Քահանան փետրվարի 23-ի խնջույքները անվանել է անտեղի Պացիենտ, բուժանձնակազմ, պետություն․ այս երեք կողմից և ոչ մեկի օպտիմալ շահը չպետք է ստորադասվի Սևանի կենտրոնական հրապարակում այսօր 20–ամյա երիտասարդի են սպանել Առեղծվածային մահվան դեպք՝ Գեղարքունիքի մարզում. 20-ամյա տղայի կյանքը բժիշկներին չի հաջողվել փրկել Թաիլանդում կենդանաբանական այգում մի քանի շաբաթվա ընթացքում անկել է ավելի քան 70 վագր Քասախում այրվել է գազալցակայանի սպասասրահը և կից սենյակը Իրանում բողոքի ցույցերի ժամանակ զոհվել է 3117 մարդ Ամփոփվել են Սյունիքի մարզի դատախազության 2025 թվականի աշխատանքները Փետրվարի 22-ին և 23-ին եղանակային վտանգի դեղին մակարդակ է հայտարարված Մոսկվայում «Ոչ Արևմտյան Ադրբեջանին» նախաձեռնության նպատակն է կանխարգելել վաղվա հնարավոր սպառնալիքները (տեսանյութ) Քաղաքական սրացումներ ողջ աշխարհում. զինված ուժեր, պատժամիջոցներ և ընտրություններ (տեսանյութ) Տեխնիկապես նրանք տարբեր են, սակայն հոգեբանական առումով շատ նման են. Դիբալան՝ Մեսսիի և Ռոնալդուի մասի
«Ժողովուրդ». Ինչպես «Սահակյանշին»-ը ձախողեց Վեդու ջրամբարի կառուցումը եւ անպատիժ է
«Ժողովուրդ» օրաթերթը գրում է. «Հայաստանի հեղափոխական իշխանությունը ձախողում է գլոբալ ծրագրերը, որոնց թվում է Արարատի մարզի Վեդու ջրամբարի կառուցումը, որը պետք է դառնա Արարատի մարզի ավելի քան 50 հազար գյուղացիական տնտեսությունների համար սնման աղբյուր, եւ ծրագրի իրականացման 4 տարիների ընթացքում շուրջ 250 նոր աշխատատեղեր պետք է լինեին՝ ամսական 220-250 հազար դրամ միջին աշխատավարձով:
Նախ, հիշեցնենք, որ ջրամբարի նախագիծը պատրաստվել է ֆրանսիական ARTELIA EAU & ENVIRONMENT եւ բելգիական SHER Ingenieurs-Conseils ընկերությունների կողմից՝ «ՋՐՏՈՒՔ» ՍՊԸ-ի հետ համատեղ: Շինարարությունն իրականացվում է հայկական «Սահակյանշին» եւ իրանական «Պեգա Քընսթրաքշն» կոնսորցիումի կողմից: Պատասխանատուները հույս են հայտնել, որ ջրամբարի շինարարությունը 3-4 տարի հետո շոշափելի արդյունքներ կտա:
ՀՀ նախկին վարչապետ Կարեն Կարապետյանը դեռ 2017 թվականին հայտնել էր, որ «Մեկնարկել է Վեդիի ջրամբարի կառուցման ծրագիրը, որը շուտով հուսալի ոռոգմամբ կապահովի Արարատյան դաշտի շուրջ 7 հազար 500 հեկտար հողատարածք»։
Հեղափոխությունից հետո՝ 2019 թվականի սեպտեմբերի 20-ին, «Սահակյանշինը» հայտնեց, թե մեծ թափով շինարարություն է ընթանում.
