Կոնֆերենցիաների լիգա․ «Նոան» հաղթեց «ԱԶ Ալկմարին» Եպիսկոպոսաց հավաքի մասնակիցները կոչ են անում տիրադավներին ձեռնպահ մնալ հակականոնական գործողություններից Փաշինյանը կարճատև զրույցներ է ունեցել մի շարք երկրների գործընկերների հետ (տեսանյութ) Թուրքիան կսկսի մարտական ​​ինքնաթիռների և ավիակիրների արտադրություն. Էրդողան Լեհաստանը կոչ է արել իր քաղաքացիներին անհապաղ լքել Իրանը Վահագն Խաչատուրյանը դասախոսություն է կարդացել Հունաստանի ուղեղային կենտրոնում Սիմոնյանը Կոռուպցիայի կանխարգելման հանձնաժողովի պաշտոններում ընտրության մրցույթ է հայտարարել Կասպից ծովում երկրաշարժ է տեղի ունեցել Թբիլիսիի Խոջիվանքի պանթեոնում կատարվեց հոգեհանգստյան կարգ և ծաղիկների խոնարհում Թումանյանի շիրիմին Վազգեն, մի գլուխդ բարձրացրու, տե՛ս, ովքեր են ղեկավարում բանակդ ու երկիրդ․ Աշոտ Երկաթ  Հայաստանը հետաքրքրված է հնդկական «Pralay» հրթիռներով Թրամփը երկարաձգել է Ռուսաստանի դեմ պատժամիջոցները
Քննչական կոմիտեն մանրամասներ է ներկայացրել երեք ՀՅԴ-ականների գործից
ՀՀ ՔԿ Արարատի մարզային քննչական վարչության Մասիսի քննչական բաժնում քննվող քրեական վարույթի շրջանակներում շարունակվում է ՀՀ-ում գործող կուսակցություններից մեկի հավաքին մասնակցելու նպատակով առերևույթ անձանց նյութապես շահագրգռելու դեպքի նախաքննությունը:
Ինչպես արդեն տեղեկացվել է, լրատվամիջոցի կողմից սոցիալական ցանցում հրապարակված  «ՀՅԴ-ականները շարունակում են փողով մարդ բերել» վերտառությամբ ձայնագրության առթիվ 2022թ․օգոստոսի 25-ին ՀՀ ՔԿ Արարատի մարզային քննչական վարչության Մասիսի քննչական բաժնում ՀՀ քրեական օրենսգրքի  236-րդ հոդվածի 2-րդ մասի հատկանիշներով նախաձեռնվել է քրեական վարույթ, որի  շրջանակում կատարված մեծածավալ ապացուցողական և վարութային գործողությունների, օպերատիվ-հետախուզական միջոցառումների արդյունքում պարզվել են դեպքին առնչվող մի շարք հանգամանքներ։
Մասնավորապես, տվյալներ են ձեռք բերվել այն մասին, որ ՀՀ Արարատի մարզի Փոքր Վեդի համայնքի 67-ամյա բնակիչ Գ․ Մ․-ի և նույն մարզի Բարձրաշեն համայնքի 56-ամյա բնակիչ, Արտաշատ խոշորացված համայնքի ավագանու անդամ Ա․Մ․-ի միջև հեռախոսային խոսակցությունը վերաբերել է ՀՀ-ում գրանցված կուսակցություններից մեկի կողմից կազմակերպված հավաքներին մասնակցելու գործընթացը կազմակերպելուն և նշված միջոցառմանը մասնակցելու նպատակով մի քանի անձանց միջոցով այլ քաղաքացիների նյութապես շահագրգռելուն։ Քննությամբ պարզվել էին ձայնագրության մեջ նշվող, այդ գործընթացի հնարավոր կազմակերպմանը հնարավոր առնչություն ունեցող  այլ անձանց տվյալները։
Վարույթի շրջանակներում իրականացված խուզարկությունների արդյունքում ձեռք է բերվել և առգրավվել «Հայաստան Դաշինք»  գրառմամբ թվով 2 թղթապանակ՝ 100-ից ավելի թղթերով, որոնց վրա  ցուցակի տեսքով,  մեծամասամբ ձեռագիր, ինչպես նաև տպագիր  գրառված են անձանց անուն, ազգանուն, հայրանուններ, որոնց կողքին առկա  են  սև և կարմիր գույներով  ձեռագիր գրառումներ  «+», «-», «բացակա», և այլ նշումներով գրառումներ,  անձնագրի սերիաներ՝ դրանց կողքին առկա ստորագրություններով,  հեռախոսահամարներով,  եռանիշ և քառանիշ թվեր,  «Բարգավաճ»,  «Չեն ընտրելու»,  «Հանված է», «Չգրել», «Չզանգել»,  «Մտնել», «Չմտնել», ինչպես նաև  գումար վերցնելու, չվերցնելու վերաբերյալ նշումներ։
Թղթապանակներում առկա են եղել նաև 2022թ տեղական ինքնակառավարման մարմինների ընտրություններին 2 ընտրատեղամասերում քվեարկության ընթացքում տեխնիկական սարքով գրանցված ընտրողների անդորրագրերի տեղեկանքների գրառմամբ թղթեր, ինչպես նաև տպագիր աղյուսակներ, որոնց մեջ առկա են անձանց անուն, ազգանուն, հայրանուններ, ծննդյան օրեր, ամիս, ամսաթվեր, ընտրատեղամասի համար, հաշվառման հասցեներ: Նշված աղյուսակների անունների դիմաց, առկա են «+», «-», «Գ+», և այլ նշումներ։
Ձեռք բերված փաստական տվյալների հիման վրա, 2023թ․ հունվարի 12-ին միջնորդություններ են ներկայացվել վարույթի նկատմամբ հսկողություն իրականացնող դատախազին՝ երեք անձանց՝ Գ․ Մ․-ի, Ա․Մ․-ի և Հ․Մ․-ի նկատմամբ հանրային քրեական հետապնդում հարուցելու մասին, որոնք բավարարվել են։
Նշված անձանց ներկայացվել է մեղադրանք ՀՀ քրեական օրենսգրքի 236-րդ հոդվածի 2-րդ մասով այն բանի համար, որ Գ․Մ․-ն և Ա․Մ․-ն 2022 թվականի հունիս ամսին կուսակցության կողմից կազմակերպված հավաքներին նյութապես շահագրգռելու եղանակով մի շարք քաղաքացիների մասնակից դարձնելու նպատակով գումարներ են տրամադրել տարբեր անձանց, այդ թվում՝ Հ․Մ․-ին, ով իր հերթին, նույն նպատակով գումար է տրամադրել մտերիմներին։ Արդյունքում խախտվել է քաղաքացիների խաղաղ հավաքների ազատ կամահայտնությամբ մասնակցելու սահմանադրական իրավունքը:
2023 թվականի հունվարի 13-ին միջնորդություններ են ներկայացնել Արարատի և Վայոց ձորի մարզերի ընդհանուր իրավասության դատարան 3 մեղադրյալների նկատմամբ որպես խափանման միջոց կալանքն ընտրելու վերաբերյալ։
Դատարանը բավարարել է Գ․ Մ․-ի վերաբերյալ ներկայացված միջնորդությունը և նրա նկատմամբ 2 ամիս ժամկետով որպես խափանման միջոց է ընտրել կալանքը։ Մյուս երկու մեղադրյալների վերաբերյալ ներկայացված միջնորդությունները չեն բավարարվել:
Ձեռնարկվելու են բոլոր անհրաժեշտ միջոցները առերևույթ հանցագործության բոլոր հանգամանքները, դրան առնչություն ունեցող բոլոր անձանց շրջանակը պարզելու, նմանատիպ հնարավոր այլ դրսևորումները բացահայտելու նպատակով։
Ծանուցում. Ենթադրյալ հանցանքի մեջ մեղադրվողը համարվում է անմեղ, քանի դեռ նրա մեղավորությունն ապացուցված չէ ՀՀ քրեական դատավարության օրենսգրքով սահմանված կարգով` դատարանի` օրինական ուժի մեջ մտած դատավճռով:
--00--ԱՀ
72-ամյա մերսողը մեղադրվում է 14 կանանց նկատմամբ սեռական ոտնձգության մեջ Կոնֆերենցիաների լիգա․ «Նոան» հաղթեց «ԱԶ Ալկմարին» Եպիսկոպոսաց հավաքի մասնակիցները կոչ են անում տիրադավներին ձեռնպահ մնալ հակականոնական գործողություններիցՓաշինյանը կարճատև զրույցներ է ունեցել մի շարք երկրների գործընկերների հետ (տեսանյութ)Թուրքիան կսկսի մարտական ​​ինքնաթիռների և ավիակիրների արտադրություն. Էրդողան Լեհաստանը կոչ է արել իր քաղաքացիներին անհապաղ լքել Իրանը Վահագն Խաչատուրյանը դասախոսություն է կարդացել Հունաստանի ուղեղային կենտրոնում Սիմոնյանը Կոռուպցիայի կանխարգելման հանձնաժողովի պաշտոններում ընտրության մրցույթ է հայտարարել Կասպից ծովում երկրաշարժ է տեղի ունեցել Թբիլիսիի Խոջիվանքի պանթեոնում կատարվեց հոգեհանգստյան կարգ և ծաղիկների խոնարհում Թումանյանի շիրիմին SHAMAN-ի տեսանյութը բարձրացրել է հետաքրքրությունը ձմեռային Բայկալի նկատմամբՄատվեենկոն էներգետիկ շրջափակումը Կուբայի