Ամփոփվել են Սյունիքի մարզի դատախազության 2025 թվականի աշխատանքները Փետրվարի 22-ին և 23-ին եղանակային վտանգի դեղին մակարդակ է հայտարարված Մոսկվայում «Ոչ Արևմտյան Ադրբեջանին» նախաձեռնության նպատակն է կանխարգելել վաղվա հնարավոր սպառնալիքները (տեսանյութ) Քաղաքական սրացումներ ողջ աշխարհում. զինված ուժեր, պատժամիջոցներ և ընտրություններ (տեսանյութ) Տեխնիկապես նրանք տարբեր են, սակայն հոգեբանական առումով շատ նման են. Դիբալան՝ Մեսսիի և Ռոնալդուի մասի Հրդեհի ահազանգ գազալցակայաններից մեկում․ հրդեհը մեկուսացվել է Երբ ժողովուրդը միաբանվում է Տիրոջ առաջ, հույսն ու հավատը առավել են զորանում․ Տեր Վրթանես ԱՄՆ-ը քննարկում է Խամենեիի սպանության հնարավորությունը.Դատապարտելի է ԲԴԽ հայտարարությունը (տեսանյութ) Ֆինանսական գրագիտություն փոքր տարիքից․ Ամերիաբանկի նոր նախաձեռնությունը (տեսանյութ) Պետությանն է վերադարձվել շուրջ 5 հա մակերեսով 10 անշարժ գույք, շուրջ 103 միլիոն դրամ. ամփոփվել են Սյունիքի մարզի դատախազության 2025 թվականի աշխատանքները Վազգեն Սաղաթելյանի կալանքը 3 ամսով երկարացնելու որոշման դեմ բողոքի վերաբերյալ վերաքննիչ դատարանի որոշումը կայացվելու է երկուշաբթի օրը. փաստաբան ԱԱԾ-ն` ՀՀ-ում եղած ադրբեջանցիների մասին․ Սահմանափակ հարված կհասցնենք Իրանին․ Թրամփ (տեսանյութ)
ՌԴ-ն ակտիվ երկխոսություն է վարում Ադրբեջանի և ՀՀ–ի հետ ահաբեկչության դեմ պայքարի թեմայով. Զախարովա
Մեր երկիրն ակտիվորեն երկխոսություն է վարում իր անդրկովկասյան գործընկերների հետ՝ տարածաշրջանում անվտանգության ամրապնդման նպատակով։ Մենք սերտ համագործակցություն ենք պահպանում Ադրբեջանի, Հայաստանի, Աբխազիայի եւ Հարավային Օսիայի հետ ահաբեկչության դեմ պայքարի հարցում։ Այս մասին այսօր՝ մայիսի 27–ին, ճեպազրույցում ասել է ՌԴ ԱԳՆ պաշտոնական ներկայացուցիչ Մարիա Զախարովան։
«Ստեղծվել եւ ձեւավորվել է համապատասխան իրավապայմանագրային դաշտ, եւ մեր երկրների իրավապահ մարմինների եւ հատուկ ծառայությունների միջեւ համագործակցության ուղիներն արդյունավետ են գործում։ Հետեւաբար, մենք մեծացնում ենք այդ աշխատանքը հակաահաբեկչական ուղղությամբ թե՛ փոխադարձ շահերից ելնելով եւ թե՛ հաշվի առնելով դրա համար ջանքերն ու հնարավորությունները համատեղելու անհրաժեշտությունը», - նշել է Զախարովան։
Նրա խոսքով՝ Ռուսաստանը հետեւողականորեն առաջ է մղում «արդար աշխարհակարգ ձեւավորելու անհրաժեշտության գաղափարը, որը կհամապատասխանի համընդհանուր եւ անբաժանելի անվտանգության պահպանման շահերին»։
«Եվ այս համատեքստում մենք, իհարկե, մեծ նշանակություն ենք տալիս բոլոր բարեկամ երկրների, այդ թվում՝ Մերձավոր Արեւելքի եւ Անդրկովկասյան տարածաշրջանների հետ համագործակցության զարգացմանը, առաջին հերթին՝ ՄԱԿ, նրա մասնագիտացված գործակալությունների, ինչպես նաեւ այնպիսի ազդեցիկ միջազգային եւ տարածաշրջանային կառույցների, ինչպիսիք են ՇՀԿ-ն, ՀԱՊԿ-ը եւ ԱՊՀ-ն»,- ասել է ՌԴ ԱԳՆ պաշտոնական ներկայացուցիչը։
Նա ավելացրել է, որ Ռուսաստանը եւ Մերձավոր Արեւելքի երկրները պահպանում են կայուն համագործակցություն հարցերի լայն շրջանակի շուրջ, որոնք հիմնված են հիմնական գլոբալ եւ տարածաշրջանային խնդիրների վերաբերյալ ընդհանուր մոտեցումների վրա՝ «հաշվի առնելով, իհարկե, հակամարտությունների բարձր մակարդակը եւ ճգնաժամային թեժ կետերի բազմազանությունը վերոնշյալ տարածաշրջանում այդ երկրների, այդ թվում՝ Սիրիայի եւ Իրաքի եւ մեր միջեւ»: Ինտենսիվ երկխոսություն է վարվում ահաբեկչության սպառնալիքներին, արմատականությանը դիմակայելու խնդիրների շուրջ, նշել է Զախարովան։