Փաշինյանի հայտարարությունները՝ Սահմանադրության բացահայտ խախտում․ քաղաքագետ
Քաղաքագետ Սուրեն Սուրենյանցը գրել է.
«Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը խորհրդարանական հարցուպատասխանի ընթացքում հանդես է եկել հայտարարություններով, որոնք ակնհայտորեն անցնում են նրա պաշտոնական լիազորությունների սահմանը։
Երբ երկրի ղեկավարն իրեն իրավունք է վերապահում որոշելու՝ հոգևորականներից ով է կարգալույծ, իսկ ով՝ ոչ, դա այլևս քաղաքական կարծիք չէ, այլ՝ իշխանության չարաշահում և Սահմանադրության խախտում։
Նման հռետորաբանությամբ Փաշինյանը փաստացի միջամտում է եկեղեցու ներքին կյանքին՝ խախտելով եկեղեցու անկախության և պետության աշխարհիկ բնույթի սկզբունքները, որոնք հստակ ամրագրված են Հայաստանի Հանրապետության Սահմանադրությամբ։
Այս վարքագիծը վկայում է իշխանության մտածողության վտանգավոր շեղման մասին․ Փաշինյանը գործում է ոչ թե որպես գործադիր իշխանության ղեկավար, այլ՝ որպես ամբողջ իշխանությունը կենտրոնացնող ֆիգուր։
Այդպիսի մոտեցումը բնորոշ է ավտորիտար մտածողությանը, որտեղ պետական իշխանությունը դադարում է ենթարկվել սահմանադրական սահմանափակումներին և վերածվում է մեկ անձի կամքի գործիքի։
Խոսքը պետության հիմքերի, տվյալ դեպում՝ դրանց խաթարման մասին է։
Երբ գործադիր իշխանությունը փորձում է ուղղորդել և վերահսկել հոգևոր դաշտը, խախտվում է ոչ միայն իշխանությունների տարանջատման և հակակշիռների համակարգը, այլև վտանգվում է քաղաքացու խղճի և հավատքի ազատությունը։
Փաշինյանը սեփական քաղաքական կամքը վեր է դասում Սահմանադրությունից՝ կառուցելով իշխանության կենտրոնացված և անձնավորված համակարգ։
Սա իշխանության անձնավորման վտանգավոր ուղերձ է, որը սպառնում է Հայաստանի ժողովրդավարական կարգին և հանրային ինքնավարությանը»։