ՓՊ ընտրություններ․ ով՝ ում թեկնածուն է և ինչու փաստաբանների 50%-ը չմասնակցեց ընտրությանը
Սեպտեմբերի 14-ին տեղի ունեցավ Փաստաբանների պալատի նախագահի ընտրությունը. թեկնածուները երկուսն էին՝ Սիմոն Բաբայանն ու Գևորգ Գյոզալյանը։ Ընտրության արդյունքում նոր նախագահ ընտրվեց Սիմոն Բաբայանը։ ԼՈՒՐԵՐ․com-ի հետ զրույցում ՓՊ նորընտիր նախագահ Սիմոն Բաբայանն ընտրությունների արդյունքները գնահատեց դրական․ «Գործընկերների ակտիվ մասնակցություն ունեցանք։ Արդյունքներն էլ իմ կարծիքով համոզիչ են, փաստաբաններն ընտրեցին իրենց զարգացման և ձեռքբերումների պահպանության ուղին։ Ես որևէ մեկի թեկնածուն չեմ, իմ ընտրողի թեկնածուն եմ»,- ասաց նա։
Բաբայանն, անդրադառնալով Գևորգ Գյոզալյանի շնորհավորանքի մեջ հնչեցված մտքին, որտեղ վերջինս հույս էր հայտնել, որ նա ՓՊ-ն կապակուսակցականացնի, Բաբայանը հակադարձեց՝ ասելով, որ այն երբեք կուսակցականացված չի եղել և չի լինելու․ «Մենք ունենք բազմաթիվ գործընկերներ, որոնք հարում են ինչ-որ քաղաքական ուժի։ Պետք է հասկանալ, որ ՓՊ-ն նախարարություն չէ, որտեղ բոլոր փաստաբաններն ունենան ենթակայություն և պաշտոնական դիրք։ Սա հասարակական միավոր է, որը միավորում է մեր գործընկերներին։ Բազում փաստաբաններ կան, որոնք ունեն քաղաքական դիրքորոշում։ ՓՊ-ն երբեք չի եղել որևէ ուժին հարող, այն ապաքաղաքական կառույց է։ Ինչպես ՓՊ-ն իր գործունեությունն իրականացրել է, այնպես էլ շարունակելու է իրականացնել»,- նշեց Բաբայանը։
Ըստ ՓՊ անդամների խոսքերի՝ Գյոզալյանն ակնարկել է, որ եթե ինքը դառնա նախագահ, ապա իշխանությունները մյուսների կողմը չեն նայի։ Անդրադառնալով սրան՝ Բաբայանը ևս նշեց, որ նմանատիպ տպավորություն էր ստեղծվել բանավեճի ընթացքում, երբ Գյոզալյանը ներկայացրեց իր դիրքորոշումը, հետևաբար, դրանից կարելի է գալ նմանատիպ եզրահանգման։
Նա նշեց, որ իր պաշտոնավարումը սկսվելու է հոկտեմբերի 5-ից․ «Ես տիրապետում եմ ՓՊ խնդիրներին։ ՓՊ-ն այս տարիների ընթացքում լուրջ ձեռքբռերումներ ունի և մենք խնդիր ունենք նախևառաջ դա պահպանելու և զարգացնելու։ Ինչ վերաբերում է Փաստաբանների դպրոցի տնօրենի պաշտոնին, ապա հնարավոր չէ համատեղել երկու պաշտոնները, ուստի չեմ համատեղելու»,- ասաց Բաբայանը։
ԼՈՒՐԵՐ․com-ը զրուցեց նաև Գևորգ Գյոզալյանի հետ, ով չհամաձայնեց մեր այն դիտարկմանը, թե ձայների մեծամասնությամբ ՓՊ նախագահ է ընտրվել Սիմոն Բաբայանը․ «Ընտրողները մեզ մոտ 2352-ն էին, բայց մասնակցել էին 1111-ը։ Մեր խնդիրն այն էր, որ մեր խոսքը հասցնեինք պասիվ մասին, որպեսզի նրանք մասնակցեին ընտրություններին, քանի որ վերջին ընտրությունները ցույց են տվել որ մասնակցել են մոտավորապես 1000 հոգի, որոնք հիմնականում և՛ հայտարարություններ տարածողներն են, և՛ ակցիաների մասնակիցները և այլ գործընթացների մասնակիցները։ Ինձ համար անընդունելի էր, որ զանգերի միջոցով նրանց խնդրեինք մասնակցություն ունենալ, որովհետև կարծում եմ՝ եթե մարդիկ չեն ցանկանում, որ փոփոխություններ լինեն, ապա, զանգելով նրանց, ընտրատեղամաս պետք չէ բերել։ Ինձ համար շատ ուրախալի էր 144 փաստաբանի ձայնը, որոնց ոչ ոք չէր զանգել կանչել ընտրության»,- նշեց նա։
Ինչ վերաբերում է տարածված կարծիքին, թե Գյոզալյանը իշխանության թեկնածուն էր՝ վերջինս նկատեց, որ դա որևէ մեկը չի կարող ապացուցել․ «Մինչև ընտրությունները իմ հարցազրույցները նայեք և կտեսնեք իմ խիստ քննադատությունները իշխանությունների հասցեին։ Վերցրեք իմ և Սիմոն Բաբայանի հարցազրույցները և համեմատեք՝ ով է ավելի շատ քննադատել իշխանություններին»,- ասաց Գյոզալյանը։
Նա հույս հայտնեց, որ Բաբայանը կկարողանա իրենց համոզել, որ այս ՓՊ-ը այն պալատն է, որում պետք է իրենք գտնվեն, եթե տեսնեն՝ ՓՊ-ն քաղաքականացված է, ապա կմտածենք իրենց հաջորդ քայլի մասին, որը խոստացավ չուշացնել։
Թեև Գյոզալյանը ընտրությունները գնահատեց նորմալ և սպասելի արդյունքով, սակայն նկատեց՝ շատ լավ ընտրություններ չէին կարող լինել, եթե փաստաբանների 50 %-ը չէր մասնակցում։
Մադուրոն պետք է պատասխանատվության ենթարկվի Վենեսուելայում, այլ ոչ թե ԱՄՆ‑ում. Բրազիլիայի նախագահ Զելենսկին պատժամիջոցներ է սահմանել 46 ռուսաստանցիների և երկու իրանցիների նկատմամբ Ես պետք է այնտեղ չլինեի․ Մխիթարյանը խոսել է իր խփած գոլի մասին Վեհափառ Հայրապետը հրաժարվել է ցուցմունք տալ. փաստաբան Վեհափառը Մայր Աթոռում օրհնում է հավատավոր հայ ժողովրդին (տեսանյութ) Պեսկովը սպառնացել է Էստոնիային միջուկային հարվածովԽոշոր ավտովթար՝ Կոտայքի մարզում․ կա 5 վիրավոր Վաշինգտոնում արտակարգ դրություն է հայտարարվել «ԳԱԶ 53»-ը վրաերթի է ենթարկել 2 քաղաքացու և բախվել «Mercedes»-ինԵրկար ժամանակ ջուր չի լինելուՎարորդը բախվել է հողաթմբերին, քարերին․ վիրավոր կա Վաղը տեղի կունենա 18 արդարների գործով «արտահերթ» դատական նիստՈւՂԻՂ․ «Դեմոկրատական այլընտրանք» կուսակցության 6–րդ համագումարըԿորցնու՞մ է արդյոք Ռուսաստանն իր ազդեցությունը հետխորհրդային երկրներում, մասնավորապես՝ Հայաստանում․ Վալենտինա Կոմլևա (տեսանյութ) Տարադրամի փոխարժեքները՝ այսօր Չինաստանը մշակում է նոր սերնդի միջուկային զենքՀայկական ծագման ապրանքների արտահանումն աճել է ավելի քան 2 անգամ․ Պապոյան Փրկարարները մետաղի ջարդոնի վերածված ավտոմեքենայից