Մելիքյանը հանդիպել է Մխիթարյանին. հայտնի է ֆուտբոլիստի դիրքորոշումը հավաքականի վերաբերյալ Կաթողիկոսի նկատմամբ կիրառված արգելքը տագնապալի նախադեպ է. Արգենտինայի հայկական կազմակերպություններ Հունվարին Ադրբեջանը Հայաստան է արտահանել 2.4 միլիոն դոլարի արտադրանք Եթե այդ ինֆորմացիան չհաստատվի, ուրեմն Սիմոնյանի նկատմամբ գործ հարուցեք զրպարտության հոդվածով. Լիդյա Մանթաշյան Համաճարակային իրավիճակը Հայաստանում Արցախի հայաթափման հետ Հայաստանի կողմից սառեցվել են Արցախի անունով բացված բոլոր բանկային հաշիվները Լուկաշենկոն Թրամփին առաջարկել է Վենեսուելայում ստեղծված իրավիճակից դուրս գալու միջոց «Զանգեզուրի միջանցքը» նոր հնարավորություններ է ստեղծում միջտարածաշրջանային համագործակցության համար Ովքե՞ր են այն ՔՊ-ական պատգամավորներն, որոնց չհաջողվեց լինել ՔՊ նախընտրական ցուցակի առաջին փուլի 50-յակում Անապահով ընտանիքին վերադարձվել է բժշկական ծառայությունների համար նախապես վճարված գումարը Ժնևի Վիլլա Լա Գրանժը չի պլանավորում Ուկրաինայի վերաբերյալ բանակցություններ անցկացնել ՀԱՊԿ-ը ուշադիր հետևում է ՀՀ-ի քայլերին․ ՌԴ ԱԳՆ․ Ովքե՞ր են ընդգրված ՔՊ ցուցակում (տեսանյութ)
Հայաստանում բենզինի և դիզելային վառելիքի գները դեռևս կայուն են նավթամթերքի միջազգային շուկաներում գրանցված գնանկումների ֆոնին։ 2014թ. սեպտեմբերին օգոստոսի համեմատ բենզինի և դիզելային վառելիքի գները հանրապետությունում մնացել են անփոփոխ, թեև նախորդ տարվա համեմատ նկատվել է փոքր-ինչ գնանկում։ Սեպտեմբերին նախորդ տարվա նույն ամսվա համեմատ բենզինի և դիզվառելիքի գները նվազել են համապատասխանաբար 2.3 և 2.2 տոկոսով։ Գնային այս տատանումը զգալի չէ գնանկման այն ալիքի համեմատ, որ սկսվել է նավթի միջազգային շուկաներում:
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ' հոկտեմբերի 6-ին Հյուսիսային ծովի Brent Crude Oil տեսակի նավթային խառնուրդի նոյեմբերյան ապառնագրերի գինը նվազեց 0,36 տոկոսով՝ բարելի դիմաց մինչեւ 91,98 դոլար: WTI տեսակի թեթև նավթի նոյեմբերյան ապառնագրերի արժեքն ընկել է 0,08 տոկոսով՝ բարելի դիմաց մինչև 89,67 դոլար: Այսպիսիով, Brent տեսակի նավթի գինն ընկել է վերջին երկու տարվա ընթացքում իր նվազագույն ցուցանիշից:
Վերջին տասնամյակում, Հայաստանում բենզինի և դիզելային վառելիքի կտրուկ գնանկում է գրանցվել միայն համաշխարհային ֆինանսատնտեսական ճգնաժամի տարիներին: Վառելիքի գների ուսումնասիրությունը ցույց է տալիս, որ 2006-2010 թթ. տարբեր եռամսյակներում բենզինի գները տատանվել են 301-411 դրամի շրջանակներում, իսկ դիզելային վառելիքի գները՝ 281-423 դրամի շրջանակներում: Նշենք, որ 2005 թվականին Հայաստանում «ռեգուլյար» բենզինի 1 լիտրն արժեր 360-390 դրամ, «պրեմիում»-ինը՝ 370-380, իսկ «սուպեր»-ինը՝ 400-410 դրամ: Ճգնաժամային գնանկումից հետո նավթամթերքի գները սկսել են աճել 2009 թվականից և արդեն 2010 թվականին «ռեգուլյար» տեսակի բենզինի գինը հասնում է միջինը 450 դրամի, «Պրեմիում»-ի մեկ լիտրի գինը՝ 480 դրամի, իսկ «սուպեր» տեսակի բենզինի գինը՝ շուրջ 510 դրամի: 2010 թվականից ի վեր բենզինի և դիզելային վառելիքի շուկայում շարունակվում է կայուն գնաճը, որը համեմատաբար դանդաղել է 2013 թվականի կեսից:
2013 թվականին Հայաստան է ներկրվել ընդհանուր առմամբ 328 հազար տոննա տարբեր տեսակի նավթամթերք: Հայաստանի ներքին շուկայում իրացվող բենզինը բերվում է մեծ մասամբ Ռումինիայից և Բուլղարիայից, որոնք բավարարում են հայաստանյան վառելանյութի շուկայի գրեթե ողջ պահանջարկը։ Բուլղարիայից և Ռումինիայից բացի Հայաստանը նավթամթերք է ներկրում նաև այլ երկրներից, սակայն այդ դեպքում խոսքը վերաբերում է դիզելային վառելանյութին։ Դիզվառելիքի ներմուծում է իրականացվում Իրաքից և Իրանից։ Հայաստանի վառելանյութի շուկայում մեծ մասնակցություն ունի նաև Ռուսաստանը։ Անցյալ տարի ՌԴ-ից Հայաստան է ներկրվել շուրջ 98,3 հազար տոննա նավթամթերք։ Հայաստանում բենզինի և դիզվառելիքի ոլորտում կան մի քանի խոշոր ընկերություններ, ինչպես «Ֆլեշ»-ը, «Սի Փի Էս Օիլ Քորփորեյշն»-ը, «Միկա Քորփորեյշն»-ը, «Ռան-Օյլ» ընկերությունը։
(բենզինի և դիզվառելիքի ներկա գները )
Նավթամթերքի շուկաներում գների կարգավորման ժամկետների շուրջ դեռևս չկա միասնական տեսակետ: Նավթ արտահանող երկրների կազմակերպության (ՕՊԵԿ) անդամ երկրները դեռ չեն կարողացել համաձայնության գալ նավթի քվոտաների կրճատման հարցում, ինչը թույլ կտար զսպել նավթի գների անկումը: Նշենք, որ ներկայումս ՕՊԵԿ-ին բաժին է ընկնում նավթի արտահանման 40 տոկոսը: Նավթի գների անկումը անմիջականորեն ազդում է մի շարք խոշոր նավթարդյունաբերող երկրների պետական բյուջեների կատարողականի վրա: Խնդիրն այն է, որ նավթարդյունաբերող երկրների մեծամասնության մոտ բյուջեի եկամուտների հիմնական մուտքերն ապահովվում են նավթի վաճառքից, հետևաբար գնանկումը նվազեցնում է բյուջեի մուտքերը՝ մեծացնելով բյուջետային ճգնաժամի հավանականությունը: