Արևմուտքը բացասաբար է անդրադառնում կովկասյան տարածաշրջանում տիրող իրավիճակի վրա. ՀԱՊԿ-ում ՌԴ մշտական ներկայացուցիչ
Հյուսիսատլանտյան դաշինքի (ՆԱՏՕ) զինված ուժերը ուժեր են կենտրոնացնում Ռուսաստանի և Բելառուսի սահմաններին՝ մարտավարական միջուկային զենքի համակարգեր տեղակայելու ներուժով։ Այս մասին ասել է Հավաքական անվտանգության պայմանագրի կազմակերպությունում (ՀԱՊԿ) Ռուսաստանի Դաշնության մշտական ​​ներկայացուցիչ Վիկտոր Վասիլևը «Դաշնակիցներ. ՀԱՊԿ»-ին տված հարցազրույցում։
«Բելառուսի և Ռուսաստանի Դաշնության սահմաններին կա ՆԱՏՕ-ի զինված ուժերի կենտրոնացում՝ ներառյալ միջուկային զենք կրելու ունակ զենքեր տեղակայելու ներուժը», - ասել է նա:
Վասիլևի խոսքով՝ ՀԱՊԿ-ը նկատում է «Եվրոպայում լարվածության աննախադեպ աճ»։ «Ռազմավարական իրավիճակը վատթարացավ նույնիսկ այն բանից հետո, երբ Ֆինլանդիան և Շվեդիան միացան Հյուսիսատլանտյան դաշինքին», - նշել է նա։
Կազմակերպությունում Ռուսաստանի մշտական ​​ներկայացուցիչն ընդգծել է, որ արևմտյան երկրները բացասաբար են անդրադառնում կովկասյան տարածաշրջանում տիրող իրավիճակի և անկայունության վրա:
«Իրավիճակը Կենտրոնական Ասիայի տարածաշրջանում շարունակում է մնալ կայուն լարված, որտեղ Աֆղանստանից թմրանյութերի սպառնալիքի, ահաբեկչության և ծայրահեղականության տարածման ռիսկերը չեն մարում»,- հավելել է նա։