Մինչև խաղաղության պայմանագիր չստորագրվի, կայունություն չի լինի. Ալիև
Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևը Euronews-ին տված հարցազրույցում ասել է, որ առաջիկա ամիսներին և նույնիսկ տարիներին կայունությունն աշխարհում քիչ հավանական է՝ ընդգծելով խոշոր հակամարտությունների կարգավորման ժամկետներն ու հնարավորությունները իրատեսորեն գնահատելու անհրաժեշտությունը։
Այսօրվա արագ փոփոխվող աշխարհում գլոբալ կայունություն չի ապահովվի առաջիկա ամիսներին կամ նույնիսկ տարիներին, Euronews-ին տված հարցազրույցում ասել է Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևը։
Հինգշաբթի օրը Ադրբեջանի մայրաքաղաքում Գլոբալ Բաքվի ֆորումում խոսելով «պահի գլոբալ փոխակերպումների» մասին՝ Ալիևը նշել է, որ աշխարհը թեւակոխել է «նոր կանոնների և նորմերի մշակման փուլ»։
«Հին աշխարհակարգը կարծես վերացել է: Եվ ոչ ոք չգիտի, թե ինչպիսին կլինի միջազգային հանրության փոխգործակցության նոր կոնֆիգուրացիան: Տարբեր կարծիքներ կան»,- ասել է Ալիևը:
Նրա խոսքով, «բացարձակապես պարզն այն է, որ յուրաքանչյուր երկիր պետք է ավելի շատ կենտրոնացած լինի իր հնարավորությունների վրա, չհենվի արտաքին օգնության և նույնիսկ միջազգային իրավունքի վրա։
Ալիևն ասել է, որ ինքը գերադասում է «իրատես, այլ ոչ թե լավատես» լինել հիմնական գլոբալ խաղացողների՝ խոշոր հակամարտություններին լուծումներ գտնելու կարողության վերաբերյալ, հատկապես երբ խոսքը վերաբերում է Ուկրաինայում Ռուսաստանի պատերազմին:
«Նույնիսկ եթե պատերազմը դադարի, երաշխիք չկա, որ այն նորից չի բռնկվի»,- պարզաբանել է Ադրբեջանի ղեկավարը։
«Մենք ունեինք ժամանակ, երբ Ադրբեջանի և Հայաստանի միջև հրադադարի մասին համաձայնագիրը, որը ձեռք էր բերվել 1994 թվականի գարնանը, գործում էր գրեթե 30 տարի, բայց դա չէր նշանակում, որ պատերազմն ավարտված է, այն ուղղակի փոխակերպվեց: Պատերազմն ավարտվում է միայն այն ժամանակ, երբ խաղաղության պայմանագիր կնքվի»,- ընդգծել է Ալիևը։
Հարավային Կովկասի տարածաշրջանը տասնամյակներ շարունակ «առճակատում և թշնամություն» է ապրել, նշել է նա։ Այսօր «կարևոր է պաշտպանել տարածաշրջանը ցանկացած ճգնաժամից»,- հավելել է Ադրբեջանի նախագահը։
«Մենք այժմ համեմատաբար հանգիստ ժամանակաշրջաններում ենք, ուստի պետք է կենտրոնանալ դրա վրա, ստեղծել անվտանգության մեխանիզմներ, որոնք կլինեն համապարփակ, վերացնել նոր ռազմական առճակատման ցանկացած սպառնալիք և փորձել ապրել միմյանց կողքին, ինչպես Խորհրդային Միության ժամանակ էր»,- ասել է Ադրբեջանի նախագահը։
Ադրբեջանը, ինչպես տարածաշրջանի մյուս երկրները, ԽՍՀՄ 15 հանրապետություններից մեկն էր, երբ 1991 թվականի հոկտեմբերին հռչակեց անկախությունը։ Ալիևը կարծում է, որ անկախության բացակայությունը նշանակում է, որ տարածաշրջանի երկրներից ոչ մեկը չի կարող պլանավորել իր ապագան, և շեշտում է, որ հանրապետությունները պահպանել են «ակտիվ փոխգործակցությունը»:
Խոսելով Բաքվի և հարևան Հայաստանի հարաբերությունների ներկա վիճակի մասին՝ Ադրբեջանի նախագահն ասել է, որ «այսօրվա իրավիճակի մեծ առավելությունը» երևում է վերջին հինգ տարիների հանգիստ ժամանակահատվածում։
Սակայն կայունությունը գալիս է միայն համաձայնությամբ, նշել է նա։
«Մինչև խաղաղության պայմանագիր չստորագրվի, կայունություն չի լինի»,- եզրափակել է Ալիևը։