«Հրապարակ». Աննա Վարդապետյանը կրկին ԱԺ կգնա «Հրապարակ». ՔՊ-ականները «սարքել են» Վիլեն Գաբրիելյանի գլխին «Հրապարակ». Արցախցիները բացատրություն են պահանջել Վիտալի Բալասանյանից «Ժողովուրդ». Արցախցիները մեծ հանրահավաքի են պատրաստվում. իրավունքի խնդիր կա «Ժողովուրդ». Ներքին գործերի նախարարի թեկնածու են փնտրում. Արփինե Սարգսյանը հեռանում է Հայաստանում համակարգչային հափշտակությունների դեպքերն աճել են ավելի քան 25 տոկոսով Ուսումնարաններում և քոլեջներում սովորելը կարող է լինել գրավիչ, շահավետ և հեռանկարային. ԿԳՄՍՆ Որքան շուտ ստորագրվի խաղաղության պայմանագիրը, այնքան լավ կլինի Հայաստանի և Ադրբեջանի համար. Իրանի փոխարտգործնախարար Էլեկտրաէներգիայի անջատումներ կլինեն Երևանում և մարզերում Լճափ համայնքի հարևանությամբ տեղակայվել է հիդրոօդերևութաբանական գերժամանակակից չափիչ կայան․ Հակոբ Սիմիդյան Թբիլիսիում առանձնապես խոշոր չափերով թմրանյութ է առգրավվել ՔՊ վարչության նիստում ամփոփվել են Գյումրու և Փարաքարի ՏԻՄ ընտրությունների արդյունքները
Կոտրվել է այն միֆը, որ մարտկոցը պետք է լիցքաթափվի և ամբողջությամբ լիցքավորվի
Օգտատերերի շրջանում տարածված է այն կարծիքը, որ մարտկոցները պետք է «վարժեցնել»՝ դրանք ամբողջությամբ լիցքաթափելով և նորից լիցքավորելով։ Կարծում են, թե դա մեծացնում է դրանց տարողունակությունը, սակայն իրականում այդ պրակտիկան ոչ միայն անօգուտ է, այլև վնասակար մարտկոցի համար, – «Газета.Ru»-ին պատմել է Ippon ընկերության գլխավոր մենեջեր Միխայիլ Վազիսովը։
«Մարտկոցը չի կարելի պահել ծայրահեղ վիճակներում՝ երբ այն ամբողջությամբ լիցքաթափվում է մինչև զրո կամ լիցքավորվում մինչև 100%։ Այս դեպքում այն ավելի արագ է քայքայվում։ Չի կարելի այն նաև լիցքավորել չափազանց մեծ հոսանքով, քանի որ դա նույնպես նվազեցնում է տարողունակությունը։ Այս կանոնը վերաբերում է բոլոր ժամանակակից մարտկոցներին։ Ավելի լավ է օգտագործել «խելացի լիցքավորման» ռեժիմը, որը սահմանափակում է լիցքաթափումը մինչև 20%, իսկ առավելագույն լիցքավորումը՝ մինչև 85-90%, ինչը զգալիորեն երկարացնում է մարտկոցի կյանքը», – պարզաբանել է մասնագետը։
Վազիսովի խոսքով՝ այս առասպելը ծագել է նիկել-մետաղահիդրիդային մարտկոցների պատճառով, որոնք լայնորեն օգտագործվում էին տարիներ առաջ, սակայն հետագայում կորցրին իրենց տարածվածությունը՝ լիթիում-իոնային և կապարաթթվային մարտկոցների ի հայտ գալու պատճառով։
«Նիկել-մետաղահիդրիդային մարտկոցներն ունեին所谓 «հիշողության էֆեկտ»։ Սա նշանակում էր, որ եթե դուք ամբողջությամբ լիցքաթափում էիք ձեր հեռախոսը, ապա այն հետագայում ավելի քիչ էր լիցքավորվում, քանի որ մարտկոցը «հիշում» էր նախորդ տարողունակությունը։ Բայց այդ տեխնոլոգիան արդեն հնացած է, և ժամանակակից մարտկոցների «վարժեցումն» ընդհանրապես ոչ մի օգուտ չունի, այլ միայն վնաս է հասցնում։ Այսօր, բացի լիթիում-իոնային մարտկոցներից, ավելի ու ավելի մեծ ուշադրություն են գրավում նաև նատրիումային մարտկոցները, որոնք կարելի է լիցքաթափել և լիցքավորել առանց դրանց քայքայման վտանգի», – եզրափակել է Վազիսովը։