Տեղեկացնենք, որ ծրագիրը ֆինանսավորվում է Զարգացման ֆրանսիական գործակալության (AFD) վարկային միջոցներով եւ ՀՀ կառավարության համաֆինանսավորմամբ, որի ընդհանուր արժեքը կազմում է 90 մլն եվրո: 2020 թվականի ապրիլին արդեն Նիկոլ Փաշինյանի կողմից նշանակված ՏԿ նախարար սուրեն Պապիկյանը հյայտարարել էր, որ շինարարական աշխատանքները նախատեսվում են ավարտին հասցնել 2021 թվականի մարտին:
Խոստումը չկատարվեց, բայց ընկերության տույժերը մեղմացան
Իհարկե, 2021 թվականի մարտին Վեդու ջրամբարի շինաշխատանքները չավարտվեցին, բայց ՀՀ Կառավարությունը «Վեդի պատվարի եւ օժանդակ կառուցվածքների նախագծում եւ կառուցում» պայմանագրի շրջանակում 2023 թ. սեպտեմբերի 14-ին որոշեց 1.6 մլրդ դրամի բյուջետային վարկ տրամադրել «Սահակյանշին» ՓԲԸ-ին՝ Վեդու ջրամբարի կառուցումն ավարտելու նպատակով:
Որոշման հիմնավորման մեջ նշվում է, որ Զարգացման ֆրանսիական գործակալության (ԶՖԳ) եւ ՀՀ կառավարության համաֆինանսավորման միջոցներով ՀՀ տարածքային զարգացման հիմնադրամի կողմից իրականացվում է «Վեդի ջրամբարի եւ ոռոգման համակագրի կառուցում» ծրագիրը, որի շրջանակում «Սահակյանշին» ՓԲԸ-«ՊԵԳԱ Քընսթրաքշն» ԲԸ (Իրան) ՀՁ-ի հետ կնքվել է «Վեդի պատվարի եւ օժանդակ կառուցվածքների նախագծում եւ կառուցում» պայմանագիրը՝ աշխատանքների մեկնարկ սահմանելով 2017 թվականի մարտի 1-ը՝ 48 ամիս տեւողությամբ։
Պայմանագրով նախատեսվում է ջրամբարը, մասնավորապես՝ երկու պատվարները, վարարային ջրհեռը, ցեմենտացիոն վարագույրը, ոռոգման կուլվերտը, ջրառ եւ ջրտուք հանգույցները, հիդրոմեխանիկական եւ հսկիչ-չափիչ սարքավորումներն ու հեռակառավարման ՍԿԱԴԱ համակարգը։
Պայմանագրի մեկնարկի ամսաթվից մինչեւ օրս իրականացվել են ընդհանուր աշխատանքների ավելի քան 94 %-ը։ Սակայն պայմանագրի իրականացման ընթացքում ընկերությունում ի հայտ եկան ֆինանսական խնդիրներ՝ պայմանավորված կորոնավիրուսային համավարակով, պատերազմական իրավիճակով, շինարարական նյութերի թանկացմամբ, նաեւ եվրոյի փոխարժեքի կտրուկ անկմամբ:
Այս ամենի համար Կառավարությունը ոչ միայն բյուջետային վարկ տրամադրեց «Սահակյանշին» ՓԲԸ-ին, այլեւ տույժ-տուգանքները (ավելի քան 2․9 մլն եվրո) մեղմացնելու որոշում կայացրեց՝ պայմանով, որ շինարարական աշխատանքները կավարտվեն 2023 թվականի դեկտեմբերին։
Վարկ՝ առանց հիմնավորումը եւ արդյունավետությունը ստուգելու
ՀՀ Հաշվեքննիչ պալատը, ուսումնասիրելով ՀՀ ֆինանսների նախարարության 2023թ. գործունեությունը, պարզել էր, որ ՀՀ ֆինանսների նախարարությունը 1.6 մլրդ դրամ վարկ է տրամադրել «Սահակյանշին» ՓԲ ընկերությանը՝ առանց պահանջվող գումարների հիմնավորման, առանց ընկերության վճարունակության վերաբերյալ աուդիտորական կազմակերպության եզրակացության, առանց վարկի ապահովման միջոցների, առանց ծրագրի իրականացման արդյունավետության հաշվարկի եւ նույնիսկ առանց վարկավորման հայտի ներկայացման։
Հաշվեքննիչ պալատը նաեւ պարզել է, թե որքան անբարեխիղճ է աշխատել «Սահակյանշին» ՓԲԸ-ն, որ վարկային պայմանագիրը կնքելուց հետո՝ մինչեւ տրամադրումն ընկած ժամանակահատվածը, պայմանագրի շրջանակում կատարել է ընդամենը 211 մլն դրամի աշխատանքներ։ Ընդ որում՝ պետական կառույցները չեն օգտվել իրենց իրավունքից՝ ստուգելու եւ վերահսկելու ընկերության ֆինանսական գործունեությունը։ «Սահակյանշին»-ը 1․6 մլրդ դրամի թվով երեք հայտերում նշել է, որ պարտքերի վճարումները կատարելուց հետո կներկայացնի հիմնավորող փաստաթղթերը, սակայն դրանք այդպես էլ չի ներկայացրել հաշվեքննությանը։
Էլի ժամկետների երկարաձգում եւ չկատարված աշխատանք
Տեղեկացնենք, որ ուսումնասիրելով պաշտոնական փաստաթղթերը՝ «Ժողովուրդ» օրաթերթը պարզեց, որ ջրամբարի ծրագիրը պետք է ավարտվեր 2 տարում, այսինքն՝ 2019 թվականին։ 2023-ի սեպտեմբերին, բյուջետային վարկի տրամադրման ժամանակ էլ, պատասխանատուները նշել էին, թե ընկերությունն ունի ֆինանսական խնդիրներ՝ «պայմանավորված կորոնավիրուսային համավարակով, պատերազմական իրավիճակով, շինարարական նյութերի թանկացմամբ, նաեւ եվրոյի փոխարժեքի կտրուկ անկմամբ», եւ վստահեցրել, թե աշխատանքները կավարտվեն 2023-ի դեկտեմբերին։
Սակայն 2023-ի սեպտեմբերի դրությամբ ջրամբարի կառուցման ծրագրի կատարողականը գնահատվում էր 94%,
2024 թվականի մայիսին՝ 97%։
Աշխատանքների այդ վերջին 3%-ը երբ կավարտվի՝ պարզ չէ, պաշտոնյաները նոր ժամկետներ չեն նշում, եւ ջրամբարն ամբողջությամբ կառուցված չէ։
«Ժողովուրդ» օրաթերթը փորձեց «Սահակյանշին» ՓԲԸ-ից տեղեկանալ, թե երբ կավարտեն ջրամբարի շինարարությունը: «Սահակյանշինը» պահանջեց գրավոր հարցմամբ դիմել. հարցումն ուղարկել ենք:
Նշենք, որ այս խնդրի վերաբերյալ խոսեց նաեւ ԱԺ պատգամավոր Թագուհի Թովմասյանը՝ հայտարարելով, որ Փաշինյանի կառավարությունը ձախողում է ջրամբարի կառուցումը:
Ում է պատկանում անպատժելի «Սահակյանշին»-ը
Տեղեկացնենք, որ «Սահակյանշին» ընկերության 2023 թվականի ֆինանսական հաշվետվության համաձայն՝ ընկերությունը 107.5 մլն դրամի վնաս է ունեցել, 2022-ն էլ է ամփոփել վնասով՝ 58.3 մլն դրամ։
