Ձյուն և անձրև. առաջիկա օրերի եղանակի կանխատեսումը Բոլորիս էլ պարզ է, որ ամբողջ Երեւանը չենք ասֆալտապատել. Փոխքաղաքապետը՝ փոսերի մասին (տեսանյութ) Քաղաքացիները որքա՞ն գումար ստիպված կլինեն վճարել իրենց ավտոտնակների համար (տեսանյութ) Ավինյանենց տան շրջակայքը ընդհանրապես փոս չի եղել, էնտեղ աղ ու ավազ չի՞ օգտագործվել. հարց՝ փոխքաղաքապետին (տեսանյութ) Կարևորվել է տարբեր իրավիճակներում փրկարարական ծառայողների մասնագիտական կարողությունների ամրապնդումը Մահացել է Տ. Տաթև արքեպիսկոպոս Սարգիսյանը Երբ ԱՄՆ-ն կհարվածի Իրանին. Խուզարկություններ՝ Արմավիրի մարզում (տեսանյութ) ՈՒՂԻՂ. Արմեն Փամբուխչյանի ասուլիսը Արշակ Սրբազանին վերագրվող տեսանյութում առկա է AI-ի կիրառում. ձայնն ամբողջովին փոփոխված է (տեսանյութ) Երեք երկրների փորձաքննությունները հաստատում են՝ Արշակ Սրբազանը կապ չունի տեսագրությունների հետ. Արսեն Բաբայան Մեծաթիվ ոստիկանական ուժեր՝ Վաղարշապատում. ինչ են փնտրում իրավապահները (տեսանյութ) Կեղծ տեսանյութեր ստեղծելով՝ փորձել են ատելություն սերմանել Արշակ Սրբազանի հանդեպ. փաստաբան (տեսանյութ)
Գերասիմ Վարդանյանի կալանավորման ժամկետը երկարացվեց երեք ամսով. «Փաստինֆո»
ՀՅԴ անդամ Գերասիմ Վարդանյանի խափանման միջոցը փոխելու հարցում դատարանն անդրդվելի էր. եւս երեք ամիս նա կմնա կալանքի տակ ։
«Փաստինֆո»-ի թղթկացի հաղորդմամբ՝ Երևանի ընդհանուր իրավասության դատարանում՝ դատավոր Կարեն Ֆարխոյանի նախագահությամբ, ընթանում է ՀՅԴ անդամներ Գերասիմ Վարդանյանի, Բագրատ Եսայանի, Գառնիկ Մելքումյանի գործով դատական նիստը, որի ընթացքում Գերասիմ Վարդանյանի պաշտպան Բենիկ Գալստյանը միջնորդություն ներկայացրեց՝ պահանջելով Վարդանյանի նկատմամբ ընտրված խափանման միջոց կալանավորումը փոխարինել երաշխավորությամբ։ Գերասիմ Վարդանյանի համար անձնական երաշխավորություն են ներկայացրել ԱԺ 14 պատգամավոր՝ Արամ Վարդևանյանը, Արծվիկ Մինասյանը, Աննա Գրիգորյանը, Սեյրան Օհանյանը, Գեղամ Մանուկյանը և ընդդիմադիր այլ պատգամավորներ։ Անձնական երաշխավորության միջնորդությունից զատ պաշտպանը միջնորդեց նաև որպես այլընտրանքային խափանման միջոց կիրառել գրավը, եթե, այդուհանդերձ, դատարանը գտնի, որ երաշխավորությունը բավարար չէ Վարդանյանի պատշաճ վարքագիծն ապահովելու համար։ Ինքը՝ Գերասիմ Վարդանյանը, նշեց, որ ինքն այն մարդը չէ, որ գա դատարան՝ ազատություն խնդրելու, այն, ինչ կատարվում է՝ հայրենիքը պահպանելու պայքար է, ինքը գիտակցված է մտել պայքարի մեջ և որոշումը թողնում է դատավորին, նրա խղճին։
ԱԺ «Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Արամ Վարդևանյանը, որը դատարանում էր և պատրաստակամություն էր հայտնել երաշխավորելու Գերասիմ Վարդանյանի համար, հայտարարությամբ հանդես եկավ՝ արձանագրելով, որ Վարդանյանի կալանավորման որևէ հիմք առկա չէ։ Ի դեպ, դատարանը, Վարդանյանին կալանավորելու որոշում կայացնելով, հավանական էր համարել նոր հանցանք կատարելու հավանականությանը, ինչին արձագանքելով Արամ Վարդևանյանը արձագանքեց՝ այդ կանխատեսական բնույթի ռիսկին կարողանում ենք հակադրել իրական կյանքը, որևէ մեկը միամտություն չունի, որ նոր հանցանք կատարելու հակում ունեցող անձի մոտ ՔԿՀ-ում նման ռիսկերը վերանում են, հակառակը, մինչդեռ, Վարդանյանի պարագայում