլն ՀՀ դրամ ավելացումը պայմանավորված է դասային աստիճանների փոփոխությամբ, կրճատվել են ներքին գործուղումների ծախսերը:
Արդարադատության նախարարության բյուջեն կկազմի 507 մլն ՀՀ  դրամ,48 մլն ՀՀ դրամ ավելացումը պայմանավորված է աշխատավարձերի բնականոն աճով,3 մլն ՀՀ դրամ նախատեսված է ներքին գործուղումների,1 մլն ՀՀ դրամ «Մասնագիտական ծառայություններ» հոդվածով, 2 մլն 800 հազ ՀՀ դրամով էլ ձեռք կբերվեն սարքավորումներ:
Համատեղ նիստը շարունակվել է օրվա երկրորդ կեսին: Քննարկման են ներկայացվել քննչական և պետական տեսչությունների կառավարման  կոմիտեների, հաշվեքննիչ պալատի, պետական վերահսկողական ծառայության , մարդու իրավունքների պաշտպանի, քաղաքացիական ծառայության խորհրդի, կենտրոնական ընտրական հանձնաժողովի 2023թ ֆինանսավորման հարցերը:
Քննչական կոմիտեի ծախսերը կկազմեն 580 մլն ՀՀ դրամ, որի 88.5 տոկոսը կազմում է աշխատավարձի ֆոնդը, այն 96 մլն ՀՀ դրամով ավել է լինելու՝ պայմանավորված հաստիքների ավելացմամբ ու գործակիցների փոփոխությամբ:
ԱՀ հաշվեքննիչ պալատի 2023 թվականի ծախսը՝ պալատի խորհրդի նախագահ Տիգրան Ծատրյանի փոխանցմամբ՝ կազմելու է  197 մլն 617.6 հազ ՀՀ դրամ, որը աճել է  նախորդ տարվա նախատեսվածից 3 մլն 533.7 հազ ՀՀ դրամով:
ԱՀ պետական վերահսկողական ծառայության հանրային ծառայությունների ապահովման համար 2023 թվականի պետական բյուջեի նախագծով նախատեսվել է 222 մլն 867,3 հազ. ՀՀ դրամ: Ծառայության պետ Մ. Աբրահամյանը մանրամասն ներկայացնելով  ֆինանսների բաշխումը ըստ առանձին հոդվածների, նշել է, որ   2022 թվականի 9 ամիսների կտրվածքով պետական բյուջեի նախագծով Ծառայության համար նախատեսվել էր 164 մլն 496,6 հազ. ՀՀ դրամ:
ԱՀ պետական տեսչությունների կառավարման կոմիտեի նախագահ Լ. Սարգսյանի տեղեկացմամբ՝ կոմիտեի պահպանման ծախսերը նախատեսվում է 339 մլն 441 հազ 800 ՀՀ դրամ, որից աշխատավարձի ֆոնդը կազմելու է 326 մլն 297 հազ 700 ՀՀ դրամ, որը կազմում է կոմիտեի ընդհանուր բյուջեի 96 տոկոսը:
Մարդու իրավունքների պաշտպան Գեղամ Ստեփանյանի խոսքով՝ 2023թ. պաշտպանի աշխատակազմին հատկացվելիք գումարը կազմելու է  82 մլն 333 հազ 400 ՀՀ  դրամ, որը նախորդ տարվա համեմատ աճել է 4 մլն 565 հազ 500 ՀՀ դրամով: Աշխատավարձի ֆոնդը ավելացել է 4 մլն 502 հազ900 ՀՀ դրամով, որը պայմանավորված է գործող օրենսդրության համաձայն պետական ծառայողների աշխատանքնային ստաժի գործակիցների ամենամյա և համապատասխանաբար
«Պետական ծառայության վարձատրության» մասին օրենքի համաձայն կիսամյակային պարգևատրության ֆոնդի աճով, ինչպես նաև ԱՀ Մարդու իրավունքների պաշտպանի օգնականի մեկ միավոր հաստիքի ավելացմամբ: Աշխատավարձային ֆոնդը կազմում է 75 մլն 683 հազ 700 ՀՀ դրամ:
