Ո՞ւմ հետ ՔՊ-ն կոալիցիա կկազմի Գյումրիում. հարց Գնել Սանոսյանին (տեսանյութ) «Ընդդիմությունը Գյումրիում վերջնարդյունքում ջախջախեց քայլիստներին 50,06%-ն ընդդեմ 36%-ի…» Վայոց ձորի մարզի Զեդեա բնակավայրում գործարկվելու է էլեկտրական շչակ Պայթյուն Իրանի քաղաքներից մեկի ոստիկանական բաժանմունքում Ամփոփվել են 31/75, 31/67, 31/46 ընտրատեղամասերի արդյունքները Ու՞ր տարան քվեատուփը, ի՞նչ էիք անում բացված քվեատուփի մոտ. մարզպետը փախավ Գյումրիի ՏԻՄ ընտրությունների վերջին տվյալները. Գագիկ Համբարյան Հայաստան է ժամանել Գերմանիայի նախագահ Ֆրանկ-Վալտեր Շտայնմայերը Ամփոփվել են 31/05 տեղամասի արդյունքները Թող որ վերջապես սկիզբ դրվի ՔՊ-ից մեր հայրենիքը ազատագրելու ժամանակաշրջանը․ Մանե Թանդիլյան Դուք շատ փոքր մարդ եք, որ ինձ պատվի արժանացնեք․ «Եվրոմեդիա24»–ի խմբագիրը՝ Գարիկ Սարգսյանին (տեսանյութ) Պատգամավոր Վիլեն Գաբրիելյանի լկտի և հայհոյախառն պահվածքը «Եվրոմեդիա 24»-ի լրագրող Կորյուն Սիմոնյանի նկատմամբ (տեսանյութ)
Հաջորդը շոկոլա՞դն են արգելելու ուտել. ԱՆ-ի նոր նախագիծը զայրացրել է քաղաքացիներին
Այսօր մամուլում տեղեկություն տարածվեց այն մասին, որ Հանրային սննդի օբյեկտներում սեղանների վրա կարգելվի աղաման դնելը: Ավելին, հանրային սննդի օբյեկտներում սեղանի վրա, առանց սպառողի պահանջի, աղաման դնելու համար պատասխանատվություն կսահմանվի, տնտեսվարողը կտուգանվի 30 հազար դրամով: Այս նախագծի հեղինակն Առողջապահության նախարարությունն է:
Վերջինս առաջարկում է նաև «Առեւտրի եւ ծառայությունների մասին» ՀՀ օրենքում եւ «Վարչական իրավախախտումների մասին» օրենսգրքում լրացումներ կատարել: Ըստ ԱՀԿ-ի՝ կերակրի աղի քանակը չպետք է գերազանցի օրական 5 գրամը, մինչդեռ Հայաստանում դրա օգտագործման ծավալը կրկնակի գերազանցում է ԱՀԿ-ի կողմից սահմանված շեմը:
Այսինքն՝ ստացվում է, որ ԱՆ-ն նման նախագիծ է մշակել կարևորելով քաղաքացու առողջությունը, սակայն այն, կարծես թե, անտրամաբանական է, քանի որ եթե անգամ սեղանին չլինի աղաման, միևնույն է, սննդի վրա աղ ավելացնել ցանկացող քաղաքացին կխնդրի մատուցողին մոտեցնել այն և պատկերը, որպես այդպիսին չի փոխվի:
Վերը նշված նախագիծը հասարակության շրջանում շատ բուռն արձագանք ստացավ, և որոշները հանգեցին այն կարծիքին, թե շուտով էլ ԱՆ-ն հաճախորդներին կարգելի նաև հասարակական վայրերում  կարիքները հոգալ և ևս տուգանք կսահմանի:
Թեմայի առնչությամբ ԼՈՒՐԵՐ.com-ը կապ հաստատեց Հանրային սննդի ոլորտի փորձագետ, «Ռեստորանների ասոցիացիա» ՀԿ հիմնադիր Աշոտ Բարսեղյանի հետ, որը այս նախագիծը համարեց անտրամաբանականների շարքից և հավելեց, որ ԱՆ նախարարությունը բազմիցս ապացուցել է, որ աշխատում է ՀՀ տնտեսության դեմ:
Ըստ մեր զրուցակցի՝ իրենք այդ քայլով բոլորովին չեն մտածում քաղաքացու առողջության մասին, այլ՝ փորձում են հակազդել տնտեսվարողներին, որ նրանք լռեն և այլևս չբոյկոտեն հակածխախոտային օրենքը.
«Այսպես իրենք հարվածում են մեզ ցույց տալով, որ իրենց նախաձեռնություններին դեմ չգնանք, սակայն չի ստացվելու: Դեռ ոչ մեկին չի հաջողվել ազատ տնտեսական հարաբերությունները սահմանափակել: Իրենք եկել են մեր դաշտ, ոտնահարում են մեր իրավունքները և ուզում են, որ մենք իրենց չհակազդենք: Էկոնոմիկիայի և Առողջապահության նախարարները, հավանաբար, քույր նախարարություններ են ճանաչվել, որովհետև այդ երկու նախարարները ռեկորդներ են խփում: Իրենք պետք է հիշեն, որ այն աթոռը, որը զբաղեցնում են խիստ ժամանակավոր է: Մեծ հույս ունեմ, որ իրենց հաջորդները կլինեն բանիմաց մարդիկ և շատ արագ այս խայտառակությունը կվերացնեն»,- նշեց նա:
ԱՆ-ի նման նախագծի մշակումը, Աշոտ Բարսեղյանը կոչեց պետական միջոցների վատնում. «Պետական ապարատը, որը կոչված է ստուգելու և վերահսկող ֆունկցիա կատարելու, զբաղված է լինելու, պարզապես, դատարկ ինչ-որ աղաման ստուգելով: 3000 տնտեսվարողի մոտ աղաման են ստուգելու և այդ 3000 տնտեսվարողն ունի, մոտավորապես, 50.000 սեղան, այսինքն՝ այդքան սեղան են ստուգելու՝ տեսնելու աղաման կա, թե՞ ո՛չ»,- ընդգծեց մեր զրուցակիցը՝ հավելելով, որ սա դատարկ, ոչ մի բանի մասին օրակարգ է:
Աշոտ Բարսեղյանը համոզված է՝ շատ ավելի ստուգելու բաներ կան և, իրական առողջապահական խնդիրները թողած, ընկել են աղամանի հետևից: Նաև չի բացառում, որ եթե այս տեմպերով գնանք, շուտով կարգելվի նաև շոկոլադի բաց վաճառքը.
«Հաջորդը ի՞նչ են անելու, խանութներում աղը ծխախոտի պես թաքցնելո՞ւ են: Քաղցրն էլ է շատ վնաս առողջությանը, գիտենք, թե ՀՀ-ում որքան շատ մարդ կա, որ շաքար ունի, շոկոլա՞դն էլ են արգելելու ուտել. եկե՛ք դա էլ թաքցնենք, տեսնենք մարդկանց, երբ են հասցնելու սոցիալական ցասմանը»,- նշեց նա:
Մեր զրուցակիցը ընդգծեց, որ տնտեսվարողները, միանշանակ, չեն հետևելու այդ օրենքին. «Որևէ մեկը այդ ապուշ հրամանին չի հետևելու, թո՛ղ համարձակվեն, տուգանեն և կտեսնեն, թե այդ տուգանքը որտեղ կգնա»,- եզրափակեց Աշոտ Բարսեղյանը: