Արդյո՞ք հայ գերիների համար հյուպատոսական հասանելիություն կապահովվի. ՀՀ և Շվեյցարիայի ԱԳՆ–ների պատասխանները
Շվեյցարիայի Համադաշնության Արտաքին գործերի դաշնային դեպարտամենտը պատասխանել է հայաստանյան շուրջ 40 հասարակական կազմակերպությունների՝ Շվեյցարիայի Համադաշնության նախագահ Կարին Քելլեր-Զուտերին ուղղված նամակին: Այդ մասին NEWS.am-ին հայտնեցին նամակն ստորագրած ՀԿ-ների ներկայացուցիչները:
Մարտի 4-ին Հայաստանում Շվեյցարիայի դեսպանատուն փոխանցված նամակում ՀԿ-ները Շվեյցարիայի Համադաշնության նախագահին և կառավարությանը կոչ էին անում ևս մեկ անգամ ստանձնել չեզոք միջնորդի դերակատարում. «Կոչ ենք անում Ձեզ և Ձեր հարգարժան կառավարությանը ևս մեկ անգամ ստանձնել չեզոք միջնորդի դերակատարում և ապահովել հյուպատոսական ծառայության հասանելիություն բոլոր հայ գերիների ու նաև շտապ բժշկական օգնություն՝ Ռուբեն Վարդանյանի համար»:
ՀԿ-ներին ուղղված պատասխան նամակում Շվեյցարիայի Արտաքին գործերի դաշնային դեպարտամենտից նշել են, որ Շվեյցարիան բազմիցս կոչ է արել ձեռնարկել բոլոր անհրաժեշտ միջոցները՝ միջազգային իրավունքի համաձայն ապահովելու Լեռնային Ղարաբաղից տեղահանված անձանց իրավունքների պաշտպանությունը: «Ինչ վերաբերում է հյուպատոսական աջակցությանը, ինչպես նախատեսված է Հյուպատոսական հարաբերությունների մասին Վիեննայի կոնվենցիայով, նման ծառայություններ կարող են տրամադրվել միայն շահագրգիռ պետությունների կողմից ներկայացված խնդրանքի դեպքում: Մենք հետևում ենք իրավիճակին Երևանի և Բաքվի մեր դեսպանատների միջոցով: Շվեյցարիան խրախուսում է Հայաստանին և Ադրբեջանին՝ ավարտին հասցնել տևական խաղաղության համաձայնագրի ստորագրման ուղղված բանակցությունները և պատրաստ է աջակցել նրանց ջանքերին իր հնարավորություններով, եթե ներգրավված երկու կողմերը դիմեն»:
Առավել մանրամասն` սկզբնաղբյուրում։