«Սահակյանշին» ՓԲԸ-ն հիմնադրվել է հեռավոր 1999 թվականին, որի 99%-ի սեփականատերը Սուրեն Սահակյանն է։ «Նախկին Հայաստանում» նա բավականին խոշոր շինարարական աշխատանքներ է իրականացրել՝ Արզնի-Շամիրամ ջրանցք, Մարմարիկի ջրամբար, «Զվարթնոց» օդանավակայանի ավտոկայանատեղի, Հյուսիս-Հարավ ավտոմայրուղու կամուրջներ, ՊԵԿ-ի Դիլիջանի ուսումնական կենտրոն, «Մոնթե Մելքոնյան» ճանապարհային հանգույց, Ծիծեռնակաբերդի խճուղուն զուգահեռ մոտ 6 հեկտարի վրա բնակելի թաղամաս, որը պետք է խճուղու քանդված ավտոճանապարհը կառուցի, բայց տարիներ շարունակ նաեւ դա չի կառուցում:
Հավելենք նաեւ, որ Դիլիջանի ուսումնական կենտրոնի շինաշխատանքներում խոշոր չարաշահումներ հայտնաբերվեցին. 2019-ին ՀՀ ՊԵԿ-ը հայտարարեց, որ «Սահակյանշին»-ը թաքցրել է ավելի քան 1.4 մլրդ դրամ հարկային պարտավորություն, հարուցվել է քրգործ։ Այդ գործի նախաքննությունը մինչեւ օրս շարունակվում է, բայց ինչպես կոռուպցիոն մյուս մեծ սկանդալի՝ ԱՆԻՖ հիմնադրամի դեպքում, գործում որպես մեղադրյալ ներգրավված անձ կամ անձինք չկան»։
Քահանան փետրվարի 23-ի խնջույքները անվանել է անտեղիՊացիենտ, բուժանձնակազմ, պետություն․ այս երեք կողմից և ոչ մեկի օպտիմալ շահը չպետք է ստորադասվիՖինլանդական ծոցը ամբողջությամբ սառել է՝ առաջին անգամ 2011-ից ի վերՍևանի կենտրոնական հրապարակում այսօր 20–ամյա երիտասարդի են սպանել Առեղծվածային մահվան դեպք՝ Գեղարքունիքի մարզում. 20-ամյա տղայի կյանքը բժիշկներին չի հաջողվել փրկելՈւկրաինական անօդաչուները փորձել են հարձակվել Թաթարստանի արտադրական օբյեկտների վրաԶելենսկին ՆԱՏՕ-ի գլխավոր քարտուղարի հետ քննարկել է Ժնևի բանակցությունների արդյունքներըԹաիլանդում կենդանաբանական այգում մի քանի շաբաթվա ընթացքում անկել է ավելի քան 70 վագրԿուլեբան պատմել է՝ ինչպես էր Բայդենը «հրաժեշտ տալիս» իրեն և Ուկրաինային СВО-ից երկու օր առաջՃապոնացի գիտնականները հրաժարվել են Դաունի համախտանիշի հետ կապված քրոմոսոմի հեռացման մեթոդիցՔասախում այրվել է գազալցակայանի սպասասրահը և կից սենյակըՊակիստանում մահապարտի հարձակման հետևանքով զոհվել են երկու զինվոր, այդ թվում՝ փոխգնդապետԶախարովան սպառնացել է պատասխան քայլերով՝ Հարավային Կորեայի հնարավոր մասնակցության դեպքում Ուկրաինայի մատակարարումներինՌուսական ապահովագրողներին արգելվել է ուղիղ համագործակցել հնդկական կլինիկաների հետNYT: ԱՄՆ-ը կարող է խրվել երկարատև պատերազմի մեջ՝ Իրանի դեմ հարվածների դեպքումԷփշտեյնի ստվերը հասավ նաև «Ֆերգիին»․ Արքայազն Էնդրյուի նախկին կինը հայտնվել է սկանդալի կենտրոնումԹուրքիայում ԵՄ-ի քաղաքականությունը Ռուսաստանի նկատմամբ անվանել են «ինֆանտիլ»Կալլասը փորձում է անել այն, ինչ չի հաջողվել Նապոլեոնին և Հիտլերին. ՕրբանՖինլանդացի քաղաքական գործիչը կոչ է արել Կիևին շտապ խաղաղություն կնքել Մոսկվայի հետԻրանում բողոքի ցույցերի ժամանակ զոհվել է 3117 մարդԶելենսկին նոր պատժամիջոցներ է սահմանել Ռուսաստանի դեմՌուսական