Հայտնի են Մարթա Կոսի՝ Հայաստան այցի ժամկետները «Քարֆուր»-ի «Կրուասան կրեմով» և «Դոնաթ նուտելայով» արտադրատեսակների արտադրությունը կասեցվել է Euractiv. ԵՄ դեսպանները կրկին չկարողացան համաձայնության գալ Ռուսաստանի դեմ պատժամիջոցների փաթեթի շուրջ Իրավապահները մտել են ԲՀԿ նախագահ Գագիկ Ծառուկյանի տուն և զննություն են իրականացնում. Նոր մանրամասներ ՈՒՂԻՂ․ Բագրատ սրբազանի և 17 կալանավորների գործով դատական նիստը շարունակվում է Սա ակնհայտ ադրբեջանական ֆեյք էջ է․ Տաթևիկ Հայրապետյան Վանաձորում եղևնի է տապալվել. վնասվել են գազատար խողովակները Ալիևի օգնականը Ռուբեն Վարդանյանի դեմ վճիռը որակել է որպես «արդարության վերականգնում» Արյունահեղ հրաձգություն Երևանի Աբելյան փողոցում. նոր մանրամասներ (տեսանյութ) Փաշինյանը Վաշինգտոնում, սահմաններ, կրակոցներ ու նոր ուղերձ (տեսանյութ) Գագիկ Ծառուկյանի տանը զննություն է կատարվում Ահա և վերջ. Մեդվեդև.Սպասվում է Փաշինյան-Ալիև հանդիպում (տեսանյութ)
Խաղաղ պայմաններում Տիգրանակերտի գտածոները վերադարձվելու են Ստեփանակերտ. Համլետ Պետրոսյան
Տիգրանակերտի պեղումների արշավախմբի ղեկավար, ԵՊՀ մշակութաբանության ամբիոնի վարիչ, պատմական գիտությունների դոկտոր, պրոֆեսոր Համլետ Պետրոսյանը Տիգրանակերտի հայտնագործումը համարում է Արցախի ազատագրական պայքարի եւ հաղթանակի անմիջական արդյունքը:
Այս եւ Տիգրանակերտի հայկական լինելու անհերքելի փաստերին է անդրադարձել ռեժիսոր, սցենարիտ Սամվել Թադեւոսյանն իր` «Իմ Արցախ» ֆիլմաշարում:
«Արցախի ժողովրդին իր մշակութային ժառանգությունից զրկելու ադրբեջանական մտավարժանքը հայ մշակութային ժառանգության գենոցիդի շարունակությունն է: Գենոցիդ, ինչի ականատեսն ենք եղել տասնամյակներ շարունակ, գենոցիդ, որի գագաթնակետը եղավ 2005-2006 թթ. Ջուղայի հազարավոր խաչքարերի ոչնչացումը, գենոցիդ` ինչն ավելի մեծ թափ է ստացել Ադրբեջանի եւ Թուրքիայի վերջին ագրեսիաի ժամանակ եւ շարունակվում է ամեն օր: Եվ այն չի կարող արդարացվել կեղծ քաղաքական հայտարություններով ու շինծու մեղադրանքներով»:
Համլետ Պետրոսյանը պատասխանել է ադրբեջանական մամուլում շրջանառվող տեղեկությանը, թե իբր Տիգրանակերտի պեղումների նյութերը ադրբեջանի մշակութային ժառանգության գողություն են:
Համլետ Պետրոսյանը գրում է.
«Իմ պատասխանը Բաքվի հերթական զրպարտությանը:
Ադրբեջանական մեդիա տիրույթում իմ ՖԲ էջից նկարներ են դնում, որտեղ պատկերված են ի թիվս այլոց նաեւ Տիգրանակերտի հնագիտական թանգարանի նյութերի փաթեթավորումը: Տիգրանակերտի պեղումների նյութերը ադրբեջանցիները ներկայացնում են որպես «անօրեն պեղումների արդյունք» եւ այդ իրերի տարհանումը ռազմական գործողությունների գոտուց որակում որպես «ադրբեջանի մշակութային ժառանգության գողություն»:
Ուզում եմ հիշեցնել ագրեսիվ պետության կիսագրագետ քարոզիչներին, որ Տիգրանակերտի հնագիտական հետազոտությունն իրականացվել է Արցախի իշխանությունների պաշտոնական հրավերով ու թույլատրությամբ, որ դրանք ֆիանսավորվել են Արցախի պետական բյուջեից:
Տիգրանակերտի հնագիտական թանգարանն էլ ստեղծվել եւ գործել է Արցախի օրինական իշխանությունների որոշմամբ եւ ֆինանսավորումով: Տիգրանակերտի հնագիտական հետազոտությունն իրականացվել է լիարժեք իրավական հիմքով, բարձր պրոֆեսիոնալիզմով, հետազոտության արդյունքները պարբերաբար ներկայացվել են միջազգային գիտական հանրույթին: Խոսել գաղտնի ինչ-որ ընթացքի մասին` ուղղակի ծիծաղելի է:
Նշեմ, նաեւ, որ ադրբեջանցի հնագետները, որոնք անցած դարի 60-80-ական թվականների աշխատել են այդ տարածքում, ոչ էլ տեսել են հին քաղաքի հնագիտական հետքերը: Հորդորում եմ նրանց այդքան խանդոտ չվերաբերվել նրան, ինչն իրենք ի վիճակի չեն եղել հայտնաբերել:
44-օրյա պատերազմի ժամանակ Տիգրանակերտը դարձել էր թշնամու հրետակոծության տարածք, ինչ մասին մի անգամ չէ, որ ահազանգել ենք: Արդյունքում ամբողջովին ոչնչացվել է Տիգրանակերտի հնագիտական հանգրվանը: Արցախի իշխանությունները, ես եւ մեր հետազոտական թիմը չէինք կարող թույլ տալ, որ նման ճակատագրի արժանանա նաեւ Տիգրանակերտի հնագիտական թանգարանը:
Տիգրանակերտի պեղումների հնագիտական գտածոները Արցախի ժողովրդի սեփականությունն են, նրա պահպանության խնդիրները գտնվում են ոչ թե Բաքվի, այլ Ստեփանակերտի իշխանությունների իրավասության ոլորտում: Խաղաղ պայմանների դեպքում դրանք վերադարձվելու են Ստեփանակերտ եւ ցուցադրվելու են դրա համար ստեղծվելիք թանգարանում:
Արցախի քաղաքականապես չճանաչված լինելը չի զրկում նրա բնիկ ժողովրդին մշակույթի իրավունքից: Այդ թվում եւ մշակութային ժառանգությունը հետազոտելու եւ հանրահռչակելու իրավունքից: Այնպես որ Տիգրանակերտի հնագիտական հետազոտությունն իրականացվել է բացարձակապես իրավական հիմքով:
Արցախի ժողովրդին իր մշակութային ժառանգությունից զրկելու ադրբեջանական մտավարժանքը հայ մշակութային ժառանգության գենոցիդի շարունակությունն է: Գենոցիդ, ինչի ականատեսն ենք եղել տասնամյակներ շարունակ, գենոցիդ, որի գագաթնակետը եղավ 2005-2006 թթ. Ջուղայի հազարավոր խաչքարերի ոչնչացումը, գենոցիդ` ինչն ավելի մեծ թափ է ստացել Ադրբեջանի եւ Թուրքիայի վերջին ագրեսիաի ժամանակ եւ շարունակվում է ամեն օր: Եվ այն չի կարող արդարացվել կեղծ քաղաքական հայտարություններով ու շինծու մեղադրանքներով:
Ես եւ իմ գործընկերնեը հետայսու էլ շարունակելու ենք Արցախի մշակութային ժառանգության հետազոտությունը, հանրահռչակումն ու ադրբեջանական վանդալիզմի բացահայտումները: Ագրեսիան, ռազմական գերակայությունը, միջազգային ատյաններին ուղղված հոխորտանքը իրավասու չեն եւ չեն կարող Արցախի ժողովրդին զրկել իր մշակութային ժառանգությամբ իր ինքնությունը պահպանելու իրավունքից»:
Հայտնի են Մարթա Կոսի՝ Հայաստան այցի ժամկետները«Քարֆուր»-ի «Կրուասան կրեմով» և «Դոնաթ նուտելայով» արտադրատեսակների արտադրությունը կասեցվել էԱՄՆ-ն վիզային սահմանափակումներ է սահմանել 18 իրանցիների նկատմամբԵվրոպան ցանկանում է որ մարտերը Ուկրաինայի տարածքում շարունակվեն որքան հնարավոր է երկար. ԳրուշկոEuractiv. ԵՄ դեսպանները կրկին չկարողացան համաձայնության գալ Ռուսաստանի դեմ պատժամիջոցների փաթեթի շուրջ Իրավապահները մտել են ԲՀԿ նախագահ Գագիկ Ծառուկյանի տուն և զննություն են իրականացնում. Նոր մանրամասներԳերմանիայի կանցլերը հայտարարել է` մտադիր է վերընտրվելՈՒՂԻՂ․ Բագրատ սրբազանի և 17 կալանավորների գործով դատական նիստը շարունակվում էՍա ակնհայտ ադրբեջանական ֆեյք էջ է․ Տաթևիկ ՀայրապետյանDer Spiegel․ Զալուժնին «հաստատել է» «Հյուսիսային հոսքեր»-ի պայթեցումը՝ առանց Զելենսկու տեղեկացմանՎանաձորում եղևնի է տապալվել. վնասվել են գազատար խողովակները Ալիևի օգնականը Ռուբեն Վարդանյանի դեմ վճիռը որակել է որպես «արդարության վերականգնում»Ուկրաինայի հարցով բանակցություններում քննարկվում է Դոնբասում