Նկատվում է անշարժ գույքի և բանկային համակարգի զգալի նպաստումը վերջին տնտեսական աճի մեջ։
Կախվածությունը ժամանակավոր և արհեստական գործոններից
Տվյալները հստակորեն վկայում են, որ Հայաստանի տնտեսական աճը մեծապես պայմանավորված է եղել արտաքին գործոններով․
2022 թվականին Ռուսաստանից եկավ զգալի կապիտալի ներհոսք։
2023 թվականի նոյեմբերից սկսած խոշորածավալ ոսկու վերաարտահանումը արհեստականորեն բարձրացրեց աճի ցուցանիշները:
Աճը հիմնականում ապահովվում է առևտրի, անշարժ գույքի և ֆինանսական ծառայությունների կողմից, որոնք խիստ կախվածություն ունեն արտաքին գործոններից:
Այս գործոնները, թեև կարճաժամկետ խթան են հանդիսանում, չեն կարող դիտարկվել որպես կայուն, երկարաժամկետ տնտեսական աճի երաշխավորներ։ Նման պայմաններում տնտեսական աճը անխուսափելիորեն ձգտելու է իր երկարաժամկետ միջին ցուցանիշին։
Հարկաբյուջետային հետևանքները
Տնտեսական աճի կայունության հետ կապված խնդիրները անմիջական ազդեցություն են թողնում Հայաստանի հարկաբյուջետային իրավիճակի վրա։
Ներկայումս առկա է հարկային եկամուտների զգալի մոտ 8% թերհավաքագրում։ Այս բացը հանգեցնում է բյուջետային ծախսերի հնարավոր կրճատման քննարկումների։
ՀՆԱ-ի վերջին տվյալները և ճյուղային վերլուծությունները մտահոգիչ պատկեր են ուրվագծում Հայաստանի տնտեսական ապագայի համար։ Արտաքին գործոններից Հայաստանի տնտեսության խոր կախվածությունը և ոսկու վերաարտահանման նման գործունեությունից ստացվող ժամանակավոր խթանները ցույց են տալիս, որ առանց էական կառուցվածքային բարեփոխումների, բարձր աճի տեմպերի պահպանումը անհնարին է դառնալու։
Ներկայիս պայմաններում, ՀՆԱ աճի մեր երկարաժամկետ կանխատեսումները այս պահին հուսադրող չեն։ Առանց կայուն, երկարաժամկետ ավելացված արժեքի աճի կենսունակ հիմքի, Հայաստանը կարող է շարունակել տնտեսական պատրանքների հետապնդումը՝ իրական բարգավաճման կառուցման փոխարեն։ Առաջիկա ամիսները և տարիները վճռորոշ կլինեն՝ որոշելու, թե արդյոք երկիրը կկարողանա ուղղություն վերցնել դեպի ավելի կայուն տնտեսական ռազմավարություններ, թե կշարունակի հիմնվել ոչ կայուն և ժամանակավոր աճի գործոնների վրա։
Մյանմայում երկրաշարժի զոհերի թիվը հասել է 1002-ի, տուժել է 2376 մարդ (տեսանյութ)Նիկոլին հավատացի, բայց նա մարդ չի. պետք է հեռանա, նրա մեջ հայություն չկա. արցախցի (տեսանյութ)Ֆրանսիայի իշխանությունները «սառեցրել են» Rusagro-ի հիմնադրի վիլլանՓաստորեն հայ գերիների վերադարձի համար իշխանությունը ոչինչ չի անում (տեսանյութ)Ուկրաինան պետք է ընտրի լինել ԱՄՆ-ի, թե Ռուսաստանի գաղութը. IndependentԿնոջը ԱՄՆ-ից կարտաքսեն գորտի սաղմ ներկրելու համարԱռանձին շրջաններում սպասվում է կարճատև անձրև, ամպրոպ. եղանակը ՀայաստանումՖրանսիայում խոսել են Ուկրաինայի ԶՈւ-ի վախի մասին (տեսանյութ)Ուկրաինա է վերադարձվել 909 զոհվածզինծառայողի մարմին (տեսանյութ)Նեղվում եմ, խփում են կրծքիս, ես գոհ եմ, իրենք են դժգոհ. Էջմիածնի քաղաքապետ Դիանա ԳասպարյանՌուսաստանում բացահայտել են՝ ինչ վերաբերմունք ունի ԱՄՆ-ը Թայվանի իրավիճակի ռազմական լուծմանըԻրանը չի ենթարկվի ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփի սպառնալիքներին․ ԻՀՊԿ-ի փոխծովակալ (տեսանյութ)ՈՒՂԻՂ. Ազատության հրապարակում