զորամիավորման հրամանատարը պարզաբանել է՝ ինչու СВО-ի գոտում Telegram չեն օգտագործումԱմփոփվել են Սյունիքի մարզի դատախազության 2025 թվականի աշխատանքներըՓետրվարի 22-ին և 23-ին եղանակային վտանգի դեղին մակարդակ է հայտարարված Մոսկվայում Մի-8 ուղղաթիռը Յամալում կատարել է կոշտ վայրէջքՊետդումայում ներկայացրել են Ռուսաստանի դիրքորոշումը հատուկ ռազմական գործողության նպատակների վերաբերյալ«Ոչ Արևմտյան Ադրբեջանին» նախաձեռնության նպատակն է կանխարգելել վաղվա հնարավոր սպառնալիքները (տեսանյութ)«Խնդիր չէր լինի», եթե Իսրայելը ընդլայնվեր Մերձավոր Արևելքում. ԱՄՆ դեսպանՌուսաստանի ՊՆ-ն հայտարարել է Դոնեցկի մարզի Կարպովկայի վերահսկողության մասին«Եվրոպան պետք է փոխվի»․ Գերմանացի նախկին պատգամավորն առաջարկում է նոր միություն՝ Ռուսաստանի հետ գործընկերությամբՀերոս հրամանատարը պատմել է՝ ինչպես է Կիևի մերձակայքում ապահովել 150 զինծառայողի նահանջըՄարտի 1-ից կբարձրացվեն 80 տարին լրացած քաղաքացիների կենսաթոշակները. ՌԴՌոսատոմի ղեկավարը հայտարարել է Էներգոդարում իրավիճակի վատթարացման մասին Քաղաքական սրացումներ ողջ աշխարհում. զինված ուժեր, պատժամիջոցներ և ընտրություններ (տեսանյութ)HR-փորձագետը նշել է ռեզյումե ուղարկելու ամենավատ ժամանակըՏեխնիկապես նրանք տարբեր են, սակայն հոգեբանական առումով շատ նման են. Դիբալան՝ Մեսսիի և Ռոնալդուի մասիՀրդեհի ահազանգ գազալցակայաններից մեկում․ հրդեհը մեկուսացվել էՄերկ տղամարդը փախուստի է դիմել շտապօգնության մեքենայով՝ հիվանդը ներսումԴանիայում արձանագրվել է կետերի զանգվածային ափնետում․ պատճառը մնում է անհայտԵրբ ժողովուրդը միաբանվում է Տիրոջ առաջ, հույսն ու հավատը առավել են զորանում․ Տեր ՎրթանեսԲայկալում սուզված մեքենայից դուրս են բերվել ութ զոհերի մարմինները ԱՄՆ-ը քննարկում է Խամենեիի սպանության հնարավորությունը.Դատապարտելի է ԲԴԽ հայտարարությունը (տեսանյութ)Ֆիցոն Զելենսկու գործողությունները անվանել է «չարամիտ» Ֆինանսական գրագիտություն փոքր տարիքից․ Ամերիաբանկի նոր նախաձեռնությունը (տեսանյութ)CNN․ ԱՄՆ հետախուզությունը հայտարարել է Չինաստանում նոր սերնդի միջուկային զենքի ստեղծման մասինՕրբանը դիմել է Թրամփին Ուկրաինայի հարցով՝ կոչ անելով «շարունակել նույն ոգով»Պետությանն է վերադարձվել շուրջ 5 հա մակերեսով 10 անշարժ գույք, շուրջ 103 միլիոն դրամ. ամփոփվել են Սյունիքի մարզի դատախազության 2025 թվականի աշխատանքներըԼիբանանի նախագահը դատապարտել է Իսրայելի հարձակումներըՌազմական փորձագետը Կարպովկայի վերահսկողությունը կապել է Դոնբասի լիակատար գրավման նախապատրաստության հետMash․ Պոլինա Գագարինան կուտակել է 10 մլն ռուբլու հարկային պարտք