Քաղծառայության խորհրդի 2023թ-ի պահպանման ծախսերը նվազել են  525 հազ ՀՀ դրամով՝ կազմելով 123.8 մլն ՀՀ դրամ:
Համաձայն կենտրոնական ընտրական հանձնաժողովի նախագահի տեղակալի  ներկայացրած տեղեկատվության՝ 2023թվականին կենտրոնական ընտրական հանձնաժողովի բյուջեի ծախսը կազմելու է 92 մլն 935.8 հազ ՀՀ դրամ, որը նախորդ տարվա համեմատ  աճել է 4 մլն 588.3  հազ ՀՀ դրամով՝ պայմանավորված աշխատավարձի բնականոն աճով:
Զեկուցողները պատասխանել են պատգամավորների առաջադրած հարցերին»:
Մանկապարտեզը հոգեկան առողջության կենտրոնից հանեցինք, կհատկացվի նոր տարածք՝ երկու խումբը տեղավորելու համար. Ավինյան Արևմուտքում դժգոհություն են հայտնել Զելենսկու նոր պահանջի վերաբերյալԱՄՆ-ում չեն բացառել, որ Մակրոնը կարող է այցելել ՄոսկվաՄելիքյանը հանդիպել է Մխիթարյանին. հայտնի է ֆուտբոլիստի դիրքորոշումը հավաքականի վերաբերյալՉկա որևէ ուժ, որը կարող է Բելառուսը պոկել Ռուսաստանից․ ԼուկաշենկոԿաթողիկոսի նկատմամբ կիրառված արգելքը տագնապալի նախադեպ է. Արգենտինայի հայկական կազմակերպություններՀունվարին Ադրբեջանը Հայաստան է արտահանել 2.4 միլիոն դոլարի արտադրանքՆույն օրը Ժնևում տեղի կունենան և Ուկրաինայի, և Իրանի վերաբերյալ բանակցություններԵթե այդ ինֆորմացիան չհաստատվի, ուրեմն Սիմոնյանի նկատմամբ գործ հարուցեք զրպարտության հոդվածով. Լիդյա ՄանթաշյանՀամաճարակային իրավիճակը ՀայաստանումՄեծ Բրիտանիան խստացնում է անչափահասների ինտերնետային հասանելիությունըՆշվել է Մեծ Բրիտանիայի վարչապետի պաշտոնի համար փոխզիջումային թեկնածունԱրցախի հայաթափման հետ Հայաստանի կողմից սառեցվել են Արցախի անունով բացված բոլոր բանկային հաշիվներըԼուկաշենկոն Թրամփին առաջարկել է Վենեսուելայում ստեղծված իրավիճակից դուրս գալու միջոց«Զանգեզուրի միջանցքը» նոր հնարավորություններ է ստեղծում միջտարածաշրջանային համագործակցության համարՏապալված շահի որդին ԱՄՆ-ին կոչ է արել «մարդասիրական միջամտություն» ԻրանումՌուսաստանում ցանկանում են նվազեցնել դեռևս չսերտիֆիկացված Ил-114-300 ինքնաթիռի արժեքըԵվրոպան պետք է հրաժարվի տրանսատլանտյան հարաբերությունների վերաբերյալ իր պատրանքներից. China DailyՈվքե՞ր են այն ՔՊ-ական պատգամավորներն, որոնց չհաջողվեց լինել ՔՊ նախընտրական ցուցակի առաջին փուլի 50-յակումԱնապահով ընտանիքին վերադարձվել է բժշկական ծառայությունների համար նախապես վճարված գումարըԺնևի Վիլլա Լա Գրանժը չի պլանավորում Ուկրաինայի վերաբերյալ բանակցություններ անցկացնել Մոլդովան կարող է կրկնել Ուկրաինայի սցենարը. Մոլդովայի նախկին