դուրս են բերել 26-ամյա վարորդի դինՊուտինը և Զելենսկին կարող են հանդիպել առաջիկայումԳրոսմայստեր Արամ Հակոբյանը՝ Տաշքենդում անցկացված շախմատի միջազգային մրցաշարի Masters խմբի հաղթող Առանձին շրջաններում սպասվում են տեղումներ Դանակի հարվածներից uպանված 20-ամյա տղան ՊՆ պայմանագրային զինծառայող էր. մանրամասներ. Armlur Սրանց պետք է հեռացնել, որ և՛ անկախ Հայաստան լինի, և՛ իրական հայ-ռուսական դաշինք. Էդուարդ Շարմազանով ՃՏՊ Սասունիկ բնակավայրի մոտակայքում․ կա զոհ Ինչ իրավիճակ է ՀՀ ճանապարհներին և Լարսում Օրվա խորհուրդ․ փետրվարի 22Ավստրիայում ձնահոսքի հետևանքով զոհվել է հինգ մարդԶելենսկին ՆԱՏՕ-ի գլխավոր քարտուղարի հետ քննարկել է եռակողմ բանակցություններըԻրանի վրա հարձակումը կարող է վերածվել երկարատև հակամարտության. NYTՍանասարյանը արդարացվեց. Արդյո՞ք Փաշինյանը ներողություն կխնդրի նրանից Մեծ Պահք. փետրվարի 22-ին՝ Արտաքսման կիրակիԱրևմուտքում Ուկրաինայի ապագան բնութագրել են՝ որպես «բացարձակապես տխուր»Արթուր Ավետիսյանը՝ չեմպիոն, Մամիկոն Խաչատրյանը՝ փոխչեմպիոն55-ամյա նախկին Playboy մոդելի տպավորիչ կազմվածքի գաղտնիքներըReuters. ԱՄՆ ճնշման ֆոնին Կուբայի անվտանգության ուժերը հեռանում են ՎենեսուելայիցՀՀ ԱԳՆ գլխավոր քարտուղարը և ՀԲԸՄ նախագահը քննարկել են համագործակցության հեռանկարներըԱշխարհում վտանգված է ավելի քան 3,000 լեզու․ որտեղ են դրանք կենտրոնացածԱՄՆ Գերագույն դատարանը չեղարկել է Թրամփի համաշխարհային մաքսատուրքերը՝ վերահաստատելով իր վերահսկողական դերըԻնչպես միլիարդատեր Լես Ուեքսները նպաստեց Ջեֆրի Էփշտեյնի վերելքին. Al-JazeeraԵվրոպան «չի ընդունում» հարաբերությունների սառեցումը ԱՄՆ-ի հետ. քաղաքագետBose, Samsung և Sennheiser ականջակալներում հայտնաբերվել են քաղցկեղի վտանգ պարունակող նյութերՀայաստանի բռնցքամարտի հավաքականը կմասնակցի Ստրանջայի հեղինակավոր մրցաշարինԲագրատ սրբազանի շնորհավորանքը՝ փաստաբան Հովհաննես Խուդոյանի տարեդարձի առթիվՊետությունը հայրենիքի գոյության ապահովման ձև է, նրա կենսունակությունը ապահովելու միջոց․ ԱշոտյանՌուսաստանից Վրաստան անցած տասնյակ բեռնատարների վարորդների փետրվարի 12-ից թույլ չեն տալիս ուղևորվել ՀայաստանԳոգավան բնակավայրում բռնկված հրդեհը մարվել է․ կանխվել է հրդեհի տարածումը8700 երեխա սեպտեմբերի 1-ից չի կարողանալու իր դպրոցը գնալ․ փորձագետն ահազանգում է (տեսանյութ)Երկուշաբթի լույս չի լինելու․ հասցեներ The Guardian-ը կոչ է արել «կամավորների կոալիցիային» զորք մտցնել Կիև և այլ քաղաքներՇենգավիթում բախվել են ավտոմեքենաներ․ 4 վիրավորից մեկն անչափահաս է