արցախցիները իրենց պահանջն են ներկայացնում իշխանությանըՌուսաստանը կործանիչների նոր խմբաքանակ է ստացելՈւկրաինայում ռուսական զորքերի «բազմաթիրախային» հարձակման են սպասումՎերջին իրադարձությունները կրկին ցույց տվեցին, թե ինչպիսի խորը ճգնաժամի մեջ է հայկական ֆուտբոլըԱրամ Ա-ն Բեյրութի Սուրբ Նշան եկեղեցում մասնակցել է Միջինքի առիթով կազմակերպված արարողությանըՄյանմայում նոր երկրաշարժ է տեղի ունեցելԻնչի է ձգտում Թրամփը․ Պարզել են Արևմուտքում (տեսանյութ)Ռուսաստանի և ՆԱՏՕ-ի միջև պատերազմի հավանականության մեկ պատճառ կա. ՊետդումաԼրացավ ԽՍՀՄ կրկնակի հերոս, լեգենդար հայ օդաչու Նելսոն Ստեփանյանի ծննդյան 112-րդ տարեդարձըՖրանսիայում խոսել են Ուկրաինայի ԶՈւ-ի վախի մասինԹուրքիայում Էրդողանին վիրավորելու մեղադրանքով ձերբակալվել է շվեդ լրագրողը (տեսանյութ)Եվրոպային մեղադրել են Ուկրաինայի հարցով Թրամփին անիմաստ դիմակայելու համար (տեսանյութ)Կանադայի նոր վարչապետին բռնել են գրագողության մեջՊենտագոնը Թրամփին կներկայացնի «Ոսկե գմբեթ» հակահրթիռային պաշտպանության համակարգի ստեղծման պլանները«Լիսկայի» որդին՝ Տիգրան Խաչատրյանը 4 տարի 3 ամիս ազատազրկման է դատապարտվել (տեսանյութ)Գերմանիայում արձագանքել են Ռուսաստանից Գրենլանդիան պաշտպանելու Թրամփի խոսքերին (տեսանյութ)Դատախազությունը պահանջում է նախկին ղեկավարի իրավահաջորդից բռնագանձել անշարժ գույքերԹրամփին զգուշացրել են ազատազրկման սպառնալիքի մասին (տեսանյութ)Ընդունե՛ք իրականությունը, հրաժարական տվեք․ Հայաստանի հավաքականի նախկին ավագը՝ ՀՖՖ ղեկավարությանը (տեսանյութ)ԱՄՆ-ն Ռուսաստանին առաջարկել է Ուկրաինան «կտրել» Սև ծովիցԶելենսկին հայտարարում է, որ Ուկրաինան չի ընդունի ԱՄՆ ռազմական օգնությունը որպես վարկ (տեսանյութ)ԱՄՆ-ն հսկայական դրամական պարգև է խոստացել «Հեզբոլլահ»-ի մասին տեղեկատվության համարԳնային փոփոխություններ ոչ պարենային շուկայում. Բենզինի գինն աճել է (տեսանյութ)ՀԱՄԱՍ-ը կարող է ազատ արձակել մի քանի պատանդներիԳերմանիայում արձագանքել են Ռուսաստանից Գրենլանդիան պաշտպանելու Թրամփի խոսքերին (տեսանյութ)Արցախի ներկայացուցչությունը Մոսկվայում այլևս չի գործում (տեսանյութ)Էջմիածնի քաղաքապետի ՔՊ-ական ամուսինը քննիչի սենյակում հեռախոսը կոտրել է, որ չառգրավեն․ «Հրապարակ»Ուկրաինան ամերիկյան խնդիր է. Բրազիլիայի ղեկավարը գրեթե «վռնդել է» Իտալիայի նախկին վարչապետին, ով եկել էր Զելենսկու խնդրանքովԿիևը չի ճանաչի նախկինում հաստատված ԱՄՆ ռազմական օգնությունը որպես վարկ. Զելենսկի (տեսանյութ)Թրամփին զգուշացրել են ազատազրկման սպառնալիքի մասինՏարադրամի փոխարժեքները մարտի 29-ինԿոչ արեցի հավաքվել, քայլեր ձեռնարկել, որպեսզի այս վանդալիզմը կանխենք, բայց ընդամենը 15 մարդ եկավ. բա ու՞ր էիք. Արթուր ՉախոյանՊղնձի եւ մոլիբդենի պահանջարկը կկրկնապատկվի եւ կեռապատկվի, իսկ ադրբեջանական նավթը սպառվում է. Ջհանյան (տեսանյութ)Վաշինգտոնի օդանավակայանի մոտ ինքնաթիռը քիչ է մնացել՝ բախվի կործանիչի հետԹաիլանդում երկրաշարժի զոհերի թիվը հասել է 1002-ի (տեսանյութ)Ուկրաինայի զինված ուժերում դատապարտյալ կանայք են ծառայում. ՌԻԱ ՆովոստիԹուրքիայում Էրդողանին վիրավորելու մեղադրանքով շվեդ լրագրող է ձերբակալվելՈՒՂԻՂ. Բագրատ Սրբազանը ուղերձով դիմում է ժողովրդին