նախագահՀԱՊԿ-ը ուշադիր հետևում է ՀՀ-ի քայլերին․ ՌԴ ԱԳՆ․ Ովքե՞ր են ընդգրված ՔՊ ցուցակում (տեսանյութ)Նոյեմբերյանի համայնքային ոստիկաններին է հանձնվել երկու հետախուզվող Երախտագիտությունն եմ հայտնում Լիտվային Հայաստանի ժողովրդավարության ամրապնդմանն աջակցելու համարՁմեռային Օլիմպիական խաղեր․ Հայաստանի ներկայացուցիչների ելույթների ժամանակացույցըՍպասվում է ՀՀ-ի ու Ադրբեջանի սահմանազատման հանձնաժողովների հանդիպում Այս նկարի ո՞ր թվերի մեջ էիք պատկերացնում ձեզ ութ տարի առաջ․ Արմեն ԱշոտյանՌյուտեն Ռուսաստանն անվանել է ՆԱՏՕ-ի համար «երկարաժամկետ սպառնալիք»Ոչ սահմանված տեղում առեւտրի իրականացման մասով, շուրջ 137 արձանագրություն է կազմվել (տեսանյութ)Գերմանիայում հայտարարել են՝ Ուկրաինան երկրորդ պլան է մղվում Եվրոպայի համարՈւկրաինան Ճապոնիայից և Կանադայից ստացել է 690 միլիոն դոլար Իրանն ընդունել է տեխնիկական բանակցություններ IAEA -ի միջուկային գործակալության հետՍուրբ Եկեղեցու դեմ տարատեսակ հարձակումների մտահոգություններով ալեկոծ են մեր հոգիները․ Գարեգին Բ Հիվանդանոցը պարտավորվել է փոխհատուցում վճարել ուշ հայտնաբերված քաղցկեղի համարՎաղը Բաքվի դատարանում կշարունակվի Ռուբեն Վարդանյանի նկատմամբ շինծու «դատավարությունը»Նեթանյահուն պահանջել է, որ Իրանը զրկվի ուրան հարստացնելու ցանկացած հնարավորությունիցԸնտրություններ, Եկեղեցու ճգնաժամ և Ալիևի խաղաղության խաղը (տեսանյութ)Հիմնավոր տեղեկություններ կան. Արթուր Հովհաննիսյանը` Մայր Աթոռը ՀՀ-ից տեղափոխելու հարցի մասին (տեսանյութ) AI‑ի արագ զարգացումն առանց համատեղ միջազգային կարգավորման մեծացնում է դրա հնարավոր ռիսկերը2025թ-ի ընթացքում X քանակի ընկերություններ ռազմական արտադրանք արտահանելու լիցենզիա են ստացել. նախարար (տեսանյութ)Արտառոց դեպք՝ Երևանում, ամուսինը նկատել է, որ կինը ձեռքը դրել է մեկ այլ տղամարդու ուսին, ու փորձել է հանդիպել վերջինի հետՈւկրաինան չի կրկնի 2014 թվականի սխալը․ ԶելենսկիԷրդողանը հետաձգել է փետրվարի 16-ին նախատեսված ԱՄԷ այցը՝ Ալ Նահյանի հիվանդության պատճառով CCAF-ը խիստ դատապարտում է Նիկոլ Փաշինյանի արշավը Հայ Առաքելական Եկեղեցու դեմ․ հայտարարությունԻսրայելի կառավարությունը նոր քայլեր է հաստատել Արևմտյան ափում, պաղեստինցիները խոսում են «փաստացի միացման» մասինՀայտնի է Ժնևում Ուկրաինայի հարցով բանակցությունների թեմաներից մեկըFT․ Ռյուտտեի դիրքորոշումը ԱՄՆ-ի հարցում տարաձայնություններ է առաջացրել ՆԱՏՕ-ում և ԵՄ-ումՄարգարիտա Սիմոնյանը խոսել է քաղցկեղի դեմ պայքարի ընթացքի մասինՈւկրաինայի բնակիչները շաբաթներ շարունակ այրում են «Ուկրաինայի փոստ»-ի մասնաճյուղերը