ապառազմականացված գոտու ստեղծումը․ NYTԲժիշկները փրկել են տղամարդու, որը մեկ օր քայլել էր գլխում տրավմատիկ զենքի գնդակովԱրյունահեղ հրաձգություն Երևանի Աբելյան փողոցում. նոր մանրամասներ (տեսանյութ)Փաշինյանը Վաշինգտոնում, սահմաններ, կրակոցներ ու նոր ուղերձ (տեսանյութ)Ռուսաստանը պատրաստ է շարունակել աջակցությունը Իրանի խաղաղ միջուկային ծրագրերին. ԳրուշկոԶելենսկին անվանել է այն երկիրը, որտեղ տեղի կունենան Ուկրաինայի հարցով հաջորդ խաղաղ բանակցություններըԳագիկ Ծառուկյանի տանը զննություն է կատարվում Թրամփը անարդար է համարում Ուկրաինայում հակամարտության շարունակումըԱհա և վերջ. Մեդվեդև.Սպասվում է Փաշինյան-Ալիև հանդիպում (տեսանյութ)ԱՄՆ նախագահը քննադատել է Միացյալ Թագավորությանը՝ Դիեգո Գարսիա կղզու վարձակալության գործարքի առնչությամբԵՄ-ՀՀ հարաբերությունները շարունակում են խորանալ․ հայտարարությունԴատարանը Եկեղեցուց հայցադիմումներ է ընդունել վարույթ․ ինչ է սպասվում կարգալույծ հայտարարված Արամայիս Թախմազյանին Զելենսկին հայտարարություն է արել Ռուսաստան-ՆԱՏՕ նոր պայմանագրի վերաբերյալԱՄՆ-ն կարող է հարվածել Իրանին այս շաբաթ օրըԶենքի նորացման գործընթաց է տեղի ունենում ՆԱՏՕ-ի անդամ երկրներում. ԳրուշկոCNN. Թրամփը դեռևս վերջնական որոշում չի կայացրել Իրանին հարվածելու վերաբերյալԱրևմուտքում բացահայտել են Ուկրաինայի շուրջ բանակցությունների հիմնական խնդրահարույց հարցերըՍիրիան հետաքրքրված է Ռուսաստանի ռազմական ներկայությամբ տարածաշրջանում. Լավրով Զելենսկին հայտարարել է՝ չի ցանկանում ժամանակ վատնել Պուտինի «պատմական անհեթեթությունների» վրա Ո՞վ կփոխարինի Հրայր Թովմասյանին . Տհաճ իրավիճակ՝ ՔՊ-ում․ ո՞վ կլինի ցուցակի առաջին կինը (տեսանյութ)Ձևավորվել է ՆԳՆ հանցավորության վիճակագրության և հետազոտական կենտրոնըԻնչպե՞ս է Սրբուհի Գալյանը տարբերելու ատելության խոսքը՝ խոսքի ազատությունից (տեսանյութ)Գերմանիան մեծացնում է կախվածությունը ԱՄՆ-ից՝ նախատեսելով նոր F-35 կործանիչների գնում Ազատությունից զրկվածների համար քրեակատարողական հիմնարկների շենքային պայմանների հարցերը պիտի լուծվեն (տեսանյութ)Կրակոցներից տուժածների վիճակը ծանր է, նրանք գտնվում են բժշկական խիստ հսկողության ներքո․ Ավանեսյան (տեսանյութ) Թրամփը խորհրդակցություն է անցկացրել Իրանին հարվածելու վերաբերյալՄարդիկ կմտածեն, որ իրենց քվեարկությունն անիմաստ էր, պետք է բացատրել. Մհեր Գրիգորյան2026-ի հունվարից ևս 15 հազար քաղաքացի սկսել է օգտվել հետվճարի ծառայությունից. ԱՍՀ նախարար Հրադադարի ռեժիմի շուրջ բանակցություններում գրանցվել է «նշանակալի առաջընթաց»․ CNNLa Repubblica. Իտալիան հրաժարվում է վիզա տրամադրել ռուս պարալիմպիկ մարզիկներին ուղեկցողներին Գիրք նվիրելու օրվա կապակցությամբ ԿԳՄՍՆ-ն Կառավարության անդամներին գրքեր է նվիրել (տեսանյութ)Ուկրաինայում բացահայտել են Ժնևյան բանակցությունների մանրամասներըՀյուսիսային Կորեայի առաջնորդը ներկայացրել է տասնյակ միջուկային հրթիռ կրող համակարգերՀարավային Կորեայի նախկին նախագահը դատապարտվել է ցմահ ազատազրկմանՀՀ-ում արձանագրվել է «Չիկունգունիա տենդ» հիվանդության դեպք Հարավային Կորեայի դատարանը ցմահ ազատազրկման դատապարտեց նախկին նախագահինCBS. ԱՄՆ-ը քննարկում է Իրանին հարված հասցնելու հնարավորությունը այս շաբաթավերջին ԱՄՆ-ն չի ցանկանում, որ Ուկրաինան մասնակցի ՆԱՏՕ-ի գագաթնաժողովի հանդիպումներին. Politico