ժողովրդի «ցեղասպանություն» է անվանելՎազգեն, մի գլուխդ բարձրացրու, տե՛ս, ովքեր են ղեկավարում բանակդ ու երկիրդ․ Աշոտ Երկաթ  Հայաստանը հետաքրքրված է հնդկական «Pralay» հրթիռներովՔաղաքագետը գնահատել է արքայազն Էնդրյուի ձերբակալության հետևանքները բրիտանական միապետության համարԳազայի համար 7 միլիարդ դոլարի ֆինանսական նախագծին Ադրբեջանը չի մասնակցելու«40 տարեկանում մայրանում եմ, անհամբեր սպասում եմ, թե երբ եմ նրան տեսնելու». Լիլի Մորտո․ Tert.am Life Ֆիլիպիններում ժայթքել է Կանլաոն հրաբուխը․ մոխրի սյունը հասել է 4,5 կմ բարձրության Նեթանյահուն սպառնացել է Իրանին «աներևակայելի» պատասխանովԹրամփը երկարաձգել է Ռուսաստանի դեմ պատժամիջոցներըՄեր նոր առաջարկը՝ պատանիներին և հանրությանը․ Սուրեն Պապիկյան Հետազոտությունը բացահայտել է՝ բնակության պայմանները կարող են ազդել կրծքագեղձի քաղցկեղի ելքերի վրաՆախաձեռնվել են քրեական վարույթներ. Գլխավոր դատախազությունՊլեխանովի անվան ​​համալսարանում տեղի է ունեցել աշխատանքային ժողով՝ նվիրված համալսարանի 119-ամյակինԻրանը չպետք է ունենա միջուկային զենք․ ԹրամփԱՄՆ-ն ծրագրում է ռազմական բազա ստեղծել ԳազայումԱվանում հարգանքի տուրք են մատուցել լեգենդար մարշալ Համազասպ Բաբաջանյանի հիշատակինՄիրզոյանը շփումներ է ունեցել մասնակից մյուս երկրների ԱԳ նախարարների հետՆյու Մեքսիկոյի արդարադատության նախարարությունը ստուգում է Էպշտեյնի ռանչոյում սպանությունների մասին տեղեկություններըԾեծկռտուք, վիճաբանություն․ մաքսանենգ ճանապարհով ՀՀ է փորձել ներկրել խոշոր չափերի թմրանյութ (տեսանյութ) «Ամեն անգամ, երբ ես չափազանց ինքնավստահ եմ եղել, թույլ եմ տվել սխալներ, մեծ սխալներ». ՄակրոնՌուսաստանը պատրաստ է համագործակցել Մադագասկարի հետ ՄԱԿ-ի շրջանակում. ՊուտինԱշխարհը նոր ցնցումների շեմին․ ԱՄՆ–Իրան լարվածություն, Ուկրաինա, Գազա (տեսանյութ) Մալաթիա-Սեբաստիա վարչական շրջանի թաղապետարանի դիմաց մեքենաներ են բախվել․ վիրավոր կա Աշխարհը լարվածության եզրին՝ միջուկային սպառնալիք, ռմբակոծիչներ. Մարթա Կոսը ՀՀ կայցելի մարտի 19-20-ը (տեսանյութ) «Խաղաղություն» բառի ֆոնին Ադրբեջանի նախագահն ու Հայաստանի վարչապետը իրար ձեռք են սեղմում․ ՀաջիևՀնդկաստանում կանցկացվի 74 երկրների մասնակցությամբ ռազմածովային զորավարժություններ Աշոցքի տարածաշրջանում բուք է Հատուկ ռազմական գործողության նպատակը երկարատև խաղաղության ապահովումն է. ՄեդվեդևՎենսը շնորհակալություն է հայտնել Ալիևին ու ՓաշինյանինՌԴ ԱԳՆ-ն բացահայտել է Ուկրաինայի շուրջ եռակողմ բանակցությունների մանրամասներըՊուտինը Գերագույն դատարանին կոչ է արել հատուկ վերահսկել գործարարների կալանքներըՓաշինյանը շփումներ է ունեցել արտերկրի գործընկերների հետ (տեսանյութ)Կարմրաշենի Սուրբ Աստվածածին եկեղեցում կկատարվի միասնական ժամերգություն ԱՄՆ ռազմական ուժերի կուտակումը մեծացնում է Իրանի վրա հարձակման ռիսկըԹրամփի հետ գոլֆ խաղացած առաջնորդը հրաժարվել է մասնակցել նրա Խաղաղության խորհրդինԵս սատարում եմ բոլորին, ովքեր պայքարելու են ադրբեջանամետ իշխանության դեմ․ Դավիթ ԱմալյանԹրամփի հորդորով՝ Փաշինյանն ու Ալիևն իրար ձեռք սեղմեցին (տեսանյութ)Շվեդիան արձագանքել է Զելենսկու կոչին՝ Կիևին կհատկացնի 1,2 մլրդ եվրոյի ռազմական օգնությունՏոկաևը բացատրել է, թե ինչու է աջակցում Թրամփի նախաձեռնությանը