կարող ենք խոսել առհասարակ խափանման միջոց վերացնելու մասին։ Երաշխավորներից Արծվիկ Մինասյանը ուշադրություն դարձրեց Վարդանյանի անցած ուղու վրա։ Մինասյանն ընդգծեց՝ Վարդանյանը 44-օրյա պատերազմի առաջին օրվանից առաջնագծում էր, երբ երկրի ներսում անարդարությունը մոլեգնում էր, Վարդանյանը դրա դեմ պայքարի առաջնագծում էր, բացի այդ, Վարդանյանն ԱԺ պատգամավորի օգնական է, նրան ապօրինի կալանքի տակ պահելով, խոչընդոտում ենք նաև ԱԺ պատգամավորի գործունեությանը։
Լսելով կողմերի դիրքորոշումը՝ դատավոր Կարեն Ֆարխոյանը մերժեց Վարդանյանի նկատմամբ անձնական երաշխավորություն և գրավ կիրառելու միջնորդությունները՝ նշելով, որ այլընտրանքային խափանման միջոցները ի զորու չեն ապահովելու Վարդանյանի պատշաճ վարքագիծը։ Գերասիմ Վարդանյանի կալանավորման ժամկետը երկարացվեց ևս երեք ամսով։ Դատական նիստերի դահլիճում որոշման հրապարակումից հետո իրավիճակը փոքր ինչ լարվեց, հավաքվածները վանկարկեցին՝ «ամոթ»։
Հիշեցնենք, որ քրեական գործը վերաբերում է 2020թ նոյեմբերի 9-ին կապիտուլյացիոն ակտի ստորագրմանը հաջորդած ակցիաներին, մասնավորապես՝ «Ազատություն» ՌԿ շենք մուտք գործելու դրվագին։ Գերասիմ Վարդանյանը, Բագրատ Եսայանը, Գառնիկ Մելքումյանը մեղադրվում են 2020 թվականի նոյեմբերի 10-ին Երևան քաղաքում տեղի ունեցած զանգվածային անկարգությունների ժամանակ խոչընդոտները վերացնելու եղանակով զանգվածային անկարգություններին օժանդակելու, ինչպես նաև խմբի կազմում լրագրողի մասնագիտական օրինական գործունեությանը խոչընդոտելու մեջ: Քրեական գործով կալանավորված է միայն Գերասիմ Վարդանյանը, ընդ որում, նրան կալանավորելու առաջին փորձը եղել է դեռևս 2020թ, սակայն դատարանները մերժել են կալանքի միջնորդությունները՝ հիմնավոր կասկածի բացակայության հիմքով։ Քրեական գործի մասին ԱԱԾ-ն երկու տարի անց է հիշել, քննիչը փոխել է Վարդանյանի մեղադրանքը և կրկին կալանավորելու միջնորդություն ներկայացրել դատարան, ինչը նույնպես մերժվել էր։ Քննիչը նրա նկատմամբ 60 մլն գրավ կիրառելու որոշում էր կայացրել, ինչը Գերասիմ Վարդարյանը մուծել չէր կարողացել, ինչից հետո միայն նա կալանավորվել է նախ մեկ ամսով, ապա շարունակաբար երկարացվել է կալանավորման ժամկետը։ Նա կալանքի տակ է գտնվում 2022 թվականի մայիս ամսից։
Թրամփը քնել է Վաշինգտոնում «Խաղաղության խորհրդի» առաջին նիստի ժամանակ (տեսանյութ)Ձյուն և անձրև. առաջիկա օրերի եղանակի կանխատեսումը Օրբանը կոչ է անում Եվրոպային վերսկսել բանակցությունները Ռուսաստանի հետԱմերիկացիները կարծում են, որ Թրամփը ռասիստ է․ ԶԼՄԲոլորիս էլ պարզ է, որ ամբողջ Երեւանը չենք ասֆալտապատել. Փոխքաղաքապետը՝ փոսերի մասին (տեսանյութ)Քաղաքացիները որքա՞ն գումար ստիպված կլինեն վճարել իրենց ավտոտնակների համար (տեսանյութ)Պուտինը և Լուկաշենկոն քննարկել են ընթացիկ հարցերն ու երկկողմ հարաբերություններըԱվինյանենց տան շրջակայքը ընդհանրապես փոս չի եղել, էնտեղ աղ ու ավազ չի՞ օգտագործվել. հարց՝ փոխքաղաքապետին (տեսանյութ)Ինչպես է Մեդինսկին վախեցրել Զելենսկուն․ ԶԼՄԿարևորվել է տարբեր իրավիճակներում փրկարարական ծառայողների մասնագիտական կարողությունների ամրապնդումըՄահացել է Տ. Տաթև արքեպիսկոպոս Սարգիսյանը Երբ ԱՄՆ-ն կհարվածի Իրանին. Խուզարկություններ՝ Արմավիրի մարզում (տեսանյութ) Ռուսական ինքնաթիռների պատճառով ԱՄՆ-ն ակտիվացրել է Ալյասկայի օդային պաշտպանությունը ՈՒՂԻՂ. Արմեն Փամբուխչյանի ասուլիսըՃապոնիայի վարչապետը հայտարարել է Ռուսաստանի հետ խաղաղության պայմանագիր կնքելու իր ցանկության մասինՎախենում եմ, որ ԱՄՆ-ն կարող է հանկարծ լքել ռուս-ուկրաինական խաղաղ բանակցությունները. ՕրբանԹրամփը Իրանին վերջնաժամկետ է տվել ԱՄՆ-ի հետ համաձայնության հասնելու համարԱրշակ Սրբազանին վերագրվող տեսանյութում առկա է AI-ի կիրառում. ձայնն ամբողջովին փոփոխված է (տեսանյութ) Երեք երկրների փորձաքննությունները հաստատում են՝ Արշակ Սրբազանը կապ չունի տեսագրությունների հետ. Արսեն Բաբայան Ռուսաստանը ուժեղացնում է արևմտյան սահմանների անվտանգությունըՄեծաթիվ ոստիկանական ուժեր՝ Վաղարշապատում. ինչ են փնտրում իրավապահները (տեսանյութ) Թրամփը քննարկում է Իրանի վրա սահմանափակ հարված հասցնելու հնարավորությունըԿեղծ տեսանյութեր ստեղծելով՝ փորձել են ատելություն սերմանել Արշակ Սրբազանի հանդեպ. փաստաբան (տեսանյութ) Գերմանիան ընդունել է մոտ 1700 վիրավոր ուկրաինացիՎենեսուելայի խորհրդարանը քաղաքական բանտարկյալների համաներման մասին օրենք է ընդունել Ադելիա Պետրոսյանին Օլիմպիական խաղերում ելույթից հետո կանչել են դոպինգ-ստուգման Իշխանությունը չի ուզում` արցախցիները մասնակցեն ընտրություններին. Պետերի ախորժակը բացվել է (տեսանյութ) IAEA-ն նպաստում է Իրանի և ԱՄՆ-ի հնարավոր համաձայնության ստեղծմանըՈՒՂԻՂ. Փաստաբանը` Արշակ սրբազանին վերագրվող տեսանյութի մասինԱՄՆ-ն հայտարարել է Ռուսաստանի և Ուկրաինայի միջև բանակցություններում «լրջության» նոր մակարդակի մասինԶելենսկին հույս ունի զարգացնել պաշտպանական համագործակցությունը Ճապոնիայի հետ Դպրոցի նկատմամբ հարուցվել և իրականացվել է վարչական վարույթ․ տնօրենին տրվել է կարգադրագիր Դոնալդ Թրամփը Իրանին տվել է առավելագույնը 15 օր համաձայնության համարԻտալիայի վարչապետ Մելոնին գնահատել է Ռուսաստանի և Ուկրաինայի միջև տարածքային վեճի լուծման հնարավորությունըՌուսաստանը Թուրքիայում նոր դեսպան ունի Մի շարք երկրներ պատրաստակամություն են հայտնել զորք ուղարկել Գազա՝ աջակցելու նոր կայունացման ծրագրինԻ՞նչ իրավիճակ է ՀՀ ավտոճանապարհներին այս պահինՊաղեստինը պահանջում է Իսրայելին հեռացնել Խաղաղության խորհրդից Պաշտոնանկություն՝ Փաշինյանի որոշմամբՌուսաստանի, Չինաստանի և Իրանի ներկայացուցիչները հանդիպել են «IAEA»-ի ղեկավարի հետ՝ ընդգծելով Իրանի հարցի դիվանագիտական լուծման անհրաժեշտությունը Ժաննա Անդրեասյանն այցելել է Հայոց ցեղասպանության հուշահամալիր, հետևել աշխատանքներին (Լուսանկարներ) Սարգիս Մանուկյանը լրացրել է իր առաջին գրոսմայստերի նորման Քոբուլեթիում 6 բալ ուժգնությամբ փոթորիկ է գրանցվել. Ալիքները մի կողմ են շպրտել ափին կանգնած տղամարդուն (տեսանյութ) Քննչական կոմիտեն անդրադարձել է Արմավիրի մարզում իրականացվող խուզարկություններին Երկար ժամանակ ջուր չի լինելու. ՀասցեներԶանգվածային խուզարկություններ Արմավիրի մարզում. Նոր մանրամասներ Երևանի և մարզերի հարյուրավոր հասցեներում երկար ժամանակ լույս չի լինելուՖրանսիայի նախագահ Մակրոնը կժամանի Հայաստան Այս պահին Արմավիրի մարզում խոշորամասշտաբ խուզարկություններ են. Ի՞նչ է հայտնիՍտեփանծմինդա-Լարս ավտոճանապարհը փակ է