ՀԴՄ կիրառման,վարձու աշխատողի չձևակերպման և անկանխիկ գործառնությունների խախտման դեպքեր են արձանագրվել Տեղի է ունեցել Սահմանադրական բարեփոխումների խորհրդի հերթական նիստը ՄԻԵԴ–ը ՀՀ կառավարությունից պահանջել է Տոնոյանի գործի վերաբերյալ դիրքորոշում ներկայացնել Միքայել արքեպիսկոպոս Աջապահյանը «Իզմիրլյան» ԲԿ-ից դուրս կգրվի վաղը Շնորհավորում եմ ՔՊ ընկերներիս ներկուսակցական ժողովրդավարության նշաձող սահմանելու համար. Միրզոյան Bild: Գերմանիան ևս վեց ամսով կերկարաձգի սահմանային վերահսկողությունը Բրիտանական ոստիկանությունը խնդրում է գաղտնիություն պահպանել Էփշտեյնի գործով նամակագրության վերաբերյալ Կիմ Չեն Ընը փողոց է բացել Կուրսկի շրջանն ազատագրած հյուսիսկորեացի զինվորների պատվին Զաքյան փողոցում հրդեհ է բռնկվել «Opel»-ում Քննարկվել է ընտրական իրավունքի իրականացման կառուցակարգերին վերաբերող դրույթները Նեթանյահուն պահանջել է, որ ՀԱՄԱՍ-ը զինաթափման փուլում հանձնի 60,000 գնդացիր Այդ տեսակ մարդկանց հարցերը մեզ համար լինելու են ամենավերջին շարքում. քաղաքապետ
Ուսուցիչները պետք է փոխեն իրենց դիտանկյունը. ԿԳՄՍ նախարար
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը կառավարության նիստում քննարկման ներկայացրեց Սյունիք կատարած այցի ընթացքում մի ուսուցիչ ատեստավորման գործընթացի հետ կապված դիտարկները: Փաշինյանը հայտնեց, որ ըստ ուսուցչի՝ ատեստավորման նյութի և դասավանդվող բովանդակության կապը թույլ է կամ կապ չկա առհասարակ, քիչ ժամանակ է տրվում ատեստավորմանը, իսկ ցածր գործակցով վճարվող ուսուցիչները նույն չափանիշով են ատեստավորվում, ինչ բարձր դրույքաչափերով աշխատող ուսուցիչները:
ԿԳՄՍ նախարար Ժաննա Անդրեասյանը անդրադառնալով դիտարկումներին ասաց, որ պարտադիր պահանջ է, որ թեստերի բովանդակությունը համապատասխանի դասավանդվող նյութին։ «Երբեմն խնդիրը այն է, որ ուսուցիչը ծանոթ չի լինում առարկայի երկու տարբեր դասագրքերի ողջ բովանդակությանը: Կա բողոքարկման մեխանիզմ, և եթե ուսուցիչը համաձայն չէ թեստի նյութի հետ, կարող է բողոքարկել»:
Ինչ վերաբերում է ժամանակին՝ նախարարն ասաց, որ տրվում է 180 րոպե, բայց եթե ուսուցչին չի բավարարում՝ տրվում է լրացուցիչ ժամանակ:
«Թեմային առնչվող խնդիր է թղթային տարբերակով ատեստավորումը, քանի որ ժամանակ է պահանջվում պատասխանները ձևաթղթի վրա անցկացնելու համար: Այս տարի խնդիրը կլուծվի, ատեստավորումը կլինի էլեկտրոնային տարբերակով: Այս տարվանից կամավոր ատեստավորումն արդեն պլանավորում ենք իրականացնել էլեկտրոնային եղանակով, և սա նաև լրացուցիչ ժամանակ կտա մեր ուսուցիչներին»։
Անդրադառնալով ցածր և բարձր գործակցով վճարվող ուսուցիչների ատեստավորման կարգին՝ Անդրեասյանն ասաց, որ դա սկզբունքային հարց է, քանի որ կարևորը աշակերտն է ու նշանակություն չունի, թե որ դպրոցում է սովորում և ուսուցիչը քանի աշակերտի համար է դպրոց գալիս:
«Կարծում եմ՝ մեր ուսուցիչները պետք է փոխեն իրենց դիտանկյունը, և հիշեն, որ խոսում են երեխայի կրթության մասին»։