Այսօր ՀՀԿ-ի հիմնադրման 35-րդ տարին է Ո՞րն է «միասնական» ընդդիմության ղուկասյանական թևի նպատակը. Գյումրին ՔՊ-ական քաղաքապետ չունենա՞, թե՞․ Մելիք-Շահնազարյան Ողբերգական դեպք Հրազդանում. հայտնի հրուշակագործին կախված են հայտնաբերել (ֆոտո) Երկար ժամանակ ջուր չի լինի Տեսնում եմ, որ «միասնական» ընդդիմության ղուկասյանական թևը որևէ նման տարբերակները քննարկելու տրամադրվածություն չունի․ էաղաքագետ Լռության հետևանքով կորում է Գյումրու ընտրություններում հաղթանակի Էֆեկտը. ԱԱԾ տնօրենի նախկին պաշտոնակատար Լիլիթ Մակունցը մասնակցել է ԱՄՀ կազմակերպած ընդունելությանը․ անդրադարձ է եղել գլոբալ տնտեսական մարտահրավերներին Ավարտվել է «Սևան ազգային պարկ»-ի նախկին տնօրենի վարույթի նախաքննությունը․ նոր մանրամասներ 9 տարի առաջ այս օրը Ադրբեջանն իր առաջ խնդիր էր դրել` ռազմական արկածախնդրության միջոցով լուծել ղարաբաղյան կոնֆլիկտը. Տիգրան Աբրահամյան Գյումրիից «Պապի ընտրության» սպիտակ ծխի եռօրյա սպասումն իրականում խոսում է շատ լուրջ խնդրի մասին․ Վահե Հովհաննիսյան Կիմա տատիկին մեղադրանք են առաջադրել․ Մելիքյան Ձեր աշխատանքը մեթոդական ձեռնարկ է՝ «Երևանի կանաչապատման մեջ արգելված մոտեցումները» վերնագրով. Քրիստինա Վարդանյան
2024-ի յոթ ամիսներին ՀՀ տնտեսական ցուցանիշների աճը պահպանվել է
Ընթացիկ տարվա հուլիսին Հայաստանի սոցիալ-տնտեսական վիճակը բնութագրող հիմնական մակրոտնտեսական ցուցանիշների աճը շարունակվել է: Այդ մասին նշված է ՀՀ վիճակագրական կոմիտեի հրապարակած ընթացիկ-օպերատիվ ամփոփմամբ ստացված նախնական ցուցանիշների ամփոփագրում:
Ըստ այդմ, հունվար-հուլիս ամիսներին Հայաստանում տնտեսական ակտիվության ցուցանիշը 9.6 տոկոսով գերազանցել է 2023 թվականի նույն ժամանակահատվածի տվյալը: Հունիսի համեմատ հուլիսին գրանցվել է 5.6 տոկոսի աճ: Իսկ նախորդ տարվա հուլիսի համեմատ աճը 6.2 տոկոս է:Այս տարվա 7 ամիսներին արդյունաբերական արտադրանքի ծավալը 15.7 տոկոսով գերազանցել է 2023 թվականի նույն ժամանակաշրջանի ցուցանիշը՝ կազմելով 1 տրլն 636 մլրդ 156.3 մլն դրամ: Հուլիսին, հունիսի համեմատ, աճը կազմել է 2 տոկոս, իսկ նախորդ տարվա հուլիսի ցուցանիշը գերազանցվել է 2.2 տոկոսով:
Հուլիսին թողարկվել է 228 մլրդ 288.1 մլն դրամի արդյունաբերական արտադրանք:Շինարարության ծավալը հունվար-հուլիս ամիսներին 16.1 տոկոսով գերազանցելով 2023 թվականի նույն ժամանակահատվածի ցուցանիշը՝ կազմել է 259 մլրդ 373.5 մլն դրամ: 2024-ի հունիսի համեմատ գրանցվել է 11.6, իսկ նախորդ տարվա հուլիսի՝ 17.7 տոկոսի աճ:
Հուլիսին շինարարության ծավալը եղել է 57 մլրդ 358 մլն դրամ:Առևտրի շրջանառությունը հունվար-հուլիս ամիսներին 2023 թվականի նույն ժամանակահատվածի ցուցանիշը գերազանցել է 21.4 տոկոսով՝ կազմելով 3 տրլն 302 մլրդ 151 մլն դրամ: Հունիսի համեմատ աճը 7.3 տոկոս է, իսկ նախորդ տարվա հուլիսի ցուցանիշը գերազանցվել է 14 տոկոսով: Հուլիսին առևտրի շրջանառությունը եղել է 547 մլրդ 931.7 մլն դրամ: Հունվար-հուլիսին ծառայությունների ծավալն (առանց առևտրի)՝ նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածի տվյալը աճել է 4.5 տոկոսով՝ կազմելով 1 տրլն 841 մլրդ 48.5 մլն դրամ: Դա 1.7 տոկոսով ցածր է հունիսի ցուցանիշից, սակայն 4.9 տոկոսով գերազանցում է նախորդ տարվա հուլիսի տվյալը: Այս տարվա հուլիսին ծառայությունների ծավալը գնահատվում է 278 մլրդ 997.7 մլն դրամ:
Նշվում է, որ ներկայացված ցուցանիշների փոփոխությունները պայմանավորված են ՀՀ կենտրոնական բանկի կողմից տրամադրվող ֆինանսական և ապահովագրական ծառայությունների ծավալների ճշգրտմամբ:Սպառողական գների ինդեքսը հունվար-հուլիս ամիսներին 0.3 տոկոսով ցածր է եղել 2023 թվականի նույն ժամանակահատվածի ցուցանիշից:
Այս տարվա հունիսի համեմատ այն նվազել է 0.4 տոկոսով: Նախորդ տարվա հուլիսի համեմատ գրանցվել է 1.4 տոկոսի աճ:Ընթացիկ տարվա 7 ամիսներին արդյունաբերական արտադրանքի գների ինդեքսը՝ նախորդ տարվա դիտարկվող ժամանակահատվածի համեմատ աճել է 2.8 տոկոսով: Հունիսի համեմատ գները նվազել են 1 տոկոսով, իսկ նախորդ տարվա հուլիսի համեմատ աճել են 3.7 տոկոսով:Հունվար-հուլիս ամիսներին արտադրվել է 1.1 տոկոսով ավելի շատ էլեկտրաէներգիա, քան նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածում՝ կազմելով 4 մլրդ 991.7 մլն կիլովատ ժամ: Հուլիսին՝ հունիսի համեմատ, էլեկտրաէներգիայի արտադրությունն ավելացել է 15.6 տոկոսով: Նախորդ տարվա հուլիսի համեմատ աճը 4.7 տոկոս է:
Հուլիսին արտադրվել է 700.4 մլն կիլովատ ժամ էլեկտրաէներգիա:
Սույն ցուցանիշում, ինչպես հայտնում է ՀՀ վիճկոմը, ներառված չէ էլեկտրաէներգիայի փոխհոսքերի մասով ինքնավար արտադրողների կողմից արտադրված էլեկտրաէներգիան: Համադրելիության ապահովման նպատակով աճի տեմպերը հաշվարկելիս նախորդ ժամանակաշրջանների համանուն ցուցանիշներում (դեկտեմբեր՝ 800.0, հունվար՝ 871.7, փետրվար՝ 804.0, մարտ՝ 740.9, ապրիլ՝ 622.9, մայիս՝ 590.9, հունիս՝ 639.8, հուլիս՝ 668.6 մլն կիլովատ ժամ) այն ևս ներառված չէ: Վերջինիս ներառմամբ ցուցանիշը կհրապարակվի «ՀՀ սոցիալ-տնտեսական վիճակը» տեղեկատվական ամսական զեկույցում:Գյուղատնտեսության համախառն արտադրանքի ծավալների վերաբերյալ տվյալներ չեն ներկայացվել:
Այսօր ՀՀԿ-ի հիմնադրման 35-րդ տարին էՈ՞րն է «միասնական» ընդդիմության ղուկասյանական թևի նպատակը. Գյումրին ՔՊ-ական քաղաքապետ չունենա՞, թե՞․ Մելիք-ՇահնազարյանՍպիտակ տունը փորձում է հաշվարկել Գրենլանդիայի արժեքըՈղբերգական դեպք Հրազդանում. հայտնի հրուշակագործին կախված են հայտնաբերել (ֆոտո) Երկար ժամանակ ջուր չի լինի Տեսնում եմ, որ «միասնական» ընդդիմության ղուկասյանական թևը որևէ նման տարբերակները քննարկելու տրամադրվածություն չունի․ էաղաքագետ Լռության հետևանքով կորում է Գյումրու ընտրություններում հաղթանակի Էֆեկտը. ԱԱԾ տնօրենի նախկին պաշտոնակատար Մյանմայում երկրաշարժի զոհերի թիվը հասել է 2886-ի (լուսանկարներ)Լիլիթ Մակունցը մասնակցել է ԱՄՀ կազմակերպած ընդունելությանը․ անդրադարձ է եղել գլոբալ տնտեսական մարտահրավերներին Ավարտվել է «Սևան ազգային պարկ»-ի նախկին տնօրենի վարույթի նախաքննությունը․ նոր մանրամասներ 9 տարի առաջ այս օրը Ադրբեջանն իր առաջ խնդիր էր դրել` ռազմական արկածախնդրության միջոցով լուծել ղարաբաղյան կոնֆլիկտը. Տիգրան ԱբրահամյանԳյումրիից «Պապի ընտրության» սպիտակ ծխի եռօրյա սպասումն իրականում խոսում է շատ լուրջ խնդրի մասին․ Վահե Հովհաննիսյան Կիմա տատիկին մեղադրանք են առաջադրել․ Մելիքյան Ձեր աշխատանքը մեթոդական ձեռնարկ է՝ «Երևանի կանաչապատման մեջ արգելված մոտեցումները» վերնագրով. Քրիստինա Վարդանյան Ի՞նչ են հուշում աստղերն այսօր. Աստղագուշակ ապրիլի 2-ի համարՏարադրամի փոխարժեքները ապրիլի 2-ին Երևանում 26-ամյա աղջիկը պղպեղային օդամղիչով փչել է քաղաքացու աչքերին, ով տեղափոխվել է հիվանդանոց Արցախում Ադրբեջանի կողմից ցեղասպանության գործով նախաքննությունը շարունակվում է. ՔԿ ՄԻՊ-ն ու ՔՊ-ական պատգամավոր Հասմիկ Հակոբյանն այցելել են «Աբովյան» քրեակատարողական հիմնարկ (Լուսանկարներ) «Հրապարակ». Հրաժարվե՞լ է, թե՞ հրաժարեցրել են«Ժողովուրդ». Արսեն Թորոսյանն ընդդեմ ֆուտբոլասերների. կամ Փաշինյանի տխրությամբ ուրախացողը«Հրապարակ». Աննա Վարդապետյանը կրկին ԱԺ կգնա«Հրապարակ». ՔՊ-ականները «սարքել են» Վիլեն Գաբրիելյանի գլխին«Հրապարակ». Արցախցիները բացատրություն են պահանջել Վիտալի Բալասանյանից«Ժողովուրդ». Արցախցիները մեծ հանրահավաքի են պատրաստվում. իրավունքի խնդիր կա«Ժողովուրդ». Ներքին գործերի նախարարի թեկնածու են փնտրում. Արփինե Սարգսյանը հեռանում էՄիլիարդավոր դոլարների ծախսեր և աստղային հյուրեր․ ինչ է հայտնի տարվա հարսանիքի մասին Հայաստանում համակարգչային հափշտակությունների դեպքերն աճել են ավելի քան 25 տոկոսով «Ես երջանիկ կարող եմ ասել՝ ես գտել եմ նրան»․ դերասանուհի Անիտա Ավետիսյանը՝ Սբ․ Հովհաննես մատուռում Ուսումնարաններում և քոլեջներում սովորելը կարող է լինել գրավիչ, շահավետ և հեռանկարային. ԿԳՄՍՆ Հայտնի է՝ որքան է կազմում Թրամփի կարողությունըՈրքան շուտ ստորագրվի խաղաղության պայմանագիրը, այնքան լավ կլինի Հայաստանի և Ադրբեջանի համար. Իրանի փոխարտգործնախարար Էլեկտրաէներգիայի անջատումներ կլինեն Երևանում և մարզերում Լճափ համայնքի հարևանությամբ տեղակայվել է հիդրոօդերևութաբանական գերժամանակակից չափիչ կայան․ Հակոբ Սիմիդյան Թրամփը մտադիր է պարզեցնել ամերիկյան զենքի արտահանման կանոնները. ReutersԹբիլիսիում առանձնապես խոշոր չափերով թմրանյութ է առգրավվելՔՊ վարչության նիստում ամփոփվել են Գյումրու և Փարաքարի ՏԻՄ ընտրությունների արդյունքներըԱնձրև, ամպրոպ․ օդի ջերմաստիճանը կնվազի Երիտասարդները գյուղի գերեզմանատնից և այլ վայրերից գողություններ են արել. տղամարդիկ ձերբակալվել են «Թե վիրավորել եմ՝ թող ներեն»․ Հանրային ռադիոյի տնօրենի կինը գրառում է կատարել Հնարավոր է՝ վերջում պարզվի, որ ինչի համար այսօր այդքան քննադատում են Մարտուն Գրիգորյանին, վաղը դրա համար շնորհակալություն հայտնեն նրան․ քաղաքագետԱՄՆ-ն կարող է լրացուցիչ պատժամիջոցներ սահմանել ռուսական նավթ տեղափոխող նավերի դեմԲաքվի հայերի ջարդերը, 1905թ․ Ջիգարխանյանի նախկին կինը լույս աշխարհ է բերել իր առաջնեկին«Deutsche Welle»-ի՝ Արցախյան հակամարտության մասին պատմող ֆիլմը մեծ աղմուկ է բարձրացրել Ադրբեջանում Երկու շաբաթում քվեարկել է գրեթե 10000 մարդ․ ամփոփվել է «Չեմ վստահում» նախաձեռնության աշխատանքը (տեսանյութ)Մինչև հիմա չեն պարզել Տիգրան Ուլուբաբյանին խոշտանգման ենթարկած ոստիկանների ինքնությունը. փաստաբան Մոսկվան անտեղի է համարում Թեհրանին ուղղված ամերիկյան սպառնալիքներըՎանգայի՝ 2025 թվականի համար սարսափելի կանխատեսումն իրականություն է դարձել․ DailyMailԹաիլանդի հարավում ռուս զբոսաշրջիկներին տեղափոխող մոտորանավակ է պայթել